Strona główna 0_Slider Książka w każdym oknie! II LO czyta z całą Polską

Książka w każdym oknie! II LO czyta z całą Polską [FOTO/VIDEO]

1

Czytanie znów staje się modne. Nawet nasi rodzice zaczynają sięgać po książki! – mówią licealiści ze świdnickiego Banacha i na dowód swojego czytelniczego zapału cały dzień poświęcili na rozmowy, lekturę i akcję promocyjną. II LO tym samym dołączyło do 2 465 miejsc w Polsce i na Litwie, biorących udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam!”.

Dramatycznie niskie wskaźniki czytelnictwa skłoniły miesięcznik „Biblioteka w szkole” do przygotowania spektakularnej akcji, promującej książki. Redakcja zachęciła do organizowania najróżniejszych happeningów, wspólnego czytania, prezentacji ulubionych książek w szkołach, bibliotekach, na ulicach i w parkach. Wszędzie, gdzie tylko się da! – Jeżeli 62% dorosłych Polaków nie czyta książek, trudno oczekiwać, że wszyscy uczniowie wyniosą nawyk czytania z domu. Przewodnia rola w aktywizacji czytelnictwa spoczywa więc na bibliotekach i szkołach, które „wychowują czytelnika”. Dlatego rozrywkowy charakter akcji wydaje się adekwatną odpowiedzią na przyczynę kryzysu czytelnictwa – tłumaczą inicjatorzy i organizatorzy akcji. Uczestnicy w nagrodę mogą liczyć na zamieszczenie zdjęć i filmów na stronie i fanepage’u akcji.

II LO im. Stefana Banacha z inicjatywy bibliotekarki Marii Szymańskiej, wspieranej przez Iwonę Tomaszewską, czyta z całą Polską już po raz trzeci, ale pierwszy raz w tak spektakularny sposób. Uczniowie przygotowali happening, niecodzienne lekcje na trawie, artystyczne konstrukcje z książek. Swoje ulubione lektury czytali także w centrum Świdnicy. Do promocji akcji II LO zaprosiło portal Swidnica24.pl.

Jak przyznaje młodzież, czytanie wraca do łask. – Znów staje się modne – zapewniają uczniowie jednej z klas humanistycznych. A co czytają licealiści, poza lekturami? Najchętniej uciekają w świat sensacji, dobrego kryminału i powieści romantycznej.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński
Nagrania i zdjęcia Master Profit
Montaż Tomasz Kownacki

Poprzedni artykułBezdomny śpi na ławce. Obok bawią się dzieci
Następny artykułPrześladowca z osiedla Zawiszów zostaje za kratami