Strona główna 0_Slider Święto kobiet będzie trwało cały rok

Święto kobiet będzie trwało cały rok [FOTO]

0

Tegoroczne świętowanie Dnia Kobiet nie zakończy się na 8 marca. Jak zachęcała Liga Kobiet Polskich w Świdnicy, panie mogą świętować śmiało cały 2018 rok. Okazją do tego są obchody 100-lecia uzyskania przez Polki praw wyborczych. Na tradycyjnym kobiecym spotkaniu organizatorki namawiały także do badań profilaktycznych, dbania o siebie i własne zdrowie. Obsypane kwiatami i życzeniami świdniczanki wysłuchały również koncertu Wojciecha Gąssowskiego.

Na pierwszym miejscu, na spotkaniach co roku organizowanych przez świdnicką Ligę Polskich Kobiet z okazji 8 marca, jest zawsze zdrowie. Tegoroczne świętowanie panie zaczęły więc od badań profilaktycznych, które można było wykonać w holu Teatru Miejskiego. Oprócz konsultacji i badań wzroku, ciśnienia, cholesterolu, cukru i USG tarczycy, świdniczanki mogły zadbać także o własny wygląd korzystając z porad chociażby u fryzjerki, kosmetyczki czy makijażystki. Na panie czekał również poczęstunek.

Tegoroczne świętowanie miało wyjątkowy charakter, o czym mówiła nauczycielka, pisarka, aktorka świdnickiej „Alchemii Teatralnej” Mariola Mackiewicz. – W tym roku możemy świętować Dzień Kobiet przez wszystkie dni. Rok 2018 został bowiem ogłoszony Rokiem Praw Kobiet – mówiła nauczycielka i przypomniała historię walki kobiet swoje prawa. – Najpierw 11 listopada 1918 roku przyszła długo uprawniona niepodległość, a zaraz potem, bo po zaledwie 17 dniach okazało się kobiety w Polsce otrzymały prawa wyborcze. Oczywiście musiały się za nimi nachodzić. Słynne są anegdoty na temat tego jak to nagabywany był marszałek Piłsudski w swojej willi w Sulejówku, którą okupywały sufrażystki. Trzymał je celowo na mrozie, on niby miłośnik kobiet, które adorował prywatnie, ale sufrażystek podobno nie cierpiał. One krążyły, stukały parasolkami, aż doczekały się tej pięknej daty 28 listopada. Nie obyło się bez złośliwości. Polityk Roman Dmowski mówił tak: „Gdy obserwuje kobiety w Polsce to zauważam, że są dwa typu – kobiety, które nic nie wiedzą, tak zwane niewiasty i kobiety, które wszystko wiedzą, czyli wiedźmy” – opowiadała Mariola Mackiewicz, zwracając uwagę także na represje, jakie towarzyszyły kobietom walczącym o równość i równouprawnienie.

Na tegorocznym świętowaniu nie zabrakło również kwiatów i całej mocy życzeń złożonych przez władze Świdnicy, samorządowców, parlamentarzystów czy funkcjonariuszy służb mundurowych. Tradycyjnie szefowa LKP w Świdnicy Elżbieta Dudziak uhonorowała również instytucje wspierające działania kobiet. W tym roku statuetki otrzymali – prezes MPK w Świdnicy Tomasz Kurzawa oraz Ilona Sitek-Warzecha, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Świdnicy oraz Leszek Tkaczyk, dyrektor wałbrzyskiego WORD-u. Wieczór na tym się nie zakończył. Panie wysłuchały także wykładu dr Mirosława Wójcika ze świdnickiego szpitala „Latawiec”. Niezwykle miłym akcentem był koncert Wojciecha Gąssowskiego, który specjalnie dla świdniczanek zaśpiewał największe swoje przeboje.

/Tekst: AN/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułŚwiętowały Dzień Kobiet z CINEMA3D [FOTO]
Następny artykułŚwidnicka firma partnerem prestiżowego spotkania