Strona główna 0_Slider Świdnica od podwórza – odc.10

Świdnica od podwórza – odc.10 [FOTO]

2

Osiedle Zarzecze powstało w latach osiemdziesiątych XX wieku. Początkowo zamieszkiwali je pracownicy świdnickich zakładów przemysłowych. Od starego miasta oddzielone jest rzeką Bystrzycą. Biegnie wzdłuż ulicy Mikołaja Kopernika, przy której znajdują się sklepy, punkty usługowe oraz przystanki komunikacji. Zapraszamy na wspólny spacer po podwórkach tamtejszych bloków.

W tym odcinku zajrzymy na podwórka między ulicami: Mikołaja Kopernika, Klonową, Hugo Kołłątaja oraz Dębową.

Ul. Kopernika 24-30 i Dębowa 9-13

Podwórko dzieli się na dwie części: frontalną oraz tą drugą, która łączy się z terenem następnego bloku. Względnie panuje tam porządek, z pewnością nie można powiedzieć, że brakuje tam zieleni. Zielony trawnik pochłonął już nawet piaskownicę, która stanowi wspomnienie bawiących się w niej dzieci. Dzisiaj jest tylko kwadratem złożonym z krawężników.

Ul. Kołłątaja 29-41

Słupki do zawieszenia siatki do gry, kosz, plac zabaw i masa napisów na elewacji. Patrząc na ich treść można stwierdzić, że mieszkańcami całego osiedla są kibice świdnickiej Polonii. Zdarzają się także manifesty ulicznych artystów jak choćby: „Ostrożny bądź”, które stworzone zostało w tunelu i z pewnością wieczorową porą może dawać do myślenia przechodniom.

Ul. Kołłątaja 28-34

Od przodu budynek nie różni się niczym od pozostałych. Natomiast z tyłu możemy zobaczyć zadbane ogródki przydomowe należące do mieszkańców.

Ul. Kołłątaja 38 – 44

Podobnie do poprzedniego bloku, również i tutaj widać dbałość o teren za domem. Ogródki są na wprost placu zabaw, w leci, z pewnością to właśnie z nich i balkonów dorośli spoglądają na swoje pociechy.

/Tekst i foto: Artur Ciachowski/