Strona główna 0_Slider Mniej pijących, więcej kontroli smogowych. Straż miejska podsumowała rok

Mniej pijących, więcej kontroli smogowych. Straż miejska podsumowała rok

3

Dokładnie 321 mandatów wystawili w ubiegłym roku świdniccy strażnicy miejscy. Najczęściej miały one związek z tzw. „nieobyczajnymi wybrykami”, piciem alkoholu w miejscach publicznych oraz szeroko pojętymi wykroczeniami komunikacyjnymi – najczęściej dotyczącymi parkowania.

Rok 2017 to kolejny rok z rzędu, w którym wzrasta liczba interwencji na zgłoszenia obywateli. Pomimo niezmiennej od lat liczby etatów i problemów kadrowych, które dotknęły nas w minionym roku, z wszystkich sił staramy się sprostać oczekiwaniom społeczności lokalnej, która zwracając się do nas o pomoc, daje wyraz zaufania oraz potrzeby istnienia Straży Miejskiej w Świdnicy – twierdzi w dorocznym raporcie podsumowującym pracę municypalnych komendant Jan Łętowski.

Według wyliczeń strażników, w 2017 roku spadła liczba interwencji związanych z łamaniem ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W ubiegłym roku były to 4064 interwencje, zaś w roku 2016 – 5207 interwencji. Drastycznie spadła też liczba pijących, których straż złapała na gorącym uczynku: z 928 przypadków do zaledwie 362. Zdaniem komendanta jest to efekt nasilonych kontroli, które zniechęcają śmiałków do spożywania napojów wyskokowych w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Świdniccy municypalni sporo uwagi poświęcili też kwestii utrzymania czystości i porządku w gminie – wzrost z 795 do 998 interwencji. Dotyczyły one także walki ze smogiem. – W ramach kontroli [strażnicy] szczególną uwagę zwracają na rodzaj zgromadzonego do celów grzewczych paliwa. Właściciele posesji są także pouczani o obowiązującym zakazie spalania odpadów w piecach i informowani o szkodliwości tego działania. W minionym roku przeprowadzono 352 kontrole związane z zadymieniem powietrza i termicznego przekształcania odpadów (…). W wyniku podjętych działań nałożono 4 mandaty karne oraz w 64 przypadkach zastosowano formę pouczenia – wylicza Łętowski.

Najbardziej widoczną pozycją w działaniach strażników miejskich są jednak interwencje związane z wykroczeniami drogowymi. – Wciąż wzrastająca ilość pojazdów jeżdżących po naszych drogach, wraz z coraz większym deficytem miejsc do ich parkowania skutkuje tym, że pojazdy samochodowe parkowane są często niezgodnie z przepisami, a nawet w sposób bezpośrednio zagrażający bezpieczeństwu ruchu drogowego – tłumaczy komendant. Podkreśla przy tym, że „rola jaką pełni straż, choć niewdzięczna, przyczynia się do utrzymania ładu komunikacyjnego”. W 2017 roku strażnicy odnotowali 2191 wykroczeń drogowych. W 1978 przypadkach udzielili pouczeń, natomiast 24 razy wystawili mandaty. Dwukrotnie zakładano blokady na koła.

W ubiegłym roku wzrosła także ilość zdarzeń zarejestrowanych przez kamery miejskiego monitoringu – z 663 do 694. Dzięki operatorom monitoringu ukarano i wylegitymowano 614 osób.

/mn/

Poprzedni artykułZbliża się sesja Rady Miasta. Będą kolejne zmiany w budżecie
Następny artykułZorganizowali nazistowski koncert w Grodziszczu. Usłyszeli zarzuty