Strona główna 112 Zorganizowali nazistowski koncert w Grodziszczu. Usłyszeli zarzuty

Zorganizowali nazistowski koncert w Grodziszczu. Usłyszeli zarzuty

4

Zarzut propagowania ideologii faszystowskiej oraz nawoływania do nienawiści na tle różnic rasowych, etnicznych i narodowościowych usłyszeli Piotr G. “Dziki” i Krzysztof S. “Słowik”. To właśnie oni stoją za organizacją zeszłorocznego, neonazistowskiego koncertu w podświdnickim Grodziszczu. Kolejna impreza miała się odbyć w minioną sobotę w Dzierżoniowie. Została przerwana przez akcję ABW i policji.

Kadr z reportażu “Superwizjera” TVN dotyczącego m.in. koncertu w Grodziszczu

21 kwietnia w działaniach przeprowadzonych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policję uczestniczyło 300 funkcjonariuszy, w tym grupa antyterrorystyczna z Wrocławia. Wykorzystano też policyjny śmigłowiec. Dokonano przeszukań kilkunastu miejsc, m.in. pomieszczeń i pojazdów, oraz wylegitymowano ponad sto osób. Podczas akcji zatrzymano 36-letniego Krzysztofa S. i 44-letniego Piotra G.

Obu mężczyznom ogłoszono postanowienia o przedstawieniu pięciu zarzutów. Wszystkie zarzuty dotyczą organizowania i uczestnictwa w koncertach zespołów neonazistowskich, w trakcie których podejrzani mieli publicznie propagować faszystowski ustrój państwa oraz nawoływać do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych i wyznaniowych – tłumaczy Tomasz Orepuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Jak dodaje, postawione mężczyznom zarzuty dotyczą nie tylko imprezy, która miała się odbyć w miniony weekend w Dzierżoniowie. – Koncerty objęte zarzutami były organizowane w okresie od 5 maja 2016 roku do 21 kwietnia 2018 roku w Bielawie, Grodziszczu i Dzierżoniowie, gdzie miały się odbyć trzy takie koncerty – wyjaśnia.

Mężczyźni nie przyznają się do winy. – Wobec obu podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwotach po 10.000 złotych, zakazu opuszczania kraju i oddano ich pod dozór policji – wylicza Orepuk. Za zarzucane im przestępstwo grozi do dwóch lat więzienia. Obaj mężczyźni są mieszkańcami Dzierżoniowa.

Przypomnijmy, w marcu 2017 roku w wiejskiej świetlicy w Grodziszczu polska komórka neonazistowskiej organizacji Blood & Honour zorganizowała koncert, którego gwiazdą był zespół Oidoxie – jeden z filarów niemieckiej sceny neonazistowskiej. W imprezie wzięło udział około 300 osób. Salę na koncert wynajęto od Gminy Świdnica. Rzecznik prasowy gminy Janusz Waligóra przekonywał, że nikt nie wiedział o faktycznym celu imprezy. Wynajmujący miał bowiem zadeklarować zamiar zorganizowania urodzin. Policja, mimo że wiedziała o charakterze koncertu, nie interweniowała, ograniczając się jedynie do monitorowania miejsca.

/mn/