Strona główna 0_Slider Funkcjonariusze CBA w Urzędzie Miejskim w Świdnicy

Funkcjonariusze CBA w Urzędzie Miejskim w Świdnicy

21

Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi kontrolę przebudowy stadionu miejskiego w Świdnicy. Jak informuje biuro na swojej stronie, kontrola rozpoczęła się 19 kwietnia.

“19.04.2018 r. Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego we Wrocławiu rozpoczęła kontrolę określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji decyzji przez Urząd Miejski w Świdnicy w zakresie przygotowania i realizacji zadania inwestycyjnego przebudowy stadionu miejskiego w Świdnicy przy ul. Śląskiej 35 A w latach 2015-2018. Kontrola jest w toku.” – czytamy na stronie CBA. Jak informuje Temistokles Brodowski, rzecznik Biura, funkcjonariusze na miejscu, w siedzibie Urzędu Miejskiego w Świdnicy 19, 20 i 23 kwietnia zapoznawali się z dokumentami.

Przypomnijmy. Po przepychankach miasta z poprzednim wykonawcą na plac budowy świdnickiego stadionu miejskiego weszły nowe ekipy. Obiekt ma dokończyć konsorcjum DABRO-BAU i BUD-ZIEM. Stadion będzie o 1,5 miliona złotych droższy i, jeśli znów nie pojawią się problemy, powstanie rok później niż zakładano.

Poprzedni wykonawca, firma Saltex Europa, porzucił inwestycję w listopadzie ubiegłego roku po wymuszeniu na władzach miasta zmian w projekcie i dwóch kolejnych terminów na realizację zadania. W czasie, gdy miała wybudować cały stadion, zdołała wykonać zaledwie 21% prac.

Firmy, które wystartowały w przetargu na dokończenie inwestycji, zażyczyły sobie znacznie więcej, niż na ten cel zarezerwowały władze miasta. Pierwotnie firma Saltex miała wykonać prace za 7 mln 270 tys. złotych. Według urzędników robotnicy upadłej spółki zrealizowali 21% inwestycji. Jak się teraz okazuje, dokończenie robót na porzuconym placu budowy wyniesie niemal tyle samo, co za realizację inwestycji „od zera”. Najlepszym na to dowodem mogą być oferty złożone przez konsorcjum DABRO-BAU i BUD-ZIEM, które startowało w obu przetargach. Za pierwszym razem roboty wyceniono na ponad 7,5 mln złotych, a tym razem – przy pracach zaawansowanych wg informacji Urzędu Miejskiego w 21% – na 7,1 mln złotych, czyli niewiele mniej niż na początku oferował Saltex.

W lutym na prośbę prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej Rada Miejska 10 głosami za przegłosowała dołożenie do inwestycji 1,5 miliona złotych. Nie zabrakło słów krytyki. – Zdecydowaliśmy się nie poprzeć wniosku o zmiany w budżecie. Wokół inwestycji wyrosło zbyt dużo niejasności. Poważnym problemem był dotychczasowy brak nadzoru nad pierwszą fazą budowy, realizowanej przez firmę Saltex – mówił radny Marcin Paluszek ze Świdnickiego Forum Rozwoju. Jak dodaje, przeznaczenie dodatkowych środków na budowę, bez uzyskania zapewnień o starannym pilnowaniu jej realizacji, byłoby lekkomyślne. Niezależnie od tego samorządowiec podkreśla, że trzyma kciuki za zakończeniem przebudowy, byle była prowadzona w sposób jasny, transparentny i bez dalszych niespodzianek.

Zgodnie z umową, nowy wykonawca powinien zakończyć prace do 31 sierpnia 2018 roku. Od dotrzymania tego terminu zależy także los 1,5 miliona złotych dotacji z Ministerstwa Sportu. Jeśli nie uda się dotrzymać umowy, nad miastem zawiśnie groźba zwrotu wydanych już pieniędzy.

Do kwestii kontroli odniosła się podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej prezydent Beata Moskal-Słaniewska, nazywając doniesienia medialne kłamstwami i podkreślając, że CBA prowadzi działania na skutek donosu.

/asz/

 

 • Jan

  Przykra sytuacja i musi być nerwowo.

 • Chwała_Bohaterom

  moze jest cos na rzeczy nie wiadomo trzeba poczekac az skoncza pracowac

 • szary obywatel

  Portal jak zwykle szuka sensacji. Polecam przejść sie na Zarzecze, na Kopernika pęknięty krawężnik 😀

  • Młody

   Rozumiem że to normalna sytuacja, a pracownicy CBA przyjechali z nudów.

