Strona główna 0_Slider Stadion niczym studnia bez dna. Potrzeba jeszcze więcej pieniędzy

Stadion niczym studnia bez dna. Potrzeba jeszcze więcej pieniędzy

28

Dodatkowymi robotami, których nie można było wcześniej przewidzieć, tłumaczą się władze Świdnicy, ponownie zwracając się do radnych o przekazanie większych środków na dokończenie przebudowy stadionu miejskiego. Tym razem chodzi o kwotę 250 tys. złotych.

Wizyta prezydent Świdnicy na placu budowy (fot. Wiktor Bąkiewicz/profil Beaty Moskal-Słaniewskiej na Facebooku)

Według świdnickich urzędników roboty na stadionie idą pełną parą. Obecnie trwają prace związane między innymi z budową trybun i infrastruktury kanalizacyjnej. Murawa na sportowym obiekcie przy ulicy Śląskiej miałaby się pojawić w lipcu, natomiast pierwszy mecz miałby się tam odbyć we wrześniu. Mając na uwadze dotychczasowe problemy towarzyszące realizacji inwestycji, trudno oceniać, czy tych terminów uda się dotrzymać.

Na razie władze Świdnicy zwróciły się do radnych o przyjęcie kolejnych zmian w budżecie miasta i zwiększenie środków na przebudowę stadionu o 250 tys. złotych. – W trakcie prowadzenia robót przy realizacji inwestycji stwierdzono konieczność wykonania robót dodatkowych, których nie można było przewidzieć na etapie przygotowania oferty – tłumaczy w uzasadnieniu projektu zmian budżetowych Kacper Siwek, skarbnik miasta.

Należy dokonać odbudowy uszkodzonych sieci do zasilania boisk plażowych, wykonanie stalowych ocynkowanych konstrukcji pod siedziska plastikowe oraz wykonanie podpór żelbetonowych pod stopy fundamentowe. Kwota na jaką dokonano kosztorysu robót dodatkowych wynosi 250 000 zł – wylicza Siwek. Decyzję w sprawie przekazania tych środków rajcy podejmą podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej.

Załącznik nr 3 do projektu uchwały budżetowej

***

W listopadzie ubiegłego roku inwestycję porzucił poprzedni wykonawca, firma Saltex Europa. Wcześniej budowlańcy domagali się licznych zmian w projekcie przebudowy i dwukrotnie przesuwali termin zakończenia prac. Ostatecznie okazało się, że w czasie, gdy firma miała wybudować cały stadion, zdołano wykonać zaledwie 21% prac.

Po opuszeniu placu budowy przez Saltex konieczne było wybranie nowego wykonawcy, który dokończy przebudowę sportowego obiektu. Zadanie to powierzono konsorcjum firm DABRO-BAU i BUD-ZIEM, które zaoferowało najniższą cenę. Budowlańcy zażyczyli sobie jednak znacznie więcej pieniędzy, niż planowały na ten cel przeznaczyć władze miasta. Konieczne było dołożenie 1,5 miliona złotych, na co kilka miesięcy temu wyrazili zgodę miejscy radni.

Wówczas oznaczało to, że dokończenie robót wyniesie niemal tyle samo, co realizacja inwestycji “od zera”. Potwierdzeniem tego mogły być oferty złożone przez konsorcjum DABRO-BAU i BUD-ZIEM w obu przetargach. Za pierwszym razem roboty wyceniono na ponad 7,5 mln złotych, zaś za drugim – przy pracach zaawansowanych według Urzędu Miejskiego w 21% – na 7,1 mln złotych, czyli niewiele mniej niż na samym początku oferował Saltex.

Zgodnie z umową, nowy wykonawca powinien zakończyć prace do 31 sierpnia 2018 roku. Od dotrzymania tego terminu zależy także los 1,5 miliona złotych dotacji z Ministerstwa Sportu. Jeśli nie uda się dotrzymać umowy, nad miastem zawiśnie groźba zwrotu wydanych już pieniędzy.

16 kwietnia Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę przebudowy stadionu miejskiego w Świdnicy. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej prezydent Beata Moskal-Słaniewska nazwała doniesienia medialne dotyczące kontroli kłamstwami i podkreślała, że CBA prowadzi działania na skutek donosu.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • Nie usuwajcie konta!

