Strona główna 0_Slider Ruszają prace przy budowie fabryki na Pogodnej

Ruszają prace przy budowie fabryki na Pogodnej

13

Trwają przygotowania do rozpoczęcia budowy nowego zakładu przemysłowego na terenie świdnickiej podstrefy ekonomicznej. Jeszcze w tym roku przy ulicy Pogodnej ma powstać fabryka niemieckiej spółki Ideal Automotive. Miasto ogłosiło też przetarg na przebudowę ulicy Pogodnej.

Fabryka stanie na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park i zajmie ok. 27 400 m kw. Realizacja inwestycji rozpocznie się jeszcze w kwietniu br., a jej zakończenie zaplanowano na IV kwartał tego roku – mówi Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu. Szacowane koszty związane z inwestycją wyniosą około 15,2 mln euro.

Na razie w miejsce przyszłej fabryki zwiezione zostały maszyny budowlane, trwa też wyrównywanie terenu, a swoje prace wykonuje Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Do końca roku ma także zakończyć się remont fragmentu ulicy Pogodnej. Świdniccy urzędnicy właśnie ogłosili przetarg na wykonanie robót budowlanych, które obejmą odcinek o długości 999,9 metrów, od skrzyżowania z ulicą Sikorskiego, w kierunku miejskiej ciepłowni. Oprócz nowej nawierzchni jezdni, powstanie także chodnik oraz ścieżka pieszo-rowerowa. Według szacunków urzędników, inwestycja może pochłonąć 4,2 mln złotych.

Niemiecka spółka Ideal Automotive jest jednym z największych dostawców dla przemysłu motoryzacyjnego. Wśród jej klientów znajdują się producenci takich marek jak Audi, BMW, Bugatti, McLaren, Lamborghini, Mercedes-Benz, Mini, Opel, Porsche, Renault, Rolls Royce, Seat, Skoda, Suzuki, Volvo i Volkswagen. Ideal Automotive zatrudnia ponad 4 tysiące osób, pracujących w 17 fabrykach, zlokalizowanych na całym świecie.

Zakłady firmy działają w Niemczech, Chinach, Meksyku, Czechach i na Słowacji. We wrześniu 2017 roku spółka zawitała do Polski. Producent, specjalizujący się w wytwarzaniu obić siedzeń i wnętrz bagażników, otworzył fabrykę w Zielonej Górze, na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. W ubiegłym roku obroty firmy wyniosły 389 mln euro.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

fot. Dariusz Nowaczyński

 • Nie usuwajcie konta!

  Nie piszcie ile zatrudniają osób na świecie, tylko ile zatrudnią w Świdnicy. A zatrudnić mają 19 (słownie: dziewiętnaście) osób o ile dobrze pamiętam. W czego 2/3 to pewnie będą Ukraińcy. I 4 mln. za kilometr drogi, to z czego ona będzie, że spiżu?

  • BMW?

   Gdybyś mądra głowo nie był takim ignorantem to dowiedział byś się od samej P. Prezydent że każda firma składająca wniosek o rozpoczęcie działalności na terenie powiatu dostaje początkowo pozwolenie na zatrudnienie garstki osób. Docelowo ma tam pracować ok. 800 osób więc drugi taki Electrolux, dość sporo miejsc pracy jak na Świdnickie standardy.

   • Nie usuwajcie konta!

    I gdzie tych świdniczan chętnych do pracy na lince znajdziesz? Za Bugiem?

    • BMW?

     Uwierz mi, są ludzie chętni do pracy, Ty za to widzę lubisz sobie zawodowo ponarzekać. Za Bugiem czy za Odrą nieistotne, podatek odprowadzą tutaj.

     • Nie usuwajcie konta!

      Ja nie wiem gdzie Ty żyjesz, ale powinieneś się obudzić. Nam teraz nie potrzeba nowych miejsc pracy, tylko ludzi do pracy. Tym bardziej nie powinno się dotować nowych fabryk za grubą kasę. Każdy kto chce pracować, bez problemu pracę znajdzie w tych, które już istnieją.

     • Alonzo

      Nie do końca tak jest. Należy spojrzeć na tutejszy rynek oczami inwestora ale z innej strony – inwestor na pewno dobrze rozpoznał rynek i nie inwestuje tutaj myśląc, że nikt nie przyjdzie do pracy.

      Otóż są tu już obecnie tysiące pracowników wdrożonych do pracy w przemyśle, są w innych fabrykach. Trzeba zaproponować im tylko lepsze warunki, co często może oznaczać 200 lub 300 zł więcej niż mają w obecnym miejscu pracy. 200 czy 300 zł to 50-70 euro więc groszowa sprawa dla inwestora a dostaje już wykwalifikowanych pracowników z innych fabryk. Więc raczej niech martwią się inni pracodawcy.

      A im więcej miejsc pracy, nawet obecnie, przy niskim bezrobociu, stwarza większa presję płacową, a więc wzrost płac, większe podatki, więcej pieniędzy wydanych tu lokalnie itp itd. a te pieniądze do nas wracają, zawłaszcza te wydane lokalnie.

      Dlatego duże pochwały dla obecnej ekipy za ściągnięcie inwestora, który najwyraźniej nie chce polegać tylko na taniej sile roboczej.

     • Perun

      Dokładnie.

     • BMW?

      Wreszcie ktoś z trzeźwym myśleniem w dyskusji 🙂

     • Nie usuwajcie konta!

      Wspaniale to brzmi, Alojzy. Mam jednak przeczucie, że tak pięknie będzie tylko w sferze marzeń. Inwestor ogłosi rekrutację dla specjalistów, przeszkoli ich, potem gdy będzie chciał zatrudnić większą liczbę niewykwalifikowanych pracowników za minimalną stawkę, to chętnych nie będzie. Po dwukrotnym zgłoszeniu i braku chętnych będzie mógł zatrudnić robotników spoza kraju. Zarobi fabryka, zarobi agencja pracy, zarobią Ukraińcy, którzy u nas wydają tylko absolutne minimum egzystencjalne, bo resztę zabierają do swojego kraju. A stracimy my. Obywatele miasta, którzy się na ten geszefcik przymusowo zrzuciliśmy.

     • Politolog z Katowic

      “Otóż są tu już obecnie tysiące pracowników wdrożonych do pracy w przemyśle…” nie obrażaj przemysłu jakimiś montowniami i z kadrą kierowniczą ściągnięta z Warszawy, z Krakowa czy z Poznania gdzie świdniczanin ma niewielkie szanse awansu.

 • Natalia

  Smutne i znowu Niemiecka firma a parobki beda tyrac za grosze no i droga a jakze niewolnicy wybuduja i zaplaca jeszcze 4mil , zeby nieiecki geszeft dobrze prosperowal . Dziekuje za uwage

 • Miker

  …a gdzie można składać dokumenty(CV, list motywacyjny, itp.) ?

 • Doktor Alban

  To kolejny pic …Chodzi o to , jeśli ktoś zapyta Panią Prezydent przed wyborami : co zrobiono w temacie tworzenia miejsc pracy ? Odpowiedź jest. Ale czy to ma jakikolwiek sens ? Kogo to …itd? Magistrat do dzisiaj nie odpowiedział, ile trzeba będzie “wybulic” kasy dla Walbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej za ten wspaniały projekt . Jak to się ma do ostatnio przyjętej przez Sejm ustawy, o której premier Morawiecki powiedział, że teraz cała Polska będzie SSE ,(chodzi o przywileje dla inwestorów). Powstaje pytanie, po co nam w takim razie te wydzielone strefy ?