Strona główna Wydarzenia Dotacje od marszałka na zabytki w powiecie świdnickim

Dotacje od marszałka na zabytki w powiecie świdnickim

0

Urząd Marszałkowski przyznał dotacje na ratowanie dolnośląskich zabytków. Do podziału na rok 2018 było 5 milionów złotych, wnioski złożono na ponad 30 milionów złotych.

Kościół w Makowicach

Otrzymaliśmy aż 299 wniosków, a kwota oczekiwanych dotacji wynosiła ponad 31 milionów złotych. To pokazuje skalę potrzeb – mówi marszałek Cezary Przybylski. Jak informuje Urząd Marszałkowski,  wymogi formalne spełniły 263 wnioski. Opiniowanie merytoryczne zadań przeprowadziła komisja powołana przez zarząd województwa. Najwyższą ocenę otrzymały zadania uwzględniające prace przy obiektach najcenniejszych pod względem artystycznym i naukowym, uznane za Pomniki Historii oraz wpisane na Listę UNESCO, obiekty znajdujące się w Parkach Kulturowych oraz zabytki, które znajdują się w udokumentowanym złym stanie technicznym i wymagające złożonych technologicznie zabiegów.

Wśród ostatecznie wybranych 165 obiektów znalazło się pięć kościołów z powiatu świdnickiego. Kościół Pokoju otrzyma 20 tysięcy złotych na prace konserwatorskie w hali polnej. 30 tysięcy złotych wesprze remont ścian wewnętrznych w kościele obronnym z XV wieku w Rusku koło Strzegomia. Parafia w Mrowinach otrzyma 15 tysięcy złotych na konserwację ołtarza bocznego w kościele filialnym w Zastrużu, a parafia w Szczepanowie 25 tysięcy na remont dachu i malowanie. Kolejne prace będą prowadzone także w Makowicach. Na remont dachu parafia otrzymała 30 tysięcy złotych.

/red./

Poprzedni artykułDlaczego warto wysyłać paczki kurierem
Następny artykułSzał przedświątecznych zakupów? Uwaga na kieszonkowców!