  Podpis do zdjęcia nr 4: “A nie, dobrze! To jezioro damy tu, a ten niech se stoi w zieleni” 😉

  • Gabriel Kowalski

   Autor artykułu Ameryki nie odkrywa. Wszędzie teraz w samorządach inwestycje i roboty drożeją – jest rynek pracownika i wykonawcy. W wielu gminach tez w okolicy drożeją inwestycje zarówno na etapie przetargów jak i w trakcie prac.

   Ważne ze idzie budowa do przodu i będziemy mieć piękny stadion.

   • BA

    Jest tylko jedna “drobna” różnica – mianowicie nie słychać, aby w okolicznych gminach było tak kiepsko z przetargami, niewłaściwą oceną kwot, ponadto ogromne przedłużenia w czasie prawie na wszystkich świdnickich inwestycjach, których końca nie widać. Dlaczego więc u okolicznych wychodzi, a u nas nie?

    • Gabriel Kowalski

     Mylisz się dziecko jak zawsze – popatrz dokładnie na okoliczne gminy i przetargi. Zreszta s tym mieście nigdy się tyle nie działo co teraz i nic dziwnego ze przy tak wielu zadaniach mogą się zdarzać sytuacje – jeśli roboty szacuje się w 2017 a w tym roku ceny idą w górę np o 20-30proc…

     • BA

      W tym mieście działo się o wiele więcej i w materiach o wiele ważniejszych. Każdy uczciwy i nie zmanipulowany
      świdniczanin to wie. Wy w propagandzie i kłamstwie jesteście niestety sprawni. Nie jest sztuką wydawanie pieniędzy-to potrafi każdy. Sztuką natomiast jest wydawanie ich mądrze. Świdnica już leci na dół w rankingach (u poprzedników pięła się cały czas do góry, tak, że nawet przez pierwsze 2 lata prezydentka odbierała nagrody, które wypracowali poprzednicy). Długi rosną, no ale cóż, to nie wy będziecie je spłacać (prezydentce wystarczy jeszcze tylko jedna tura, po której bogata emerytura), tylko wasi następcy, więc hulaj dusza…

   • Michał Myszkiewicz

    W trakcie prać – to kpina przetarg za X kase i koniec, chyba że trzeba coś dorzucić – władzy…XLD.MCD

 • Black

  Wina Wałbrzycha 🙂 na pewno to jakiś troll z Wałbrzycha i przez to trzeba dopłacić 🙂

  • JAcenty

   🙂

 • Polny Konik

  Istny cyrk. Wizyta wzorem z PRLu, w sukience na budowę.

  • Politolog z Katowic

   Zero prezencji BMS, podchodzi do tych robotników jakby zaraz miała plewić truskawki. Nie zwraca uwagi na te wpisy, odmóżdża ludzi na facebooku wstawianiem zdjęć, propaganda jak u Kim Dzong Una.

   • Violetta Ostrowska

    A w Katowicach na wizytę na budowie to w sukni balowej się prezentują czy w ubraniu roboczym dla zmyłki ? Za PRL-u kobiety na budowach w sukienkach chodziły ?

 • Politolog z Katowic

  Zero prezencji u Beaty MS, na tym pierwszym zdjęciu stoi jakby się do dojenia krów zabierała albo miała iść gnój wyrzucać.

 • Tomek

  Ale pieprzenie “wykonanie stalowych ocynkowanych konstrukcji pod siedziska plastikowe oraz wykonanie podpór żelbetonowych pod stopy fundamentowe”, to wcześniej myśleli, że siedziska będą w powietrzu wisiały?

  • As wino

   `Nie ważne co myślą, ważne co zawiera projekt lub zmiany wprowadzane w trakcie. Wszystko ma swoje konsekwencje

   • Tomek

    Nawet gdyby, to wcześniejszy projekt też musiał zawierać te elementy.

    • As wino

     wiesz zerknąłem z ciekawości na wizualizacje u Panie Prezydent na stronie i nie ma tam np siedzisk na konstrukcji stalowej. Więc chyba nie wiesz co zawiera projekt i o co kruszą kopie

     • Tomek

      Dzięki Towarzyszowi Leninowi , że jesteś ty i wszystko mi wytłumaczyłeś. Wizualizacja to to samo co projekt. Czyli to taki zagranie podchwytliwe, trzeba więcej pieniędzy, bo przecież krzesełek nie było na wizualizacji,czytaj projekcie.

