Strona główna 0_Slider Świdniczanie zebrali 6 tys. zł. Pierwsze metry „dobra” ułożone

Świdniczanie zebrali 6 tys. zł. Pierwsze metry „dobra” ułożone [FOTO]

0

Każda złotówka, przekazana przez ludzi dobrej woli, ma przybliżać Świdnicę do budowy Centrum Rehabilitacji Społecznej. Obiekt jest niezwykle potrzebny osobom niepełnosprawnym, ale brakuje na niego środków. Do realizacji inwestycji ma przybliżać udział w Międzynarodowej Kampanii „Kilometry Dobra”, dzięki której dziś w Galerii Świdnickiej udało się zebrać 6070 zł i ułożyć pierwsze metry ciągu jednozłotówek. Cała akcja potrwa do czerwca.

W Świdnicy kolorowo i hucznie rozpoczęła się Międzynarodowa Kampania „Kilometry Dobra”, w ramach której organizacje społeczne w Polsce i na świecie zbierają środki na realizacje swoich celów. – Okazuje się, że można zmierzyć dobro. Wystarczy wrzucić „złotówkę” do naszych puszek lub wpłacić darowiznę na nasze konto i przyczynić się do budowy ważnego dla mieszkańców Świdnicy oraz powiatu świdnickiego obiektu, jakim jest Centrum Rehabilitacji Społecznej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniem społecznym – wyjaśnia Ewa Kowalska, prezes PSONI Koło w Świdnicy.

Świdnickie stowarzyszenie po raz pierwszy bierze udział w Międzynarodowej Kampanii „Kilometry Dobra”, organizowanej już od pięciu lat przez Polski Instytut Filantropii. – Akcja nie tylko promuje filantropię, ale też scala ludzi, organizacje, samorządy, przedsiębiorców oraz zwykłych mieszkańców. Inicjatywa pokazuje, że pomaganie nie tylko stwarza coś dobrego, ale też ubogaca nas samych – zauważa prezes stowarzyszenia.

PSONI Koło Świdnica, od 30 lat działające na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi, pragnie w nowym Centrum Rehabilitacji Społecznej stworzyć odpowiednią i komfortową przestrzeń, w której znajdą się chociażby sale rehabilitacyjne, Warsztat Terapii Zajęciowej oraz Mieszkanie Wspomagane. – Planujemy budowę obiektu na ul. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego w Świdnicy. Oprócz zbiórek, będziemy się starać także o środki unijne – dofinansowanie z RPO. Taka inwestycja kosztuje bowiem ponad 3 mln zł – tłumaczy prezes organizacji.

Akcja potrwa trzy miesiące. – Środki będzie można wpłacać m.in. poprzez stronę internetową Kilometry Dobra, ale też bezpośrednio na konto naszej organizacji – mówi Ewa Kowalska. Nr konta stowarzyszenia to BANK PKO BP S.A. o/Świdnica 40 1020 5138 0000 9402 0184 2947. – Pieniążki będą przez nas i wolontariuszy zbierane również na wszystkich imprezach, organizowanych przez miasto, powiat świdnicki, a także gminy – Strzegom, Świebodzice, Żarów i Jaworzyna Śląska. Na pewno będziemy już 8 marca na Dzień Kobiet w Teatrze Miejskim w Świdnicy. Nie zapominajmy też o naszych imprezach jak chociażby Dzień Godności w maju, na którym również będziemy zbierać datki – zapowiada Ewa Kowalska.

W ramach kampanii tradycyjnie nastąpi próba wspólnego ułożenia złotówkowych szeregów czy rywalizacja o tytuł „Mistrza Świata w Dobroci”. – Chcemy zdobyć ten zaszczytny tytuł, by nasze miasto oraz powiat były słynny na cały kraj, a być może nawet na cały świat – stwierdza prezes świdnickiego PSONI.

Podsumowanie akcji „Kilometry Dobra” nastąpi 3 czerwca w Galerii Świdnicy. – Wszystkie zebrane środki zamieniamy wówczas na monety jednozłotówkowe i będziemy układać je w ciągi. 1 metr to 44 zł. Naszym celem jest co najmniej 2-kilometrowa ścieżka z monet, choć będziemy się starać oczywiście pobić rekord Guinnesa z 2012 roku, który należał do Austriaków i wynosił ponad 75,2 km, czyli 3 300 000,00 zł – dodaje.

Pierwsza próba ułożenia ścieżki z monet nastąpiła właśnie dziś, po licznych wstępach, kiermaszach, warsztatach i aukcjach, które przygotowali wychowawcy i podopieczni placówek należących do PSONI. W sumie w pierwszy dzień akcji dzięki wsparciu także wolontariuszy świdnickiej organizacji udało się zebrać 6070 zł i dwa euro, co dało prawie 138 metrów.

/Tekst: AN/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułPingpongiści z Lutomi Dolnej najlepsi w strefie
Następny artykułOdległy wyjazd seniorów ŚKPR-u