Strona główna 0_Slider Świdnica od podwórza – odc. 15

Świdnica od podwórza – odc. 15 [FOTO]

0

Istnieje wiele miejsc w Świdnicy, których ani mieszkańcy, a tym bardziej turyści nie znają. Krajobraz widziany zza firan okien kuchennych często woła o pomstę do nieba, zdarza się jednak, że jest zupełnie na odwrót. 

W 15 odcinku zapraszamy na podwórka znajdujące się pomiędzy ulicami: Nauczycielską, Joachima Lelewela, Wałbrzyską oraz aleją Niepodległości. 

Ul. Nauczycielska 2, aleja Niepodległości 8-10, plac Grunwaldzki 1, aleja Niepodległości 14 

Pod wyżej wypisanymi adresami kryją się podwórka: Młodzieżowego Domu Kultury, zaplecze Państwowej Straży Pożarnej, poczty oraz niszczejącego dawnego Domu Nauczyciela, który od dłuższego czasu jest w „remoncie”. Każde z nich jest w inny sposób zagospodarowane.

Ul. Joachima Lelewela 5 – 13

Zielone, zadbane podwórka, na których widać ogrom pracy włożony przez mieszkańców. Wcześniej stały tam samochody, a podwórka nie różniły się niczym od pozostałych.

Aleja Niepodległości 2 – 4

Dwa kompletnie różne podwórka, które oddziela jedynie mur obrośnięty bluszczem. Mimo że na pozór dzieli je niewiele, w rzeczywistości jedno z nich to miejski ogródek, drugie to parking.

Ul. Joachima Lelewela 1 i plac Grunwaldzki

Piaszczyste podwórka. Dziś zamieniają się w parkingi, na których często panuje nieporządek.

Aleja Niepodległości 12

Podwórze niewidoczne jest od ulicy. Wejść na nie można tylko przez bramę. Oprócz zieleni znajdziemy tam miejsce do wypoczynku, kwiaty i pięknie pachnący bez.

/Tekst i foto: Artur Ciachowski/