Strona główna 0_Slider Wielkie otwarcie krytej pływalni w Strzegomiu

Wielkie otwarcie krytej pływalni w Strzegomiu [FOTO/VIDEO]

1

„Udało się”, „Mamy to!”, „Osiągnęliśmy sukces” – takie stwierdzenia padały z ust przedstawicieli władz Strzegomia, którzy z wielką pompą otworzyli dziś krytą przyszkolną pływalnię „Dolnośląski Delfinek”. Nie brakowało wystąpień gości, poświęcenia obiektu, artystycznego pływania, zawodów młodzieży i dzieci, ale też sztafety strzegomskich samorządowców. Pływalnia choć niewielka, spodobała się najmłodszym z gminy Strzegom, którzy mieli okazję basen wypróbować.

Otwarcie jednej z dziewięciu przyszkolnych pływalni „Dolnośląski Delfinek”, realizowanych na terenie województwa dolnośląskiego, nastąpiło w obecności tłumnie zgromadzonych gości. Władze Strzegomia zaprosiły do wspólnego świętowania oddanej dziś do użytku nowej inwestycji sportowej m.in. reprezentacje strzegomskich szkół, instytucji sportowych i kulturalnych, przedstawicieli związków pływackich, samorządów – wojewódzkiego, powiatu świdnickiego oraz okolicznych miejscowości, a także władze kościelne, służby mundurowe oraz parlamentarzystów.

Jest to obiekt, którym mogą się chwalić różnego rodzaju szczeble władzy – od gminy przez samorząd województwa po administrację rządową. Dzięki montażowi finansowemu tych trzech instytucji, choć gmina Strzegom najwięcej dołożyła, udaje się robić dobre rzeczy – stwierdził obecny na otwarciu Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski.

Pływalnia kosztowała w sumie 8 mln zł. Gmina Strzegom pozyskała na ten cel dotację z budżetu województwa dolnośląskiego w wysokości 1,25 mln zł w ramach pilotażowego programu budowy małych przyszkolnych krytych pływalni pod nazwą „Dolnośląski Delfinek” oraz dotację z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 1,3 mln zł w ramach Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Dolnośląskiego.

Sama budowa trwała półtora roku. W sierpniu 2016 roku rozstrzygnęliśmy przetarg, we wrześniu rozpoczęła się budowa, a jej zakończenie to 14 luty 2018 roku. Obiekt odebraliśmy 28 lutego. Dziękujemy za zainspirowanie nas, by powstała w Strzegomiu pływalnia, z której będą korzystały przede wszystkim dzieci i młodzież z terenu naszej gminy – mówił burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta.

Pływalnia posiada 4-torową nieckę basenową o wymiarach 8,5 x16,67 m i głębokości od 0,9 do 1,35 m, brodzik do zabaw dla najmłodszych dzieci oraz niewielki kompleks odnowy biologicznej z jacuzzi i trzema saunami – suchą, parową i infrared. Zgodnie z założeniami wojewódzkiego programu ma ona służyć do nauki pływania najmłodszym, ale też seniorom. Zajęcia dla dzieci i młodzieży będą odbywały się do godz. 15.00, a po tej godzinie z obiektu będą mogły korzystać całe rodziny ze Strzegomia i okolic, a także wszyscy chętni.

Jesteśmy dumni z tego obiektu, gdyż z pewnością będzie służył mieszkańcom. Czekaliśmy na taki obiekt. Stanowi on dopełnienie naszej bazy sportowej w Strzegomiu. Mamy piękne stadiony, boiska „Orliki” i teraz kryty basen – stwierdził burmistrz Strzegomia.

Na otwarciu pływalni nie zabrakło symbolicznego przecięcia wstęgi przez samorządowców i poświęcenia obiektu przez ks. Marka Żmudę, proboszcza parafii pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel w Strzegomiu. Wydarzeniu towarzyszyły artystyczne występy wodne, zawody dzieci i młodzieży ze strzegomskich szkół, a także sztafeta strzegomskich samorządowców.

Zaraz po oficjalnym otwarciu z basenu i jego atrakcji mogli już korzystać pierwsi najmłodsi mieszkańcy gminy. – Cieszymy się z basenu. Fajnie się w nim pływa, woda jest ciepła i będziemy tutaj przychodzić – zapewniały Julia i Patrycja ze Szkoły Podstawowej z Jaroszowa. – Wrażenia po pierwszym pływaniu są pozytywne. Basen nie jest wcale za płytki, a długość również odpowiada. Dla mieszkańców Strzegomia jest to dobra inwestycja. Nie będziemy musieli jeździć na baseny do pobliskich miejscowości. Ja na pewno będę korzystał z naszej pływalni – dodał Jakub z Zespołu Szkół w Strzegomiu.

 

Cennik pływalni znajdziesz TUTAJ.

/Tekst i film: AN/
/Montaż filmu: Tomasz Kownacki/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/