     • As wino

      zapytam wprost. widziałeś projekt?

     • Tomek

      Mówisz o projekcie czy o wizualizacji. Zapytam wprost rozróżniasz te dwie rzeczy? Projektu nie widziałem, ale jeśli ktoś podpisuje umowę na budowę stadionu,w którego projekcie nie ma siedzisk to mam wątpliwości czy zajmuje właściwe stanowisko. Jeśli w projekcie jest budowa trybun, a dopiero potem myśli się o miejscach siedzących to wg. ciebie wszystko jest ok? Tyle, że nie chce mi się wierzyć , że coś takiego miało miejsce. Mój pierwszy wpis wyrażał mój wkurw na głupie tłumaczenie i robienie z ludzi którzy za to płacą debili, bo mogę zrozumieć nieprzewidziane prace, wzrost cen ale nie to, że teraz dopiero myśli się o miejscach siedzących, gdzie obiecuje się mecz na wrzesień, czyli co kibice będą stać? Litości?

     • As wino

      Rozróżniam Tomaszu różnice. I nie krusząc więcej kopii podzielam Twój wkurw. Odrobiłem jednak lekcje i zajżałem do projektu. I albo ktoś czegoś nie przewidział albo z kogoś robią wariata. Projekt jest dostępny na stronie UM kazdy moze zajżeć. Idąc dalej i czytając inne artykuły widze że na każdym projekcie są podobne “nieprzewidziane” problemy.

 • GlosGlos

  Będzie przebojowo, Świdnica w rankingach finansowych kiepsko stoi.. kto wie ten wie o co chodzi. Tu nie chodzi o zadłużenie a o zasobność portfela + zadłużenie (…)

  Kolejne wydatki w Świdnicy to wielki cios dla miasta, oj kto wie ten wie że będzie się działo…

 • Krzysztof Czarnecki

  W zasadzie 250 tys. przy całości kosztów to niewielka kwota i nie ma o co kruszyć kopii. Zdarza się na budowach. Problem jest w czym innym. Na wiele lat zamknie się możliwość budowy naprawdę nowoczesnego i funkcjonalnego obiektu. W mniejszym Brzegu zbudowano dwie trybuny, po obu stronach boiska. Pod trybunami znajdują się szatnie, sanitariaty i magazyny sprzętu sportowego. W Świdnicy, w kubaturze trybuny, można było zmieścić znaczną część urządzeń, niezbędnych do funkcjonowania basenu letniego. Tyle, że to już przepadło. Kto da pieniądze na wywóz tej kupy ziemi i budowę nowej trybuny?

  • Violetta Ostrowska

   Może społecznicy na taczkach zasypią marzenia senne terenu obok pod tytułem ,,aquapark”?

   • Krzysztof Czarnecki

    To oczekiwanie wielu mieszkańców, którzy chcieliby mieć porządny obiekt przez cały rok, a nie tylko parę dni latem. Wystarczy popatrzyć, ilu świdniczan jeździ do Świebodzic i Żarowa. Gdyby akwapark w projektowanym kształcie powstał, tamte baseny stałyby puste.

 • Dan Majer

  Inwestycją związaną z przebudową stadionu powinno zająć się CBA w trybie pilnym!!!

  • Violetta Ostrowska

   Ja bym pogłębiła temat CBA o tereny działek z przeznaczeniem na Aquapark w Świdnicy. Kasa wydana a teren po działkach …. sami zobaczcie ! Nic tylko zrównać i zrobić dziki teren dla sportów wyczynowych. Tyle zastało po inwestycjach poprzednich władz ! Nawet jak stadion będzie ukończony to na lewej stronie mamy pobojowisko z ambicjami na aquapark.

   • Krzysztof Czarnecki

    Przecież było doniesienie do prokuratury. Okazało się, że wszystko było jak należy. Teren jest miejski, a pieniądze spółki wróciły do budżetu.

    • Violetta Ostrowska

     Nic tylko podziwiać. Jedno z ciekawszych miejsc w mieście. Połączenie terenów zielonych z aqua – błotem.