Strona główna Wydarzenia Świdnica Młodzież wie, jak nieść pomoc

Młodzież wie, jak nieść pomoc [FOTO]

0

Złamania, zwichnięcia, skręcenia, oparzenia, ataki epilepsji to część ze stałych elementów, z którymi musiała się dziś zmierzyć młodzież na 26. Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu pierwszej pomocy, a także znajomością zasad współpracy z innymi służbami ratunkowymi i mundurowymi.


Mistrzostwa zostały zorganizowane na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy przez Oddział Rejonowy PCK w Świdnicy. Wzięło w nich udział 10 zespołów ratowniczych ze szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Świdnickiego. Stworzono 5 stacji urazowych, przy których znajdowały się upozorowane zdarzenia i sytuacje wymagające udzielenia pomocy, z którymi musiały się zmierzyć 5 – osobowe drużyny. Zawodników oceniali profesjonalni ratownicy. Są zawsze dwa obligatoryjne elementy na mistrzostwach, mianowicie zatrzymanie krążenia, czyli resuscytacja krążeniowo oddechowa osoby dorosłej i dziecka do lat 7. Oprócz tego jest jedna stacja teoretyczna, w której młodzież wypełnia test z zakresu pierwszej pomocy, ale także międzynarodowego prawa humanitarnego. Zawody zorganizowano we współpracy z policją, pogotowiem ratunkowym, strażą pożarną i strażą miejską.

– Dzięki ich działaniu łatwiej jest nam je zorganizować. Są to osoby wykwalifikowane, najczęściej ratownicy, którzy mogą fachowo ocenić każdą z pozoracji. Dodatkowo organizacja jest dzięki Starostwu Powiatowemu i Gminie Miasta Świdnicy – mówi Krystian Werecki z PCK.

– Do mistrzostw przygotowujemy się cały rok. Mamy zajęcia w piątki i soboty, ćwiczymy każdy tydzień, ćwiczymy dużo i przerabiamy każdą sytuację wiele razy. Myślimy, że to jest bardzo fajne. Jest to szerzenie wiedzy poprzez zabawę i że lekcje EDB nie są w stanie nam tyle pokazać, co właśnie takie zajęcia i zawody – opowiadają wspólnie Aleksandra Kośna, Tomasz Kamionka, Hanna Kusideł, Natalia Janiszewska i Paulina Weresz, reprezentanci drużyny z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.

W tym roku w mistrzostwach zwyciężył zespół nr 5 z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Drugie miejsce zajął zespół nr 6 z III Liceum Ogólnokształcącego, a trzecie zespół nr 7 z Technikum Ortopedycznego w Świdnicy.

Zwycięska drużyna będzie reprezentowała powiat i Oddział Rejonowy PCK w Świdnicy na Mistrzostwach Okręgowych, których organizację zaplanowano na maj w Opolu.

Marta Bułgajewska
praktyka studencka