Strona główna 0_Slider Niesłysząca młodzież na ratunek niemym świadkom zagłady w Auschwitz-Birkenau

Niesłysząca młodzież na ratunek niemym świadkom zagłady w Auschwitz-Birkenau

0

80 lat temu nie mieliby prawa do życia.  Hitlerowskie Niemcy skazywały na zagładę wszystkie osoby niepełnosprawne. Dziś to właśnie oni, niesłysząca młodzież z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 12 dla Niesłyszących i Słabosłyszących we Wrocławiu – wezmą udział w warsztatach na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jednym z opiekunów będzie świdnicki rzeźbiarz Tomasz Rosiński.

Młodzież podczas warsztatów w Krzyżowej

We wrocławskim ośrodku otrzymują opiekę i pobierają naukę dzieci i młodzież z całego Dolnego Ślaska, także z powiatu świdnickiego. Tutaj także uczą się zawodu, m.in. stolarza i renowatora mebli antycznych. – Zawsze bardzo interesowała mnie historia II wojny światowej, a także to, jak wiele pracy poświęcają ludzie, którzy zajmują się ochroną dziedzictwa, zwłaszcza w takim miejscu, jakim jest Muzeum Auschwitz-Birkenau. Stąd też pomysł, by nasi uczniowie mogli skorzystać z tej ogromnej wiedzy i doświadczenia, a w efekcie także wpisać udział w warsztatach do swojego CV, co niewątpliwie zwiększy ich szanse na rynku pracy, na którym wciąż są w bardzo trudnej sytuacji – podkreśla Piotr Kondratowicz, nauczyciel stolarstwa, renowacji i podstaw przedsiębiorczości, inicjator i koordynator projektu. – To największe muzeum martyrologiczne na świecie i sprawa ma wielki wymiar. Przejmującym aspektem jest także to, że nasi uczniowie w tych czasach, gdy rozgrywała się tragedia II wojny światowej, byliby automatycznie skazani na śmierć. I to jest wielkie zwycięstwo, że dziś mogą wziąć udział w ratowaniu materialnych świadków cierpienia ludzi zamordowanych w Auschwitz.

Pomysł przeprowadzenia warsztatów w pracowniach oświęcimskiego muzeum spotkał się z serdecznym odzewem tamtejszej dyrekcji. Sześcioosobowa grupa uczniów i trzech opiekunów wyruszy na pierwsze warsztaty już 10 czerwca. Wśród opiekunów jest także Tomasz Rosiński, świdnicki rzeźbiarz, który od kilku lat prowadzi warsztaty artystyczne i arteterapię w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży w Krzyżowej. Właśnie tu poznał Piotra Kondratowicza i jego podopiecznych. Jednym ze wspólnie realizowanych przedsięwzięć było odnawianie zabytkowej stacji kolejowej w Krzyżowej. – To bardzo zdolna i pracowita młodzież – podkreśla świdniczanin.

Warsztaty potrwają tydzień. – Program jest już bardzo szczegółowo zaplanowany, od razu ruszamy do pracy. Będziemy odnawiać tabliczki ostrzegawcze i wieżyczki strzelnicze w Birkenau – wylicza Piotr Kondratowicz. Młodzież zwiedzi były niemiecki obóz zagłady i weźmie udział w zajęciach edukacyjnych. Zorganizowanie warsztatów to duże przedsięwzięcie organizacyjne i finansowe. – Naszych podopiecznych nie stać na ponoszenie jakichkolwiek kosztów, utrzymują się przede wszystkim z bardzo niskich rent. Stąd potrzebny jest cały łańcuch ludzi dobrej woli – dodaje inicjator warsztatów. Noclegi zapewnia muzeum, część kosztów pokrył developer z Wrocławia, koncern miedziowy przekazał specjalistyczną odzież, dowóz zapewnia ośrodek. Brakuje jeszcze około 1200 złotych na wyżywienie. – Naszym marzeniem jest pozyskanie stałego sponsora, który mógłby wesprzeć także kolejne edycje warsztatów, ale będziemy cieszyli się z każdej pomocy – mówią Piotr Kondratowicz i Tomasz Rosiński. Świdnicki rzeźbiarz chętnie w zamian za wsparcie projektu wykona drewnianą rzeźbę.

Firmy i osoby prywatne zachęcamy do wsparcia warsztatów dla niesłyszącej młodzieży. Kontakt pod numerami telefonów: 601 874 137 i 721 510 945.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Zdjęcia pochodzą z archiwum Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 12 dla Osób Niesłyszących i Słabosłyszących we Wrocławiu.

Poprzedni artykułUdany debiut Markowskiego, wygrywamy z Sokołem [FOTO]
Następny artykułSiatkarki Polonii awansowały do wielkiego finału baraży o I ligę!