Strona główna 0_Slider Niedziela bez handlu w Świdnicy. Jak będą funkcjonować sklepy i galeria?

Niedziela bez handlu w Świdnicy. Jak będą funkcjonować sklepy i galeria?

13

11 marca przypada pierwsza niedziela z zakazem handlu. Zamknięta zostanie większość sklepów, a część sieci marketów zapowiada zmianę godzin otwarcia w piątki i w soboty. Jak będą działały placówki handlowe i galeria w Świdnicy?

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę i święta weszła w życie 1 marca tego roku. Zgodnie z nią ograniczenia będą wprowadzane stopniowo. W 2018 roku handel będzie dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a w 2019 roku tylko w jedną niedzielę miesiąca. Natomiast od 2020 roku zostanie on całkowicie zakazany z wyjątkiem – dwóch niedziel handlowych przed świętami Bożego Narodzenia, jednej przed Wielkanocą i czterech ostatnich niedziel – stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Galeria Świdnicka
W związku z przypadającą w 11 marca pierwszą niedzielą bez handlu, Galeria Świdnicka informuje, że jej sklepy i restauracje będą nieczynne. Otwarte zostanie jedynie kino Cinema 3D, które funkcjonować będzie zgodnie z repertuarem oraz klub Fitness World, który będzie działał standardowo 24 godziny.

Co będzie w galerii otwarte w kolejne niedziele wolne od handlu?
18 marca
Sklepy i restauracje | nieczynne
Cinema 3D | zgodnie z repertuarem
Fitness World | 24h

Wielka Sobota 31 marca
Sklepy i restauracje | 9.00 – 13.30
Intermarche | 8.00 – 13.30
Cinema 3D | zgodnie z repertuarem
Fitness World | do 22.00

Wielkanoc 1 kwietnia
Sklepy i restauracje| nieczynne
Cinema 3D | od 15.00
Fitness World | 14.00 – 22.00

Poniedziałek Wielkanocny 2 kwietnia
Sklepy i restauracje | nieczynne
Cinema 3D | zgodnie z repertuarem
Fitness World | 10.00 – 18.00

W pozostałe dni tygodnia, a także niedziele, gdy zakaz nie będzie obowiązywał Galeria Świdnicka nie zamierza wprowadzić zmian godzin otwarcia. Centrum będzie czynne jak dotychczas, tj. od poniedziałku do soboty w godz. od 9.00 do 21.00 oraz w niedziele godz. 10.00 do 20.00.

Biedronka, Lidl i Kaufland
W związku z wejściem w życie nowych przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci sklepów Biedronka, w specjalnym komunikacie ogłosił wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu swoich placówek. Dotyczą one godzin otwarcia sklepów oraz sposobu obsługi klientów.

W sieci Biedronka wydłużone zostały godziny otwarcia sklepów w każdy piątek i sobotę o godzinę, dzięki czemu będą one czynne przynajmniej do godz. 22.00. Część sklepów w wybranych lokalizacjach będzie czynna nawet do godz. 23.00. W godzinach szczytu w piątki i soboty Biedronka zapowiada otwarcie wszystkich kas. Sieć pragnie także rozłożyć ruch klientów na cały tydzień, oferując im większą liczbę promocji.

Z podobnymi zmianami wystartował także Lidl. Wydłużył godziny otwarcia w piątki i soboty do godz. 22.00. Sklepy zostały także przygotowane na wzmożony ruch w dniach poprzedzających niedziele wolne od zakupów. Sieć swoich klientów będzie też zachęcała do odwiedzin dodatkowymi promocjami, jak chociażby „Tania sobota w Lidlu”.

Kaufland natomiast będzie czynny od 7.00 do 22.00 od poniedziałku do soboty. W niedziele nie objęte zakazem handlu będzie otwarty do godz. 21.00.

Tesco i Polomarket
Po wprowadzeniu ustawy sieć Tesco oprócz niedziel wolnych od handlu będzie czynna jak dotychczas. E-zakupy realizowane będą tylko w tygodniu i w niedziele handlowe. Pozostałe sieci marketów jak chociażby PoloMarket również dostosowują się do ustawy o zakazie handlu w niedziele i nie zapowiadają zmian funkcjonowania swych sklepów.

/Zebrała: AN/

 • Pracoholik

  A co z targiem staroci tez obejmuje zakaz handlu??

  • Nie usuwajcie konta!

   Giełda staroci rządzi się swoimi prawami: ani kaski fiskalnej, ani papierków, ani zakazu handelku nie ma i nie będzie 😉

   • oloderay

    I tak ma być. Giełda Staroci jest THE BEST. Kiedyś będzie tylko zakaz sprzedaży kaczuszek do kąpieli i kwaczących bohaterów bajek Disneya. Ale wróci oficjalna sprzedaż ciekawostek z lat 1933-1945.

