Strona główna 0_Slider Piwko nad zalewem? Nie tak prędko

Piwko nad zalewem? Nie tak prędko

30

Czy nad zalewem Witoszówka powstanie strefa, w której będzie można legalnie pić alkohol? Apelowali o to radni ze Świdnickiego Forum Rozwoju. Prezydent miasta odpowiada: najpierw trzeba zapytać o zdanie okolicznych mieszkańców.

Propozycja zgłoszona przez samorządowców ma być odpowiedzią na obowiązującą od 9 marca ustawę o wychowaniu w trzeźwości. Nowe przepisy całkowicie zakazują picia napojów wyskokowych „pod chmurką”. Dotychczas karane było jedynie spożywanie napojów wyskokowych na ulicach, placach i w parkach. Zakaz ten nie dotyczył innych miejsc, takich jak chociażby nadrzeczne bulwary. W myśl nowych przepisów, karane jest picie alkoholu w miejscach publicznych z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych. O wspomnianych wyjątkach mogą decydować lokalne samorządy.

Do skorzystania z tej możliwości zachęcali dwaj radni ŚFR, Marek Marczewski i Marcin Paluszek. – Zwracamy się z prośbą do władz miasta o wyznaczenie nad Zalewam Witoszówka obok Bosmanatu strefy zezwalającej na legalne spożywanie alkoholu oraz miejsca umożliwiającego aktywne spędzanie czasu, w tym grillowanie dla mieszkańców Świdnicy – apelowali. Jak twierdzili radni, teren obok bosmanatu jest objęty miejskim monitoringiem i znajduje się pod ścisłą ochroną straży miejskiej. Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie patologii i zachowanie porządku.

Do propozycji odniosła się właśnie prezydent Świdnicy. – Ze względu na złożoność problemu i biorąc pod uwagę aspekt społeczny, zostanie przeprowadzone badanie opinii mieszkańców wskazanego rejonu, dotyczące przedmiotowej sprawy – stwierdziła Beata Moskal-Słaniewska. Z tego powodu decyzja dotycząca utworzenia legalnej strefy „picia pod chmurką” zostanie odłożona w czasie.

Szanujemy zdanie mieszkańców, jednak powinniśmy poznać jasne zasady, na których będą przeprowadzane konsultacje. Nie powiedziano nam jak te badania będą wyglądały, ani jaki obszar zamieszkania ma być w te konsultacje włączony – odpowiada z kolei wiceprzewodniczący świdnickiej Rady Miasta, Marcin Paluszek. Podkreśla przy tym, że będzie zabiegał o przedstawienie szczegółów planowanych rozmów z mieszkańcami.

/mn/

Poprzedni artykułNajpiękniejsze baśnie w wykonaniu przedszkolaków [FOTO]
Następny artykułRezerwy kończą w środku stawki, chłopcy blisko mistrzowskiej korony…