Strona główna 0_Slider Nie żyje profesor Leszek Stefański

Nie żyje profesor Leszek Stefański

5

Zmarł niezwykle lubiany i ceniony przez uczniów emerytowany nauczyciel matematyki. Przez wiele lat był związany z II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha w Świdnicy. Profesor Leszek Stefański zmarł 19 marca 2018 roku.

Uczęszczałam do klasy matematycznej. Moim nauczycielem matematyki był prof. Leszek Stefański, który nauczył mnie, nie tylko jak rozumieć matematykę i widzieć w niej prawdziwą „królową nauk”, ale również pokazał, jak być dobrym nauczycielem, bardzo wymagającym, ale też ludzkim. Wzorzec ten starałam się wykorzystywać w swojej dalszej edukacji i pracy zawodowej – czytamy we wspomnieniach absolwentki II LO, Grażyny Koby.

Leszek Stefański urodził się 19 grudnia 1931 roku w Rząśnie, powiat Łowicz. W 1953 roku ukończył studia pierwszego stopnia w Państwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Warszawie na Wydziale Matematyczno-Fizycznym w zakresie matematyki. Od 15 sierpnia 1953 roku rozpoczął pracę nauczyciela matematyki w Liceum Pedagogicznym w Świdnicy, natomiast od 1 września 1964 roku rozpoczyna pracę w II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy, z którym związał się na ponad 40 lat. W 1970 roku pan Leszek Stefański uzyskał tytuł magistra matematyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu z wynikiem bardzo dobrym.

Pan Leszek Stefański był wspaniałym nauczycielem oraz wychowawcą kilku pokoleń mieszkańców naszego miasta. Jego uczniowie osiągali sukcesy w konkursach i olimpiadach, na przykład I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Uczniowskich Prac Matematycznych. Ale również wielu absolwentów twierdzi dzięki profesorowi Stefańskiemu,zrozumieli i polubili matematykę.

Agnieszka Grymek, nauczyciel matematyki w II LO, wcześniej uczennica pana profesora, mówi, że profesor Leszek Stefański jest „Ojcem” matematyków świdnickich, przygotował wielu aktualnie pracujących nauczycieli do pracy w szkole. Od 2015 roku sala matematyczna nr 32, z inicjatywy pani Grymek, nosi imię Leszka Stefańskiego.

Pan Leszek Stefański za swoją pracę został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, dwukrotnie otrzymał nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania, a także Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotą odznakę ZNP.W 1985 roku przechodzi na emeryturę. Pozostaje czynnym nauczycielem do 2007 roku.

Profesor Leszek Stefański zostanie pochowany w Toruniu, jednak świdniczanie również będą mogli pożegnać wspaniałego nauczyciela. Z inicjatywy społeczności II LO w sobotę, 24 marca o godzinie 14.00 w kościele pw. NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych zostanie odprawiona msza św., natomiast o 15.00 na cmentarzu przy ul. Łukasińskiego odbędzie się symboliczna ceremonia pożegnalna.

 

Poprzedni artykułSpektakl „Ostra jazda” w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]
Następny artykułKampania informacyjna Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Szlakiem Granitu”