Strona główna 0_Slider Biskup świdnicki o katastrofie smoleńskiej. Nie obyło się bez polityki

Biskup świdnicki o katastrofie smoleńskiej. Nie obyło się bez polityki

58

Potrzebna jest modlitwa nie tylko za tych, którzy zginęli, ale także w intencji naszej ojczyzny – apelował biskup Ignacy Dec. Duchowny przewodniczył wtorkowej mszy w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. W swoim kazaniu nawiązał do rozbiorów Polski, miesięcznic smoleńskich, oraz polityków, którzy udają wierzących przed wyborami.

Nabożeństwo, odprawione w rocznicę katastrofy polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku, odbyło się w kościele pw. św. Krzyża. – Dzisiaj przeżywamy 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Myślimy o matce-ojczyźnie, która jest podzielona. Ilekroć się dzieliła, tylekroć była nieszczęśliwa. Tylekroć spadały na nią różne ciosy. Każdy podział ranił, niszczył. Ilekroć patrzymy na losy naszej ojczyzny, na jej dzieje – dostrzegamy okresy wzlotów, piękne, chwalebne, pełne osiągnięć. Ale także odnajdujemy w dziejach naszego narodu takie okresy ciemne, kiedy nie było jedności, nie było zgody – mówił biskup świdnicki.

Ignacy Dec przywoływał w swoim kazaniu kolejne epizody z historii Polski, udowadniając, że jedynie w chwilach ogólnonarodowej jedności możliwe było osiągnięcie tego, co wydawało się nieosiągalne. Do takiej sytuacji doszło chociażby pod koniec I wojny światowej, gdy obce sobie środowiska polityczne wspólnie walczyły o przywrócenie niepodległej Polski.

Z kolei przykładem braku zgody były według duchownego rozbiory Rzeczypospolitej. – Polska była wtedy podzielona. Były wtedy dwa obozy: obóz patriotyczny i obóz przeciwny, który współpracował z ówczesnymi wrogami naszej ojczyzny. Obóz patriotyczny to Komisja Edukacji Narodowej, to konfederacja barska, to także twórcy konstytucji 3 Maja. A ci z przeciwnej strony, to przede wszystkim Targowica, a także część obozu ostatniego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1795 roku wydano ostateczny wyrok śmierci na państwo polskie. Naród pozostał, ale został rozdrapany przez trzech zaborców – mówił Dec.

Krzyż ustawiony na skwerze Lecha Kaczyńskiego w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej

Biskup świdnicki próbował przełożyć historyczne doświadczenia Rzeczypospolitej na współczesny spór wokół katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. – Tam była reprezentacja całego narodu. Był prezydent z małżonką, był prezydent na uchodźstwie, byli przedstawiciele parlamentu, rządu, świata nauki, byli duchowni i świeccy, byli z lewicy i z prawicy. Gdy przyszło uczcić rocznicę pomnikiem, nie było tam wszystkich rodaków, jak powinno być. Nie ma jakiejś siły żeby się zjednoczyć i dlatego potrzebna jest modlitwa – twierdził.

Wyliczał przy tym różnorakie konflikty, do których dochodziło podczas dotychczasowych miesięcznic smoleńskich. Wspomniał o walce z krzyżem, marszach i kontr-marszach, wulgaryzmach oraz agresji przeciwko wartościom religijnym. – Co robić, żeby było inaczej, żeby właśnie jeden duch i jedno serce ożywiało wszystkich, którzy uwierzyli? – pytał.

– Podobno [w Boga] wierzą i ci z prawej, i ci z lewej. Może z lewej nie wszyscy. Ale z pewnej partii wielu wyznaje, że wierzy. Zdjęcia sobie z biskupami robią, zwłaszcza przed wyborami. To jest znak, że ta wiara jest nikła, byle jaka, deklaratywna, nieżywa, nieautentyczna, nierealna – mówił biskup. Jak podkreślał, tylko prawdziwa wiara może, i powinna, jednoczyć naród.

***

Mszę w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, kazanie biskupa świdnickiego oraz jego apel o przywrócenie jedności wszystkich Polaków krótko podsumował też świdnicki radny Dariusz Sienko:

Wpis radnego na Facebooku

Z prośbą o potwierdzenie lub zaprzeczenie zacytowanych przez radnego słów biskupa Ignacego Deca zwróciliśmy się do świdnickiej kurii.

/mn/

 • henryk

  Biskup osobiście przyczyniał się i przyczynia do dzielenia ludzi.Wbrew temu co mówi,od lat popiera ludzi udających wierzących i angażując się politycznie.

