Strona główna 0_Slider Niedziela bez handlu w Świdnicy. Jak będą funkcjonować sklepy i galeria?

Niedziela bez handlu w Świdnicy. Jak będą funkcjonować sklepy i galeria?

13

11 marca przypada pierwsza niedziela z zakazem handlu. Zamknięta zostanie większość sklepów, a część sieci marketów zapowiada zmianę godzin otwarcia w piątki i w soboty. Jak będą działały placówki handlowe i galeria w Świdnicy?

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę i święta weszła w życie 1 marca tego roku. Zgodnie z nią ograniczenia będą wprowadzane stopniowo. W 2018 roku handel będzie dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a w 2019 roku tylko w jedną niedzielę miesiąca. Natomiast od 2020 roku zostanie on całkowicie zakazany z wyjątkiem – dwóch niedziel handlowych przed świętami Bożego Narodzenia, jednej przed Wielkanocą i czterech ostatnich niedziel – stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Galeria Świdnicka
W związku z przypadającą w 11 marca pierwszą niedzielą bez handlu, Galeria Świdnicka informuje, że jej sklepy i restauracje będą nieczynne. Otwarte zostanie jedynie kino Cinema 3D, które funkcjonować będzie zgodnie z repertuarem oraz klub Fitness World, który będzie działał standardowo 24 godziny.

Co będzie w galerii otwarte w kolejne niedziele wolne od handlu?
18 marca
Sklepy i restauracje | nieczynne
Cinema 3D | zgodnie z repertuarem
Fitness World | 24h

Wielka Sobota 31 marca
Sklepy i restauracje | 9.00 – 13.30
Intermarche | 8.00 – 13.30
Cinema 3D | zgodnie z repertuarem
Fitness World | do 22.00

Wielkanoc 1 kwietnia
Sklepy i restauracje| nieczynne
Cinema 3D | od 15.00
Fitness World | 14.00 – 22.00

Poniedziałek Wielkanocny 2 kwietnia
Sklepy i restauracje | nieczynne
Cinema 3D | zgodnie z repertuarem
Fitness World | 10.00 – 18.00

W pozostałe dni tygodnia, a także niedziele, gdy zakaz nie będzie obowiązywał Galeria Świdnicka nie zamierza wprowadzić zmian godzin otwarcia. Centrum będzie czynne jak dotychczas, tj. od poniedziałku do soboty w godz. od 9.00 do 21.00 oraz w niedziele godz. 10.00 do 20.00.

Biedronka, Lidl i Kaufland
W związku z wejściem w życie nowych przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci sklepów Biedronka, w specjalnym komunikacie ogłosił wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu swoich placówek. Dotyczą one godzin otwarcia sklepów oraz sposobu obsługi klientów.

W sieci Biedronka wydłużone zostały godziny otwarcia sklepów w każdy piątek i sobotę o godzinę, dzięki czemu będą one czynne przynajmniej do godz. 22.00. Część sklepów w wybranych lokalizacjach będzie czynna nawet do godz. 23.00. W godzinach szczytu w piątki i soboty Biedronka zapowiada otwarcie wszystkich kas. Sieć pragnie także rozłożyć ruch klientów na cały tydzień, oferując im większą liczbę promocji.

Z podobnymi zmianami wystartował także Lidl. Wydłużył godziny otwarcia w piątki i soboty do godz. 22.00. Sklepy zostały także przygotowane na wzmożony ruch w dniach poprzedzających niedziele wolne od zakupów. Sieć swoich klientów będzie też zachęcała do odwiedzin dodatkowymi promocjami, jak chociażby „Tania sobota w Lidlu”.

Kaufland natomiast będzie czynny od 7.00 do 22.00 od poniedziałku do soboty. W niedziele nie objęte zakazem handlu będzie otwarty do godz. 21.00.

Tesco i Polomarket
Po wprowadzeniu ustawy sieć Tesco oprócz niedziel wolnych od handlu będzie czynna jak dotychczas. E-zakupy realizowane będą tylko w tygodniu i w niedziele handlowe. Pozostałe sieci marketów jak chociażby PoloMarket również dostosowują się do ustawy o zakazie handlu w niedziele i nie zapowiadają zmian funkcjonowania swych sklepów.

/Zebrała: AN/