Strona główna 0_Slider Ruszyła rozbudowa podstawówki na Zawiszowie

Ruszyła rozbudowa podstawówki na Zawiszowie

0

3,7 mln złotych pochłonie rozbudowa świdnickiej Szkoły Podstawowej nr 1. Dzięki przedłużeniu istniejącego, zachodniego skrzydła budynku, powstanie 6 nowych klas, które pomieszczą 150 uczniów. Inwestycja powinna zakończyć się w listopadzie.

Rozpoczęta niedawno rozbudowa to właściwie kolejny etap prac związanych z powiększaniem świdnickiej „Jedynki”. W styczniu 2016 roku zakończyła się pierwsza faza robót, w ramach których powstały między innymi nowe sale lekcyjne. – Inwestycja poprawiła przede wszystkim sytuację najmłodszych dzieci. Zyskaliśmy dwie klasy do nauczania wczesnoszkolnego i dwie dodatkowe świetlice dla klas I-III – mówiła podczas otwarcia nowej części placówki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1, Alicja Karol. Ówczesne prace zrealizowane przez Wałbrzyskie Konsorcjum Budowlane pochłonęły ponad 1 mln 154 tys. złotych.

Już wtedy prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska zapewniała o planach dalszej rozbudowy placówki. Pomysł miejskich urzędników musiał jednak zostać zweryfikowany z uwagi na zmiany w systemie edukacji, związane z przywróceniem ośmioklasowych szkół podstawowych. Do tematu powrócono w ubiegłym roku.

Po dostosowaniu sieci świdnickich szkół podstawowych i gimnazjów do nowych zasad krajowej edukacji, na drodze do rozpoczęcia prac budowlanych stanęła kolejna przeszkoda. Wszystkie oferty na wyłonienie wykonawcy rozbudowy, złożone w pierwszym przetargu, okazały się zdecydowanie wyższe niż kwota zakładana przez miejskich urzędników. Najtańsza propozycja wykonania robót budowlanych opiewała na około 4 mln 117 tys. złotych. Tymczasem w budżecie zarezerwowano na ten cel niecałe trzy miliony złotych.

Urzędnicza wycena prac rozminęła się z budowlanymi realiami także podczas drugiego przetargu. Najtańsza oferta okazała się wyższa od planowanych wydatków o 200 tys. złotych. Jednak tym razem władze miasta zdecydowały znaleźć brakującą kwotę w budżecie i ruszyć z rozbudową. Za około 3,7 mln złotych zajmie się nią Zakład Ogólnobudowlany Tadeusz Broński.

Projekt przewiduje rozbudowę szkoły o 6 klas lekcyjnych, wraz z zapleczami. Każda z nich przeznaczona będzie do nauki dla 25 uczniów. Powstaną także gabinety dla psychologa i logopedy oraz nowy węzeł sanitarny. Zagospodarowany zostanie również teren, w tym droga dojazdowa, miejsce na odpady komunalne, ogrodzenie oraz zieleń – wylicza Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu. Nowy „moduł” szkoły ma powstać do połowy listopada 2018 roku.

/mn/