  • Natalia

   Racja bo chodzi o interesy czy oni mysla , ze ludzie sa teraz tacy glupi.

   • YES

    byznes jest byznes 🙂

  • Violetta Ostrowska

   Ba ! A ile dóbr przeszło na dobro Watykanu ! Z pewnością było by jeszcze więcej gdyby zamiast podziałów -wszyscy chcieli te bogate złocone ,,domy” , złote szaty i trony finansować. Najlepiej z podatków , opłat i datków a sami parafianie żyli w ubóstwie ciężko pracując . Ta wiara dawno temu w Rzymie była wiarą żyjących tam żydów. Od wieków służy interesom bogaczy i kleru Watykańskiego w europie i na świecie. Polityka.

 • Chwała_Bohaterom

  biskup ma racje czerwoni zajeli swidnice w nastepnych wyborach trzeba im powiedziec NIE!!!!!!!

  • nmisiek

   O! Potrafisz pisać duże litery! Jeszcze trochę, a “ą”, “ę”, “ć” i inne nie będą ci obce. Tak trzymać. Świdnica, piękne miasto, pisane przez duże “Ś”.

   • Chwała_Bohaterom

    OO!!! przestan sie czepiać misiek

    • nmisiek

     Widzisz, trochę wysiłku, może zawstydzona i jest O.K. Popracuj a będzie normalnie. “Ojczyzna polszczyzna” .

   • Andrzej Komorowski

    przy następnych wyborach zobaczymy czy czerwona zaraza jest taka silna

    • Violetta Ostrowska

     Czarna jest od wieków lepiej zakorzeniona ! Co gorsze tej choroby mózgu nikt nawet leczyć nie chce ! Koszty tego chorowania społecznego są tak duże , że na potrzeby bytowe społeczeństwa brakuje .

  • Natalia

   Pan Biskup to niech sie zajmie modlitwa i swoimi wlosciami a od zarzadzania jest wybrany prezydent i tyle w temacie.

   • Chwała_Bohaterom

    ma pelne prawo komentowac sytuacje wokol siebie w tym przypadku ma racje pani Natalio

    • Natalia

     Rozdzielnosc panstwa od kosciola mowi Ci to cos …..

     • Chwała_Bohaterom

      wlasnie kosciol powinien komentowac niektore rzeczy jak aborcja bo to dotyczy kazdego czlowieka zadna to polityka

     • Violetta Ostrowska

      Każdego . W świeckim Państwie ! A powinien się zająć swoimi parafianami a nie każdym ! Od polityki i ustawodawstwa są ludzie uczeni w wiedzy. Od wiary są ci co lata całe mają wpajane coś co naukowo jest wręcz niemożliwe i logicznie niewiarygodne ! Sięgając historii można się dopatrzeć skąd te wzorce są przejęte. Wiara w tym przypadku nie ma nic do rzeczy . Czysta polityka i kolejne naciski na … całe społeczeństwo z finansowaniem Watykańskich sług włącznie . Nic nowego . Niestety część państw już się od tej polityki uwolniła a w PL. wręcz rozkwit !

     • Chwała_Bohaterom

      no wielka brytania sie uwolnila i maja islam niech pani zobaczy co tam sie dzieje na ulicy albo w niemczech brawo zrobmy tak u siebie bedzie super. jeszcze zrobmy tolerancyjne panstwo gloryfikacje wynaturzen i porzucmy wiare i wartosci i wogule bedzie dobrze pani nie wie chyba co pisze albo nie jest pani swiedoma no ale szanuje pani zdanie pozdrawiam pani Violeto

