Strona główna 0_Slider Przedostatni taki egzamin. Jutro ruszają testy gimnazjalne

Przedostatni taki egzamin. Jutro ruszają testy gimnazjalne

0

Już jutro rozpocznie się trzydniowy maraton egzaminów gimnazjalnych. Stanie do niego 1238 uczniów z terenu powiatu świdnickiego, w tym niemal 400 ze Świdnicy. Od wyniku kwietniowych testów, nazywanych „małą maturą”, zależy, czy uczniowie dostaną się do wymarzonych szkół ponadgimnazjalnych.

Egzaminy kończące naukę w gimnazjum będą przedostatnim sprawdzianem w historii tego szczebla edukacji. Ma to związek z reformą oświaty, w wyniku której gimnazja zostaną zlikwidowane. Ostatni absolwenci opuszczą je w 2019 roku.

Tegoroczne egzaminy gimnazjalne zostaną przeprowadzone zgodnie z formułą obowiązującą od 2012 roku. Testy podzielono na trzy części: humanistyczną, matematyczno-przyrodniczą oraz językową.

Część humanistyczna odbędzie się 18 kwietnia, egzamin z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie rozpocznie się o godzinie 9, zaś egzamin z języka polskiego o 11.

Część matematyczno-przyrodniczą zaplanowano na 19 kwietnia, a w jej skład wejdzie egzamin z matematyki oraz egzamin z przedmiotów przyrodniczych.

Część językowa odbędzie się 20 kwietnia, dzieląc się na egzaminy na poziomie podstawowym oraz na poziomie rozszerzonym. W przypadku gimnazjalistów z powiatu świdnickiego nieco ponad 85% (1055) zdających zdecydowało się na egzamin z języka angielskiego, pozostali (183) wybrali język niemiecki.

Podczas egzaminów nie można korzystać z kalkulatora ani słowników. – Każdy zdający powinien mieć na każdym zakresie lub poziomie odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań. Dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę. Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem – przypominają przedstawiciele Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Czy w tym roku uczniowie z powiatu świdnickiego wypadną lepiej niż ich starsi o rok koledzy? Przekonamy się za niecałe dwa miesiące. Wyniki egzaminu gimnazjalnego zostaną ogłoszone 15 czerwca, z kolei informacje i zaświadczenia zostaną przekazane zdającym 22 czerwca. Terminy dodatkowe dla uczniów, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminów w kwietniu, wyznaczono na 4-6 czerwca.

/mn/

Poprzedni artykułPływacy Neptuna na podium Dolnośląskiej Ligi Pływackiej
Następny artykułW II rundzie play-offów gramy z Silesią Volley Mysłowice!