 • konrad

  Dzieki zakazowi handlu w niedzielę dziś koło 19 stałem w kolejce do kasy w kauflandzie do 19,50. Pozdrawiam kasjerki za wyrozumiałość. Masa klientów po zrobieniu zakupów porzucała koszyki i wychodziła bez zakupów ze sklepu – ciekawe co bedzie jutro 🙁

 • selevador

  Wolny rynek pfff….

 • oloderay

  Kolejna debilna ustawa. Niebawem będzie zakaz odsłuchu muzyki heavymetalowej w 2 i 3 Niedzielę miesiąca. Kwiecień zakaz noszenia ubrań z Polartecu, Gore-Texu, Merino-wool itp. 1,2,3 Niedziela. W Maju przewidziany jest zakaz używania pralek z obrotami powyżej 1000 obr/min w 1,2,4 Niedzielę. Czerwiec to z kolei zakaz wkręcania żarówek od 25 – 75 W ale tylko z gwintem E 14 – co za ulga – chyba coś pomylili w ustawie, oraz rozmyślania o zakupach na przyszłość 3,4 Niedziela. Lipiec przywita nas zakazem spożywania herbaty miętowej, lipowej, Assam, Earl Grey 1,2,3,4 Niedziela. Sierpień to już masakra: ZAKAZ OTWIERANIA DRZWI LEWOSTRONNYCH 2 i 3 ZAWIASOWYCH wszystkie Niedziele. Wrzesień (tu odpadłem całkowicie) Zakaz wszelkich czynności niezakazanych w poprzednich miesiącach.

  • YES

   ale pan Duda (ten od psa Kacperka) jeszcze nie jest w pełni usatysfakcjonowany,ów związkowy oligarcha jeszcze pewnie coś wymysli żeby normalnym ludziom utrudnić zycie-no ale co się dziwić- Piotr Duda lubi odpoczywać od zmagań z biedą i wyzyskiem pracowników w hotelu Bałtyk relaksuje się w apartamencie za 1300 złotych i dostaje wyszywane ręczniki dla psa Kacperka…

  • Nie usuwajcie konta!

   Ej, nie podpowiadaj!

 • Tom

  Ciekawe jak będzie funkcjonować handel w niedziele jak bedzie okres sezonu nad naszym morzem. Bo oni tylko wtedy mają zarobek.
  Jak ma byc zakaz handlu w 2 niedzile to niech zamkną zaklady na strefach. Bo wszyscy chcą miec niedziele wolne.

  • oloderay

   Tak serio zastanawiałem się jak krótkowzroczny jest Mc Kwak. Prawie każda ustawa jest na chwilę. O handlu w miejscach wypoczynkowych nie pomyślałem. Z pewnością właściciele stanowisk z latawcami, sękaczami itp sami staną w niedziele, szczególnie, że mają po kilka w różnych miejscach. Osobiście uważam to wszystko tam za mega-kichę, ale taka jest specyfika nadmorskich deptaków i po to ludzie tam wybywają -mają (jeszcze do tego prawo). A przy okazji cała masa młodych osób od wielu lat dorabia sobie tam nawet nieźle na swoje potrzeby (wymarzony X-Box, studia, pierwszy samochód itp) i z pewnością perspektywa przepracowanie np 8 kolejnych niedziel jest dla nich równoznaczna ze zsyłką na Gułag, Oni tam jadą po to aby jak najszybciej najwięcej zarobić, sam to przerabiałem lata temu ale jaka była radocha z zakupu Commodore 64 z monitorem w 1990 roku…

 • oloderay

  Swoje bardzo negatywne zdanie o tych 235 osobach zresztą tak jak większość normalnych ludzi mam. Nie napiszę dosłownie za kogo ich uważam aby nie było podstaw do rewanżu. Sam taki zainteresowany może sobie wybrać ze słownika co do niego najbardziej pasuje. No chyba, że określenie powszechnie przyjęte jako wulgarne jest dla takiej osoby wyrazem szacunku. Różnie w życiu bywa. W Polsce komary, muchy, larwy itp są synonimem czegoś obrzydliwego a np. Pigmeje robią z tego kotlety na specjalne okazje. Fekalia też nie są mile widzianą substancją ale dla psów stanowią czasem delicje.

 • oloderay

  A czy zakaz obejmuje sprzedaż dewocjonaliów, odpustów, opłatków i gazet kościelnych po mszach? Raczej ministranci nie są właścicielami obiektów sakralnych.

  • Siostra Bernadetka

   Nie obejmuje właśnie.