Strona główna 0_Slider Różana usłana dziurami. Kierowcy jeżdżą chodnikiem

Różana usłana dziurami. Kierowcy jeżdżą chodnikiem

7

To skandal, że droga znajdująca się tuż obok świdnickiego Rynku jest w tak tragicznym stanie – zgodnie przyznają kierowcy, którzy codzienne zmagają się z dziurawą jak sito ulicą Różaną. Dziwią się, że miasto nie potrafi znaleźć pieniędzy, by zająć się remontem ledwo 200-metrowej drogi. Próbują przy tym ocalić swoje auta przed uszkodzeniem i uciekają… na chodnik, zmuszając pieszych do ucieczki.

Każdego dnia ulicą Różaną przejeżdżają dziesiątki samochodów. Dla wielu zmotoryzowanych mieszkańców stanowi ona nieodłączny element codziennej drogi do pracy. – Po sąsiedzku utworzono parking, na który wjeżdża bardzo dużo aut. Kierowcy korzystają z możliwości zostawienia samochodów o krok od Rynku i gmachu sądu, i kierują się prosto tam. Siłą rzeczy, żeby na ten parking wjechać i się z niego wydostać, trzeba przejechać przez Różaną – mówi świdniczanka, pani Anna.

Ogromny ruch wywołuje jednak problem. Z każdym miesiącem Różana coraz bardziej niszczeje. – Dawne dziury, które mogły wywoływać co najwyżej grymas niezadowolenia u kierowców, zamieniły się w wyrwy. Każdy stara się je ominąć, bo można tu zarwać miskę olejową – twierdzi z kolei pan Krzysztof. Dochodzi tym samym do niebezpiecznych sytuacji, bowiem zmotoryzowani próbują pokonać najgorszy odcinek Różanej jadąc po chodniku.

Nie przypominam sobie, by w ostatnim roku był tam jakikolwiek remont – dodaje drugi z kierowców. Świdniccy drogowcy zdają sobie sprawę z problemu, jednak ich możliwości ogranicza miejski budżet. Już we wrześniu 2015 roku pracownicy magistratu wyliczali Różaną wśród ulic znajdujących się w centrum, które wymagają pilnej naprawy.

Do zestawienia ulic wymagających remontu trafiła ona także w raporcie z listopada 2017 roku. Drogowcy wyliczyli wówczas, że w centrum Świdnicy, w złym i bardzo złym stanie znajdują się: Traugutta, Spółdzielcza, Różana, Zamkowa, Jagiellońska, Lelewela i Mieszka I.

Oczekujemy na stanowisko świdnickiego magistratu dotyczące planów związanych z przeprowadzeniem naprawy ulicy Różanej.

Michał Nadolski
[email protected]