Strona główna Temat dnia Mural Ireny Sendlerowej odsłonięty przez jej córkę

Mural Ireny Sendlerowej odsłonięty przez jej córkę

0

W ramach obchodów Roku Ireny Sendlerowej w Świdnicy odbywają się dzisiaj kolejne wydarzenia upamiętniające postać bohaterskiej działaczki. Po południu uroczyście przecięto wstęgę przy ukończonym muralu znajdującym się na ścianie budynku przy ulicy Dworcowej. Odbył się też spektakl poświęcony Sendlerowej, a w Galerii Fotografii otwarta została wystawa.

Świdnickie uroczystości rozpoczęły się w poniedziałkowy ranek od odsłonięcia tablicy i kamiennego obelisku przy rondzie, któremu w marcu zostało nadane imię Ireny Sendlerowej. Nieco później odbyła się też poświęcona jej uroczysta gala, w której – podobnie jak w pozostałych wydarzeniach – wzięła udział córka działaczki Janina Zgrzembska oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

O godzinie 15 oficjalnie odsłonięto mural na ścianie kamienicy przy Dworcowej 3, którego autorem jest świdnicki artysta Robert Kukla. Pół godziny później goście miejskich uroczystości przenieśli się do Galerii Fotografii, gdzie otwarto wystawę poświęconą działaczce, natomiast o godzinie 16 w sali teatralnej ŚOK odbył się spektakl słowno-muzyczny „Dusze zamknięte w słoiku”, przygotowany przez MDK oraz Szkołę Muzyczna w Świdnicy.

***

W czasie II wojny światowej Irena Sendlerowa z narażeniem życia przeciwstawiała się faszystowskiemu reżimowi zagłady, ratując życie niewinnych istot – organizowała i sama partycypowała w potajemnym wyprowadzaniu dzieci przez bramę getta, wyrabianiu dla nich odpowiednich dokumentów, a także w poszukiwaniu opiekunów i ukrywaniu dzieci. Za swoje zasługi Irena Sendlerowa została uhonorowana w 1965 roku medalem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, w 2003 roku – Orderem Orła Białego, natomiast w roku 2007 – Orderem Uśmiechu.

Irena Sendlerowa w swoim przekazie, w swoich działaniach była bardzo wiarygodna, prawdziwa w swoim człowieczeństwie i trosce o drugiego człowieka. Za nią stały czyny, konkrety, wynik egzaminu w czasach najtrudniejszych, egzaminu z człowieczeństwa, z przyzwoitości, z bohaterstwa, chociaż sama wielokrotnie mówiła: „Nie róbcie ze mnie żadnej bohaterki. Robiłam tylko to, co każdy powinien zrobić…” – przypomina Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak, z którego inicjatywy rok 2018 został ogłoszony Rokiem Ireny Sendlerowej.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułCmentarz przy al. Brzozowej będzie większy
Następny artykułKładki w Parku Centralnym za drogie dla miasta. Będzie opóźnienie?