Strona główna Wydarzenia Świebodzice Zasłużeni krwiodawcy ze Świebodzic nagrodzeni

Zasłużeni krwiodawcy ze Świebodzic nagrodzeni

0

W ramach Światowego Dnia Krwiodawstwa w świebodzickim ratuszu odbyło się uroczyste spotkanie z krwiodawcami z Honorowego Klubu Dawców Krwi w Świebodzicach. Podczas spotkania najbardziej zasłużeni krwiodawcy otrzymali dyplomy i podziękowania.

– W spotkaniu wzięli udział: Wojciech Dymerski Dyrektor Dolnośląskiego Oddziału PCK we Wrocławiu, Andrzej Nowicki – Prezes Zarządu Rejonowego PCK w Wałbrzychu, Teresa Kamińska – Specjalista ds. promocji Krwiodawstwa w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, dr Marek Brodzki – Członek Zarządu Głównego PCK – i tu ciekawostka, pan doktor zna Świebodzice, brał udział w akcji ratowniczej podczas katastrofy budowlanej na ul. Krasickiego – mówi Agnieszka Bielawska-Pękala z UM Świebodzice.

Dyrektor Dolnośląskiego Oddziału PCK Wojciech Dymerski był pod wielkim wrażeniem nie tylko aktywności świebodzickich krwiodawców, ale także wsparcia, jakie otrzymują od samorządu i burmistrza Bogdana Kożuchowicza. – Świebodzice są pod tym względem wyjątkowe, wielkie słowa uznania – mówił.

Samorząd przygotowuje zawsze słodycze, napoje, niespodzianki dla oddających krew. Stąd gorące słowa podziękowania i szacunku za okazywaną pomoc i wielką życzliwość popłynęły pod adresem burmistrza nie tylko ze strony świebodzickich krwiodawców, ale także władz wojewódzkich Polskiego Czerwonego Krzyża.

Podczas spotkania honorowi krwiodawcy, którzy szczególnie zasłużyli się w ostatnim czasie, otrzymali dyplomy i odznaczenia. Byli to:

Zasłużeni krwiodawcy

 • Walerian Łukawski – szczególnie zasłużona osoba, pan Walerian oddał w swoim życiu ponad 20 litrów krwi, obecnie przeszedł na „krwiodawczą” emeryturę,
 • Robert Prokop,
 • Nela Grzelak,
 • Ireneusz Stelmach.

Odznaczenia:

 • Walerian Łukawski
 • Zdzisław Godyla
 • Justyna Gil
 • Beata Kuzera
 • Małgorzata Matejko
 • Grzegorz Wiczyński
 • Mateusz Kuriata

Specjalne wyróżnienie, medal 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża za szczególne zasługi w efektywnym działaniu wspierającym Ruch Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża otrzymali Walerian Łukawski i burmistrz Kożuchowicz.

To dla mnie wielkie zaszczyt, jestem szczęśliwy, że Świebodzice mają tak wspaniałych i aktywnych krwiodawców, ludzi, którzy w moim odczuciu są prawdziwymi bohaterami. Całym sercem wspieram te działania, bardzo się cieszę, że cykliczne zbiórki krwi cieszą się zawsze dużą frekwencją i że nasze małe Świebodzice mają swój niebagatelny wkład w ratowanie życia ludzi – podkreśla Kożuchowicz.

Najbliższa zbiórka krwi odbędzie się podczas zbliżających się Dni Świebodzic, 17 czerwca, w godz. 11:00-17:00. Krwiobus zaparkuje przy stadionie miejskim.

/UM Świebodzice, opr. mn/