Strona główna 0_Slider Jakość powietrza pod kontrolą. Nowe czujniki smogu już działają

Jakość powietrza pod kontrolą. Nowe czujniki smogu już działają

2

Chociaż ciesząc się wiosenną pogodą niektórzy mogli już zapomnieć o zimowym smogu, to ten problem na pewno powróci za kilka miesięcy. Świdnica jest jednak na to gotowa. W mieście uruchomiono właśnie 5 nowych czujników, dzięki którym można sprawdzić aktualne poziomy zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu.

Czujnik zamontowany przez Fundację Aviva pod koniec 2017 roku

Przez długi czas świdniczanie nie mogli śledzić aktualnych pomiarów „smogowych” zanieczyszczeń, ponieważ jedyna stacja pomiarowa znajdująca się na terenie miasta, prowadzona przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, była stacją manualną. Oznaczało to, że zebrane przez nią wyniki podawane były z opóźnieniem i tylko raz w miesiącu.

Zmieniło się to pod koniec 2017 roku. Na przełomie listopada i grudnia Fundacja Aviva uruchomiła własną stację pomiarową przy ulicy Armii Krajowej. – Polacy chcą wiedzieć, czym oddychają i jaki jest poziom smogu w ich otoczeniu, ale niestety w wielu miejscach nie mają odpowiednich czujników – mówiła Monika Kulińska, prezes Fundacji Aviva. Aktualne pomiary poziomu pyłów PM10, PM2.5, a nawet aktualne ciśnienie można śledzić na stronie internetowej Airly oraz na smartfonie.

Teraz przyszła kolej na działania ze strony świdnickiego magistratu. W kwietniu miasto zawarło umowę na zakup i montaż 5 czujników jakości powietrza. Kosztowały prawie 13 tys. złotych i zostały one zainstalowane w następujących lokalizacjach:

  1. Urząd Miejski ul. Armii Krajowej 49,
  2. Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych ul. Długa 33,
  3. Szkoła Podstawowa nr 4 ul. Marcinkowskiego 4-6,
  4. Szkoła Podstawowa nr 6 ul. Jodłowa 21,
  5. Szkoła Podstawowa nr 1 ul. Galla Anonima 1.

Z aktualnymi pomiarami można się zapoznać na stronie Air-Fox, wpisując w pole wyszukiwania Świdnicę lub wskazując miasto na mapie.

/Michał Nadolski/

Poprzedni artykułŚwietny start świdnickich lekkoatletów
Następny artykułZabytkowy gmach wciąż czeka na nowego właściciela