Strona główna 0_Slider Upamiętnią bohaterską działaczkę. W mieście stanie jej obelisk

Upamiętnią bohaterską działaczkę. W mieście stanie jej obelisk

2

Jej imieniem nazwano już jedno z świdnickich rond. Teraz samorządowcy chcą uczynić kolejny krok ku upamiętnieniu warszawianki, która podczas okupacji zdołała uratować od śmierci 2,5 tysiąca żydowskich dzieci. Na skwerze u zbiegu ulic Wałbrzyskiej i Polnej Drogi ma stanąć obelisk poświęcony Irenie Sendlerowej. To nie jedyny pomnik, którego należy się spodziewać w najbliższym czasie.

Z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka, rok 2018 został ustanowiony Rokiem Ireny Sendlerowej. Z tej okazji w Świdnicy odbędą się wydarzenia, mające na celu uczczenie tej wybitnej postaci. Już 23 marca imieniem działaczki zostało nazwane rondo u zbiegu ulic Wałbrzyskiej, Kochanowskiego i Polna Droga.

W czasie II wojny światowej ta wspaniała działaczka społeczna z narażeniem życia przeciwstawiała się faszystowskiemu reżimowi zagłady, ratując życie niewinnych istot – organizowała i sama partycypowała w potajemnym wyprowadzaniu dzieci przez bramę getta, wyrabianiu dla nich odpowiednich dokumentów, a także w poszukiwaniu opiekunów i ukrywaniu dzieci – wyliczali podczas marcowej sesji Rady Miasta urzędnicy świdnickiego magistratu. Za swoje zasługi Irena Sendlerowa została uhonorowana w 1965 roku medalem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, w 2003 roku – Orderem Orła Białego, natomiast w roku 2007 – Orderem Uśmiechu.

Miesiąc temu radni postanowili uczcić pamięć działaczki m.in. poprzez organizację cyklu wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych. – Podjęte działania społeczno-edukacyjne będą miały na celu zapoznanie dzieci, młodzieży i mieszkańców Świdnicy z historią tej wybitnej postaci, która może być szczególnym autorytetem, czy wzorem osobowym – mówił Krystian Warecki, pełnomocnik ds. aktywności obywatelskiej. W planach jest m.in. zorganizowanie gali poświęconej działaczce, a także wykonanie upamiętniającego ją muralu.

Już w piątek świdniccy radny zdecydują, czy w pobliżu ronda Ireny Sendlerowej zostanie wzniesiony, upamiętniający tę wybitną postać, kamienny obelisk. Jego budowa miałaby zostać sfinansowana ze środków budżetu miasta.

Roman Abraham (mat. Centralne Archiwum Wojskowe)

Tego samego dnia zapadnie decyzja w sprawie drugiego obelisku, który upamiętni generała brygady Romana Abrahama, obrońcy Lwowa z 1918 roku i dowódcy legendarnych „Orląt Lwowskich”. Z takim wnioskiem do władz miasta wystąpiło Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział w Świdnicy. Pomysłodawcy podkreślają, że wzniesienie obelisku odda cześć i pamięć wybitnemu Polakowi i żołnierzowi okresu II Rzeczypospolitej, który za wybitne zasługi w dowodzeniu i męstwo na polu walki został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Obelisk miałby stanąć przy rondzie nazwanym imieniem generała, znajdującym się u zbiegu ulic Westerplatte i Towarowej.

/mn/

Poprzedni artykułSkatował 7-miesięczną suczkę. Mieszkańcy szukają zwyrodnialca [Aktualizacja]
Następny artykułTutaj skręcisz kostkę! Uwaga na dziury na Rynku