Strona główna 0_Slider Skwer za milion wreszcie otwarty. Fontanna największą atrakcją

Skwer za milion wreszcie otwarty. Fontanna największą atrakcją [FOTO/VIDEO]

7

Dwa lata po głosowaniu w budżecie obywatelskim i po przeznaczeniu około miliona złotych, skwer u zbiegu ulic Wałowej, Komunardów i Sikorskiego wreszcie został oddany w ręce świdniczan. Chociaż kwota inwestycji może szokować, to mieszkańcy zgodnie przyznają: teraz jest tu pięknie.

W ramach zadania przebudowywano układ drogowy od strony ulicy Wałowej. Przeprowadzono również renowację pozostałości pomnika. Wybudowano fontannę posadzkową. W obrębie skweru wykonano alejki, zamontowano elementy małej architektury oraz nasadzono zieleń. Teren objęty jest monitoringiem – wylicza prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, w rozesłanym do okolicznych mieszkańców zaproszeniu na otwarcie skweru. Jak podkreśla, było to zadanie zgłoszone i wybrane przez świdniczan w ramach budżetu obywatelskiego.

Rzeczywiście, tak jak rewitalizacja skweru przy placu Drzymały i budowa kompleksu boisk sportowych przy Szkole Podstawowej nr 2, projekt ten został przegłosowany w dniach 11-17 kwietnia 2016 roku w ramach Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego. Obie wspomniane inwestycje zostały ukończone już pewien czas temu: odnowiony plac Drzymały został otwarty w maju, zaś boiska w czerwcu 2017 roku.

W porównaniu z nimi, rewitalizacja terenu sąsiadującego z parkiem Sikorskiego wydawała się opóźniona. – Przez długi czas nie było tu widać jakichkolwiek postępów – skarżył się pan Andrzej, mieszkaniec ulicy Wałowej. Pierwotnie planowano, że budowa fontanny zakończy się w październiku 2017, a wykonanie nowych ścieżek – 30 listopada 2017 roku. Tak się jednak nie stało.

Zgodnie z wyceną projektu wybranego w ŚBO, na rewitalizację skweru miało trafić 256 tys. złotych. Podjęto jednak decyzję o kompleksowym remoncie tego miejsca, zwiększając koszty inwestycji do kwoty 745 tys. złotych. Takie szacunki przedstawiali miejscy urzędnicy jeszcze w kwietniu 2017 roku.

Posiłkując się informacjami dostępnymi w Elektronicznym Rejestrze Umów UM w Świdnicy, prawie 49 tys. złotych przeznaczono na wycinkę drzew i przygotowanie terenu, blisko 69 tys. złotych trafiło na budowę zatoki parkingowej przy ulicy Wałowej, niemal 440 tys. złotych pochłonęła budowa fontanny, nowe ścieżki powstaną za 140 tys. złotych, odnowienie pozostałości pomnika – 11 tys. złotych, na zakup i montaż kamer monitoringu wydano ponad 34 tys. złotych, zaś na nasadzenie nowej zieleni trafi ponad 54 tys. złotych.

Jak się okazuje, skwer przy Wałowej miał pochłonąć jeszcze więcej pieniędzy. – Łączny koszt zadania wyniósł około 1 mln złotych – twierdzi prezydent.

/mn/