Strona główna 0_Slider Szał przedświątecznych zakupów? Uwaga na kieszonkowców!

Szał przedświątecznych zakupów? Uwaga na kieszonkowców!

0

Niebawem rozpocznie się przedświąteczna gorączka zakupów. Pośpiech i zamieszanie to raj dla złodziei i kieszonkowców wypatrujących otwartych torebek, wystających z kieszeni portfeli, czy telefonów komórkowych. Policja apeluje o ostrożność i podpowiada, jak uniknąć nieprzyjemnych, świątecznych niespodzianek.

Pamiętajmy, że wybierając się na zakupy do sklepu nie powinniśmy zabierać wszystkich pieniędzy. Powinniśmy zabrać tylko te karty płatnicze lub tylko tyle pieniędzy ile jest nam potrzebne do opłacenia zakupów. Korzystając z kart płatniczych nie powinniśmy ich przekazywać nieznanym osobom. Pobierając pieniądze z bankomatu powinniśmy zasłonić wpisywany przez nas kod PIN – przypomina Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

O czym jeszcze należy pamiętać? Policjanci zwracają uwagę, by portfele i dokumenty trzymać w wewnętrznych kieszeniach kurtek lub marynarek, zaś panie powinny trzymać torebki pod pachą lub przed sobą. Nie warto też kusić potencjalnych złodziei, pozostawiając torebki i ubrania bez opieki. – Często wchodząc do sklepu, wkładamy do koszy na zakupy swoje kurtki, torby, portfele, saszetki, a później zajęci oglądaniem towaru na sklepowych półkach całkowicie zapominamy o nich, nie zwracając uwagi, co się z nimi dzieje – mówi rzecznik świdnickiej policji.

Trzeba mieć oczy dookoła głowy, przede wszystkim będąc w miejscach zatłoczonych, takich jak sklepy, autobusy, czy pociągi. To idealne warunki dla kieszonkowców. – Laikowi trudno jest ich rozpoznać w tłumie. Mogą to być młodzi, dobrze ubrani mężczyźni, eleganckie dziewczyny, kilkunastoletni chłopcy, a nawet starsi panowie. Potrafią być mili, grzeczni, chętni do pomocy. Działają szybko i najczęściej w grupie. Wykorzystują każdy błąd i moment nieuwagi. Wielokrotnie sami powodują ścisk i aranżują sytuacje absorbujące uwagę osoby okradanej – podkreśla Ząbek.

Przypomina też, by pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu samochodów, którymi wybieramy się na przedświąteczne zakupy. – Nie zostawiajmy żadnych rzeczy na wierzchu w aucie, gdzie ich widok przez szybę może skłonić złodzieja do włamania. Takie rzeczy jak dokumenty, kluczyki, pieniądze, części garderoby, lub też inne wartościowe przedmioty nie powinny znajdować się w widocznym miejscu – wylicza rzeczniczka.

/mn/