Strona główna Temat dnia Wiosna – najlepszy moment na przegląd klimatyzacji

Wiosna – najlepszy moment na przegląd klimatyzacji

0

Mamy już kalendarzową wiosnę, a wraz z nią pierwsze słoneczne dni. O ile ciepłe powietrze, sprzyja pieszym spacerom, to już podczas jazdy, może stawać się dokuczliwe. Licząc na ochłodzenie, uruchamiamy klimatyzacje i jakie musi być nasze zaskoczenie, kiedy wraz z chłodnym powietrzem, po samochodzie zacznie rozchodzić się nieprzyjemny zapach. Po przerwie w użytkowaniu układu klimatyzacji, na skutek gromadzącej się wilgoci i zanieczyszczeń, to całkiem możliwy scenariusz. Dlatego też wiosna, to świetny czas na serwis klimatyzacji.

Klimatyzacja samochodowa jest układem narażonym na ciężkie warunki pracy,dlatego też zaleca się dokonywania okresowych przeglądów przynajmniej 2 razy do roku. Każde zaniedbanie tej kwestii, może ponieść za sobą dalsze konsekwencje, takie jak obniżenie skuteczności w schładzaniu wnętrza pojazdu, zwiększenia ryzyka zatarcia sprężarki klimatyzacji, niedostateczne odparowywanie szyby przedniej, a nawet zwiększone zużycie paliwa. Na tym jednak nie koniec. Poza samochodem, zagrożone jest również nasze zdrowie. Nieprzyjemny zapach pleśni, wydobywający się z otworów wentylacyjnych, to nic innego jak grzyby i bakterie chorobotwórcze, które wraz z rozejściem się powietrza po samochodzie, wnikają do układu oddechowego.

Jak pleśń przedostaje się do klimatyzacji?

Powietrze krąży po układzie klimatyzacji, zaczynając na dmuchawie, poprzez filtr kabinowy, parownik i na wymienniku ciepła kończąc. Problemem jest parownik, to on odpowiada za schładzanie powietrza i to na nim zwykle znajduje się dużo wilgoci, a ta w połączeniu z zanieczyszczonym powietrzem oznacza pleśń. To właśnie ten zapach czujemy, gdy włączamy klimatyzację.  Parownik przed napływem brudnego powietrza chroni jedynie filtr kabinowy, a więc jest on kluczowy dla czystości całego układu.

Jak prawidłowo zadbać o klimatyzację?

Do utrzymania prawidłowego funkcjonowania klimatyzacji niezbędne jest poddawanie jej regularnym przeglądom. Przynajmniej raz do roku należy skontrolować ilość czynnika chłodzącego w klimatyzacji. Filtr kabinowy, przy przeciętnej eksploatacji, powinien wystarczyć na rok sprawnego użytkowania, jednak dla naszego zdrowia idealnie byłoby go wymieniać dwa razy do roku – w okresie wiosennym i przed zimą. Częstsze wymienianie filtra można polecić zwłaszcza osobom z alergiami i eksploatującym samochód głównie w mieście, gdzie zanieczyszczeń jest najwięcej.

Gdzie wykonać?

Pamiętajmy, aby serwis zlecić rzetelnej firmie, która zadba o naszą klimatyzację kompleksowo. Albowiem tylko wtedy będziemy mieć gwarancję, że sprzęt działać będzie sprawnie przez cały sezon.

Warsztaty Bosch Car Service wykonają serwisowanie klimatyzacji oraz ogrzewania w Twoim samochodzie, tak by w jego wnętrzu były zapewnione komfortowe warunki – bez pyłków i nieprzyjemnych zapachów.

W zakres usługi wchodzą:

  • Opróżnienie systemu, uzupełnienie czynnika chłodniczego i oleju do smarowania sprężarki
  • Test szczelności układu klimatyzacji
  • Test ciśnienia i działania systemu
  • Wymiana filtra kabinowego

Zapraszamy wszystkich użytkowników samochodów osobowych do naszego serwisu.

Więcej informacji na naszej stronie:

www.bosch.swidnica.pl

/artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułMistrzowie parkowania [FOTO]
Następny artykułBiszkoptowy Flesz czeka na nowy dom [FOTO]