Strona główna 0_Slider Cmentarz przy al. Brzozowej będzie większy

Cmentarz przy al. Brzozowej będzie większy

9

Ruszyła rozbudowa parafialnej nekropolii przy al. Brzozowej. Na cmentarzu nie było już wolnej powierzchni na miejsca ostatniego spoczynku. Plany rozbudowy ma także miasto i dotyczą one cmentarza przy ulicy Słowiańskiej.

Świdnica posiada trzy cmentarze: dwa komunalne – przy ul. Słowiańskiej 1, o powierzchni około 7,1 ha i Łukasińskiego 49, zajmujący około 4,1 ha, a także parafialny – przy Al. Brzozowej 2, mający około 4 ha.

Już w ubiegłym roku Tomasz Karpiński z firmy „Ostatnia posługa”, będącej administratorem nekropolii przy al. Brzozowej, sygnalizował, że nie ma tam już wolnej powierzchni na pochówki. – Miejsca niezachowane to wykupione rezerwy. Dodatkowo pochówki odbywają się na miejscach „pozyskanych” po ekshumacjach, rezygnacji rodzin z wcześniejszej rezerwacji, czy też likwidacji grobów – mówił Karpiński, podkreślając, że tych ostatnich przypadków jest bardzo niewiele.

Rozwiązaniem problemu ma być powiększenie nekropolii. – Cmentarz przy al. Brzozowej jest rozbudowywany od prawie 4 lat, a więc od momentu, gdy parafia pozyskała od miasta teren poza cmentarzem, który ciągnie się w kierunku torów – wyjaśniał ks. Piotr Śliwka, proboszcz parafii katedralnej. Jeszcze w listopadzie 2017 roku przygotowywano się do rozbudowy o 0,5 ha. Powierzchnię terenu, o którą można jeszcze powiększyć cmentarz szacowano na około 2 ha. W maju 2018 roku parafia pw. św. Stanisława i św. Wacława otrzymała zgodę na rozbudowę.

Zamiar rozbudowy jednego z cmentarzy ma również miasto. W 2018 roku mają się zacząć przygotowania do powiększenia nekropolii przy ulicy Słowiańskiej. Na razie przygotowana ma zostać wymagana dokumentacja budowlana. Według kosztorysu całość prac będzie kosztować 2 mln złotych.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński