Strona główna 0_Slider Ruszają prace przy budowie fabryki na Pogodnej

Ruszają prace przy budowie fabryki na Pogodnej

13

Trwają przygotowania do rozpoczęcia budowy nowego zakładu przemysłowego na terenie świdnickiej podstrefy ekonomicznej. Jeszcze w tym roku przy ulicy Pogodnej ma powstać fabryka niemieckiej spółki Ideal Automotive. Miasto ogłosiło też przetarg na przebudowę ulicy Pogodnej.

Fabryka stanie na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park i zajmie ok. 27 400 m kw. Realizacja inwestycji rozpocznie się jeszcze w kwietniu br., a jej zakończenie zaplanowano na IV kwartał tego roku – mówi Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu. Szacowane koszty związane z inwestycją wyniosą około 15,2 mln euro.

Na razie w miejsce przyszłej fabryki zwiezione zostały maszyny budowlane, trwa też wyrównywanie terenu, a swoje prace wykonuje Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Do końca roku ma także zakończyć się remont fragmentu ulicy Pogodnej. Świdniccy urzędnicy właśnie ogłosili przetarg na wykonanie robót budowlanych, które obejmą odcinek o długości 999,9 metrów, od skrzyżowania z ulicą Sikorskiego, w kierunku miejskiej ciepłowni. Oprócz nowej nawierzchni jezdni, powstanie także chodnik oraz ścieżka pieszo-rowerowa. Według szacunków urzędników, inwestycja może pochłonąć 4,2 mln złotych.

Niemiecka spółka Ideal Automotive jest jednym z największych dostawców dla przemysłu motoryzacyjnego. Wśród jej klientów znajdują się producenci takich marek jak Audi, BMW, Bugatti, McLaren, Lamborghini, Mercedes-Benz, Mini, Opel, Porsche, Renault, Rolls Royce, Seat, Skoda, Suzuki, Volvo i Volkswagen. Ideal Automotive zatrudnia ponad 4 tysiące osób, pracujących w 17 fabrykach, zlokalizowanych na całym świecie.

Zakłady firmy działają w Niemczech, Chinach, Meksyku, Czechach i na Słowacji. We wrześniu 2017 roku spółka zawitała do Polski. Producent, specjalizujący się w wytwarzaniu obić siedzeń i wnętrz bagażników, otworzył fabrykę w Zielonej Górze, na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. W ubiegłym roku obroty firmy wyniosły 389 mln euro.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułMamy sposób na raka! Bieg Kobiet Anita Zawsze Pier(w)si 2018 już jutro!
Następny artykułZaprojektuj logo kampanii Żonkilowe Pola Nadziei