Strona główna 0_Slider Dorzucą pół miliona na przebudowę. Potem się nią pochwalą za 10 tysięcy

Dorzucą pół miliona na przebudowę. Potem się nią pochwalą za 10 tysięcy

17

Gmach przy ulicy 1 Maja 23 przez kilka lat stał pusty. Za niemal 4 mln złotych miasto postanowiło przeprowadzić remont budynku i utworzyć w jego wnętrzach mieszkania wspomagane. Po kilku miesiącach od rozpoczęcia prac okazało się, że konieczne jest wykonanie dodatkowych, nieprzewidzianych wcześniej robót. Ten sam problem pojawił się przy przebudowie dawnej siedziby Straży Miejskiej przy ulicy Traugutta.

Inwestycja związana z budynkiem przy 1 Maja 23 mogła ruszyć z miejsca dzięki otrzymanemu dofinansowaniu unijnemu, wynoszącemu ponad 2 mln 860 tys. złotych. – Projekt ten obejmuje przebudowę budynku, czyli zmianę sposobu użytkowania z budynku administracyjnego na budynek mieszkalny. Powstanie tam 20 lokali wraz z przyłączeniem energii elektrycznej – tłumaczy Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu. Będą to mieszkania chronione między innymi dla samotnych matek, osób zagrożonych bezdomnością, oraz dla tych, którzy znaleźli się w wyjątkowo trudnej życiowej sytuacji.

Unijne fundusze wsparły także przebudowę budynku przy ulicy Romualda Traugutta 11. W sumie za blisko 2,3 mln złotych budynek dawnej siedziby świdnickiej Straży Miejskiej zostanie wyremontowany i przeobrażony w kompleks mieszkaniowy. W wyniku przebudowy powstanie 11 lokali socjalnych. – Część z nich dedykowana jest samotnym mamom i rodzinom z małymi dziećmi. Jesienią mieszkania będą gotowe – zapewniała prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. – Do tej pory w Świdnicy nie funkcjonowało mieszkalnictwo wspomagane. Chcemy to zmienić i zapewnić odpowiednie warunki dla takich właśnie osób – dodaje.

Nieprzewidziane roboty
Do tej pory miejscy urzędnicy tłumaczyli, że konieczność przeznaczania większych środków na poszczególne inwestycje jest rezultatem wzrostu cen robót budowlanych i pojawiających się trudności ze znalezieniem wykonawców tych robót. Jednak w ostatnim czasie już trzykrotnie wskazywano na inną przyczynę.

W trakcie prowadzenia robót przy inwestycji stwierdzono konieczność wykonania robót dodatkowych, których nie można było przewidzieć na etapie przygotowania oferty oraz projektu budowlanego – tłumaczy skarbnik miasta, Kacper Siwek, uzasadniając konieczność przeznaczenia jeszcze większych środków na remont budynków przy 1 Maja i Traugutta. Ten sam problem pojawił się przy okazji trwającej przebudowy stadionu miejskiego, gdzie na roboty dodatkowe trzeba będzie wydać kolejne 250 tys. złotych.

W przypadku gmachu przy 1 Maja, jak mówi skarbnik miasta, “należy dokonać częściowej wymiany stropów przy kominach, w szybie windy na wszystkich piętrach oraz w budynku garażu. Konieczna jest również wymiana drewnianych elementów konstrukcyjnych na poddaszu, jak również przełożenie sieci wodociągowej”. Prace mają pochłonąć pół miliona złotych.

Z kolei w dawnej siedzibie municypalnych “należy dokonać wymiany tynków wewnętrznych z uwagi na zawilgocenia i odparzenia. Konieczna jest również wymiana deskowań ze względu na zły stan odkrytej więźby dachowej. Kwota na jaką dokonano szacowanego kosztorysu robót dodatkowych wynosi 100 000 zł”.

Na uboczu powyższych, niespodziewanych wydatków należy też wspomnieć, że świdnicki magistrat zawarł pod koniec kwietnia dwie umowy na wykonanie działań promocyjnych dla zadań inwestycyjnych: “Przebudowa budynków przy ul. Romualda Traugutta 11 na mieszkania socjalne” oraz “Przebudowa budynku przy ul. 1-go Maja 23 w Świdnicy na mieszkania wspomagane”. W obu przypadkach miasto zapłaci za ich realizację po 10 tys. złotych.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. UM Świdnica, Wiktor Bąkiewicz/Świdnica – Rynek z tradycjami