   • mieszkaniec

    przyjechali bo był donos z PiS… proste… jakoś tam gdzie rządzi PiS są afery a CBA brak…

 • Gargamel

  Każdy Polak, nawet oszołom, jeśli umie pisać, pisze do CBA, bo przecież zna się na prawie i medycynie.

 • Politolog z Katowic

  Strasznie nerwowa reakcja prezydentki, CBA nie przyjeżdża na podstawie donosu, 16 województw, ile powiatów, ile gmin, miast, musieli by chyba mieć tylu pracowników co NSA i FBI razem wzięte by wszędzie być bo ktoś napisał do nich.

  • hanka

   Nie masz racji, CBA jest dokładnie taką instytucją, która reaguje na donosy!! Tylko nazywa je ładnie „zawiadomieniami”.. Jest to wiedza, powiedziałabym powszechnie znana i dlatego wielu z niej korzysta w sposób dosłowny…zawiadamiając..działania CBA regulują przepisy wystarczy poczytać, a i stronę internetowa mają..

   • Młody

    Hanka Anka jak tam ciśnienie, trzymasz?

    • hanka

     U mnie wszystko w porządeczku, co ma trzymać, trzyma..a ciśnienie to mam raczej niskie, sprawy które mnie nie dotyczą z pewnością go nie podnoszą.

     • Młody

      Ja tam nie wiem tylko pytam.

   • Politolog z Katowic

    Dobrze wiedzieć, moja wiedza kończy się na roku 2011 i złym wspomnieniu w rozmowie telefonicznej z jakimś bubkiem z dzielnicy Biskupin. Nie wiem czy się aż dobrze zmieniło, że CBA stał się Urzędem Skarbowym gdzie każdy na każdego może napisać donos. Mielibyśmy kompletny dom wariatów, warto tą drogę jednak sprawdzić.

 • Mariusz

  Oj, oj, oj jaka afera!!! Świdnicki portalik szuka sensacyji….Żałosne. Kogo by tu jeszcze ukamieniować, na kogo naszczuć.

 • Stanislaw Kotelko

  Przedwyborcza akcja…

  • Jan

   Panie Stanisławie jak wskazuje sama nazwa akcja przedwyborcza powinna być przed wyborami, teraz mamy powiedzmy wiosenne porządki 😉

  • Free Your Mind

   Tak? To ciekawa hipoteza, idąc dalej czyli CBA wysle kontrole przed wyobraz do wszystkich miasteczek i powiatów w Polsce?! ( w których nie rządzi PIS), wolne żarty prosze pana.

 • Gargamel

  Panie Politologu z Katowic ! Proszę podzielić się z nami informacją o jakoby nerwowej reakcji mojej ulubionej Pani Prezydent (gdzie i w jaki sposób ta reakcja została objawiona i na czym polegała ?), bo ja o niej nic nie wiem

 • oloderay

  U mnie też byli. Ale nic nie znaleźli.

 • Michał Myszkiewicz

  dołożenie a może ułożenie za 1,5 banki -trzeba sprawdzić czy firma która robi wypad zna sie z nowymi … dabro… i bud….coś tam…XDLMC

 • Gargamel

  Panie Michale Myszkiewiczu ! Rozumiem, że rozważa Pan uczestniczenie w następnych przetargach, skoro nie trzeba się narobić a płacą dużo pieniędzy. A na marginesie radzę swoje myśli sformułować w sposób przejrzysty (zrozumiały), bo naprawdę trudno Pana wpis zrozumieć,jakkolwiek z całą pewnością używa Pan języka polskiego.

 • Free Your Mind

  ” Beata Moskal-Słaniewska, nazywając doniesienia medialne kłamstwami i podkreślając, że CBA prowadzi działania na skutek donosu ” primo) co ta pani ma na myśli?! Jakie media ? Jakie kłamstwa? Ktoś coś wie? Secundo) donos czy nie donos jakie to ma znaczenie? A może rytynowa kontrole dziwnie przeciągającej sie inwestycji? tertio) pani Prezydent nie powinna używać takich określen, w sprawie czynnosci jednego z organów państwa, ot zwykła kontrola, jak ktos jest uczciwy to nie ma sie czego obawiać, wot i wsio ,nie ma sie czym gorączkowac czy mieszac do polityki 😉