     • Violetta Ostrowska

      Właśnie patrzę na te inne ulice i nic ! Chodzę sobie spokojnie wśród różnych narodowości i wyznań i nic . Nawet nie pytam ktoś ty i mnie nie pytają. Rozmawiam swobodnie z ,,innymi” i nic. Kompletny brak rasizmu i nietolerancji. Wszystko to pod czujnym okiem Policji niemieckiej i prywatnie i służbowo . Przyznaję że co jak co , ale poczucie bezpieczeństwa np. w Niemczech mam o wiele większe niż w naszym rodzimym miasteczku( to wynik przeżytych doświadczeń). Radzę zdjąć ,,różowe okulary” i spojrzeć na realia – my już gloryfikujemy wynaturzonych i jest oczywiste że im konkurencyjnej wiary w postaci islamu nie potrzeba. To w Pl. jest mi przykro jak widzę te propagandowe wiece i pochody FANATYKÓW niby wiernych parafian K.Rz.K.! Wiara w jakiegokolwiek Boga nie ma z tym nic wspólnego ! Propaganda polityczna i korzyści finansowe. Jeśli już piszemy o wartościach to KAŻDY powinien je mieć w sobie . Najlepiej czerpane z Polskich tradycji i wyniesione z domu rodzinnego. Proszę nie mylić tych pojęć z działaniami żydowskiej sekty religijnej z przed 2000 tys. lat i póżniejszymi układami politycznymi w Europie i na świecie. Honor , ojczyzna , rodzina , demokracja tolerancja wolność , prawo do własnego zdania i wyboru…Polecam wyjazd chociaż na jeden dzień za granicę i osobiste przekonanie się że można żyć spokojnie będąc wolnym człowiekiem od wszelkich wpływów ! Jeśli to nie możliwe to może czytelnictwo ? Historia Polski i Watykanu jest naprawdę ciekawa ! Europy również . Chcąc być tolerancyjną też muszę uznać że bohater bez sterów Watykańskich żyć nie potrafi i muszę to uszanować . Tylko bardzo proszę nie podejrzewać mnie że nie wiem co piszę lub piszę nieświadomie bo jak dotąd ani kadzidło ani inne środki unicestwiające moje samodzielne myślenie nie znalazły u mnie podatnego gruntu .

     • Chwała_Bohaterom

      kazdy powinien wartosci wyniesc z domu to prawda i czerpac z tradycji ale zgodzi sie pani ze tradycja polska to tradycja oparta o chrzescijanskie wartosci. prosze pani bylem za granica na robocie w anglii i to calkiem niedawno i widzialem co sie dzieje mieszkalem obok dzielnicy muzlumanskiej i balem sie tam przejsc czasami czego w polsce nigdy nie mialem. policja niepomaga oni chodza zadymiaja czesc z nich wogule nie pracuje wiec o czym pani mowi. we francji bylem z 4 lata temu i juz wtedy bylo bardzo niebezpiecznie a co dopiero teraz. prawda jest taka ze tamte kraje juz upadaja pod naporem islamskich imigrantow oni przejmuja kulture i wprowadzaja swoje wartosci. jak pani uwaza ze to jest ta tolerancja to ja wspolczuje. nawet nie musi pani jechac do angli wystarczy na youtube obejrzec jakies filmiki i zobaczyc co sie dzieje. podobnie w szwecji jest ponoc albo i gorzej ale tam nie bylem to nie moge potwierdzic tyle co widzialem na internecie. europa w takim ksztalcie o jaki pani walczy czyli lewicowa i tolerancyjna juz pokazuje jakie sa skutki takiej polityki – upadek suwerennosci upadek kultury upadek wartosci upadek panstw

     • michbaner

      Powiem tylko jedno Pani Ostrowska. Wielu już tak mówiło, wiara to zabobon. Wielu tych zagorzałych agnostyków nawróciło się na wiarę chrześcijańską. Może sobie Pani nie wierzyć, przecież Bóg dał człowiekowi wolny wybór. Niech Pani nie zapomina a dwóch maksymach. Jak trwoga to do Boga. Bez Boga ani do proga. Życzę wszystkiego dobrego.

     • daro

      Ta Pani wie co pisze , gorzej z Tobą , Ty może wiesz ale nam to trudno przeczytać , może zaniechaj tych wylewnych treści .

     • Chwała_Bohaterom

      co ty mozesz daro wiedziec co ja wiem bylem w angli w roznych miejscowosciach pracowalem tam i wiem co sie dzieje

     • daro

      No fakt , z tego co piszesz mało można rozszyfrować , tyle że byłeś w Anglii i chyba używasz angielskiej gramatyki , w Londynie by zrozumieli co piszesz , tutaj gorzej .

   • Violetta Ostrowska

    Też tak myślę ! Dobry pastuch swoje barany i owce ,,wypasa” żeby mieć z nich korzyści . Jak strzyże własność sąsiada to jest złodziejem. Może warto zadbać o swoje stado bo się rozejdzie i przepadnie . Kategorycznie protestuję gdy ktoś chce mnie pod swoje stado podłączyć bez mojej zgody i ingerować w świeckość Państwa ! Z innej – katolickiej bajki : jak ktoś jest rybakiem to wędką ryby łowi . Pracuje . Jak nazwać rybaka który nie łowi a żąda od pozostałych by mu ryby dostarczali za darmo?

    • Chwała_Bohaterom

     a czytala pani konstytucje???? pewnie tak to tam nie ma nic ze polska jest panstwem katolickim tylko zachowuje bezstronnosc w sprawach religijnych ja nie rouzmiem o co pani chodzi. a co do ksiezy to co oni w szkolach nie pracuja?? nie organizuja zbiorek, pomocy??? duzo rzeczy robia dobrych ale pani tego nie zauwaza bo tylko ksiadz pedofil jest na tapecie

     • Violetta Ostrowska

      Fakt ! Polska powinna być świecka . Biskupów i księży nie powinniśmy widywać w życiu politycznym , publicznym i w szkołach tylko w kościołach . Jak wiadomo kler nie pracuje zawodowo. Na swoje utrzymanie więc zbiera kasę od tych co pracują. Z naszych podatków płacimy ciężkie pieniądze na ich utrzymanie i powiększanie majątku Watykanu. Wolała bym żeby pracując i płacąc podatki starczało na cele społeczne dla potrzebujących a nie na kolejne zbieractwo bez rozliczania gdzie i na co te pieniądze poszły. Przypomnę że to Watykańczycy są jedyną uprzywilejowaną grupą zawodową NIE płacącą podatków od swoich dochodów , działalności , darowizn… Dodatkowo oddajemy te nieruchomości za które od czasów powojennych płacimy odszkodowania , opłacamy ZUS , etaty , fundujemy dotacje , oddajemy grunty i nieruchomości na cele kultu…I jak wyżej napisano zazwyczaj są bezkarni .

     • Chwała_Bohaterom

      biskupow nie powinnismy widywac w zyciu publicznym??? dlaczego to moze niech pani ich wsadzi do obozow koncentracyjnych jak pani zabrania czlowiekowi gdzies wyjsc poza kosciol. ksieza placa podatki jak pracuja w szkolach wiec nie rozumiem. a utrzymuja sie z darowizn nikt nie kaze pani dawac na tace. a prawda jest taka ze wspieraja akcje charytatywne i potrzebujacych robia rozne zbiorki i rzeczywiscie pomagaja wielu ludziom tego juz pani nie widzi

     • michbaner

      Zagalopowała się Pani w poprzednim wpisie mówiła Pani aby nie wpływać na Pani wybory. W tym wpisie próbuje Pani wpływać na wybory, jak Pani mówi kleru. W ten sposób ujawnia Pani swoje lewactwo, które od wielu lat próbuje to robić. Od 2000 lat chciano zepchnąć chrześcijaństwo do katakumb, Pani tez by chciała. Nie udało to się nigdy nikomu i Pani również to się nie uda i żadnym innym podobnym Pani lewakom.

  • Stanislaw Kotelko

   Świdnicę stopniowo opanowuje głupota. Tylko tyle i aż tyle!

   • Violetta Ostrowska

    Witam . Przykre ale prawdziwe ….Kto zaradny to ucieka nie widząc szansy na godną pracę i spokojne życie . Świdnica się starzeje wiekiem i …mentalnością ! Ciedmiogród ?

    • Janusz

     Prawdziwe, ponieważ obecny ustrój sprzyja wszelkiej maści wynaturzeniom a kk od zarania dziejów skupia wokół siebie ludzi przeświadczonych o swej misji nawracania zdrowego świata na ten jedyny, urojony, właściwy. “pan mym pastuchem i nie brak mi niczego” -a jak mi brak, zabierzemy tym, co mają, bo skoro mają to pewnikiem złodzieje!

     • Violetta Ostrowska

      lub… baran zarobi na pastucha. Promowanie ubóstwa dotyka baranków a nie ich pastuchów I ,,PANÓW” ! Nic nowego. Odkąd sięgamy historii świata wszędzie się dopatrzymy kręcących się koło władców , władzy i bogactwa szamanów , kapłanów itp. Część starych cywilizacji i kultur już nie istnieje część w zaniku , część się rozrasta przejmując inne.

    • Politolog z Katowic

     “Nie miejsce, a stan umysłu nasze miasto?” ale nie chodzi o Ciemnogród a warunki bytowe.

 • ryszard kuc

  Wszędzie wkracza polityka i zakłamanie. Brakuje nam w dyskusji rzeczowości i przyzwoitości, bez względu na własne przekonania.

  • Chwała_Bohaterom

   ja w tych wypowiedziach nie widze zaklamania pozdrawiam panie ryszardzie

   • Violetta Ostrowska

    ( DUŻE LITERY !) Pierwsza klasa podstawówki . Ala ma kota …

    • Chwała_Bohaterom

     daruj sobie Violeta

    • michbaner

     Wioletta też ma kota.

 • hanka

  Jak okaże się, że Biskup nie użył takiego sformułowania, które na swoim profilu upublicznił radny Rady Miejskiej p. Dariusz Sienko, rozumiem ze pan radny przeprosi za swój wpis zarówno Biskupa jak i inne osoby które mogłyby poczuć się co najmniej zdziwione przypisywaniu JE takich wypowiedzi.

 • Astro

  Porównywanie obecnego środowiska politycznego z tym z roku 1918 r., to (cytując jednego z ulubieńców JE Biskupa) jak porównywanie szamba i perfumerii.

  • Violetta Ostrowska

   Szambo ?

 • Gargamel

  Panie radny, proszę o sprecyzowanie pojęcia “Świdnica opanowana przez komunę”.

  • nja

   Za mało mu święconej wody.

   • Violetta Ostrowska

    Zlać go z pompy strażackiej czy zaproponować okulistę ??? Wszędzie czarno a on czerwonych widzi ! Podejrzewam że raczej czerwono – czarni nas ,,ubogacają” swoją wiarą i przejmują kolejne dobra … Bynajmniej nie duchowe” !

    • Chwała_Bohaterom

     wystarczy spojrzec po spolkach nadzorczych kto siedzi i w ogoel co sie dzieje z miastem ja to widze

     • daro

      Co to jest “ogoel” ? To jakieś zwierze ?

  • ryszard kuc

   Anonimowym tchórzom nie odpowiadam. Popatrz w lustro a zobaczysz swoją twarz, tego który boi się jawnie wypowiadać na portalach !

 • Joanna

  Lekcja dla pana radnego od Nancy Astor , cyt. “Niektórzy politycy są jak małe dzieci, wierzą, że dostaną wszystko, jeśli tylko będą głośno krzyczeć.”

  A za rok może będzie tak- biskup na emeryturę, a radny bez reelekcji ! 🙂

  • Violetta Ostrowska

   Najlepsze interesy kręcą zawsze na zapleczu. Oficjalnie krzycząc że reszta to np. oszuści…. Takie tam mydlenie oczu i odwracanie uwagi od tego co robią. Przykład : złodziej wrzeszczy łapać złodzieja !

  • Politolog z Katowic

   Nie wiem czy tak gładko odejdzie na emeryturę. Przetrwał kilku prezydentów RP, premierów, zmienił się starosta, jeden, drugi, prezydent miasta a biskup ciągle jest.

   • Violetta Ostrowska

    Przypomnę że Watykańczycy rządzą się swoimi prawami.Nawet z parkinsonem mogą zajmować swoje trony do śmierci. Tam młodzi nie awansują.

 • Gargamel

  Przez kilkadziesiąt lat nie spotkałem większej zarazy niż PiS, ale już niedługo zostanie ona zmieciona z powierzchni ziemi. Po raz drugi zwracam uwagę na to, że wpisy są publikowane w kolejności nie mającej nic wspólnego z chronologią ich dokonywania. Ale wspaniały inaczej portal ma to w doopie.

 • Violetta Ostrowska

  Brawo !!! Dokładnie mam takie same zdanie ! Itd.itp. bo na ten temat można debatować w nieskończoność a i tak codziennie mamy nieoficjalnie nowe przykłady ,,panowania Watykańczyków ” nad Polakami.

 • Ryszard Kopciński

  Redakcja powinna zadać pytanie “radnemu” – dlaczego usunął ten wpis z facebooka? Był nieprawdziwy czyli radny kłamał?!

 • Chwała_Bohaterom

  bardziej dzieli ludzi platforma obywatelska i reszta

 • ryszard kuc

  W takich trudnych sprawach najlepiej opierać się ocenach i raportach specjalistów do spraw katastrof lotniczych, unikając polityki.

 • michbaner

  WOŚP funduje przede wszystkim wygodne i beztroskie życie Owsiakowi i jego rodzince. Reszta go nie interesuje.

  • Wiktor Lis

   michbaner- to przejdź się na oddział patologii noworodków świdnickiego Latawca. Jeśli uda Ci się wejść na tę salę gdzie są inkubatory i innego typu urządzenia ratujące życie noworodków to zobaczysz, że wszystkie są obklejone serduszkami WOŚP. Nikt mi nie powie, że jest inaczej bo niestety dwukrotnie miałem sposobność korzystać z tego sprzętu- a właściwie moje dzieci. Więc przestań farmazolić pisiorze jeden…. Czepiasz się Pana Owsiaka jak te wszystkie pisowskie bojówki- skoro Ty i twoi kamraci zarzucacie mu jakiekolwiek przestępstwo to dlaczego przez tyle lat Prokuratura nie wszczęła żadnego śledztwa???? Fundacja ta jest na świeczniku organów ścigania…

 • Miecznik

  Módl się i pracuj a garb ci sam urośnie!Resztę złodzieje w sukienkach ukradną a jak się nie spodoba to wsadzą do więzienia za obrazę ich chorych uczuć!