Strona główna 0_Slider Doradcy zawodowi szkolą się w Świdnicy

Doradcy zawodowi szkolą się w Świdnicy [FOTO]

0

Po raz trzynasty nauczyciele, pedagodzy, psychologowie i doradcy zawodowi z całego Dolnego Śląską podnoszą swoje kwalifikacje, dzielą się spostrzeżeniami i zdobywają najnowsze informacje, przydatne w pracy z młodzieżą. Dolnośląska Konferencja z warsztatami i wykładami tym razem oscyluje wokół kwestii „Wieloaspektowości w doradztwie zawodowym”.

W dawnym Gimnazjum nr 4, a dziś w Szkole Podstawowej nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego rozpoczęła się kolejna edycja szkolenia w zakresie doradztwa zawodowego. – To już 13. spotkanie w ramach pewnego projektu, który zrodził się 24 października 2015 roku. To wtedy spotkaliśmy się po raz pierwszy w Świdnicy w naszej szkole i podpisaliśmy list intencyjny z Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, zakładający Forum Doradztwa Zawodowego Ziemi Świdnickiej – przypomniał początki konferencji warsztatowej wicedyrektor szkoły Tomasz Całka.

Pomysł sieci doradców zawodowych zaowocował licznymi ciekawymi projektami. – Gdy zaczęliśmy rozwijać doradztwo zawodowe w gimnazjum, to staraliśmy się wyeliminować przypadkowość. W doradztwie zawodowym chodzi bowiem o to, by wybory naszych uczniów były przemyślane. Staraliśmy się to robić najpierw w dużym projekcie pod nazwą „Rozwój, sukces, edukacja! Program rozwoju Gimnazjum Nr 4 w Świdnicy” realizowanym w latach 2012-2014. Później władze miasta dojrzały do tego, by w świdnickich gimnazjach zatrudnić na stałe doradców zawodowych. Był to ewenement na skale województwa – opowiadał Tomasz Całka.

Doradcy zawodowi mają niebagatelne znaczenie w kształtowaniu ścieżki kariery młodzieży. – W dzisiejszym świecie orientacja zawodowa i poradnictwo zawodowe jest jednym z najważniejszych czynników dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Powoduje to konieczność elastycznego i bardzo kreatywnego dostosowania kwalifikacji młodzieży do potrzeb tego rynku – zauważyła dyrektor szkoły Violetta Skibicka. – Największym sukcesem doradcy i nas jako nauczycieli jest to, by młody człowiek nie tylko dobrze i bez przypadku wybrał szkołę, ale by był gotowy na zmiany w życiu – dodał Tomasz Całka.

Szkolenia dla doradców, pedagogów, psychologów i nauczycieli przedsiębiorczości z Dolnego Śląska służą pozyskiwaniu nowych informacji oraz wymianie doświadczeń i dobrych praktyk, by jak najlepiej pomagać młodym ludziom w planowaniu ich kariery i edukacji. Tym razem bierze w nim udział około 90 przedstawicieli szkół, a także ośrodków wychowawczych, młodzieżowych centrów informacji zawodowych i biur karier z całego Dolnego Śląska.

Na wykładach i warsztatach eksperci odnoszą się do historii i przyszłości doradztwa zawodowego, a także jego miejsca w szkole. Wykładowcy poruszają również tematy holizmu w doradztwie zawodowym czy współpracy ogniw doradczych. Konferencja zakończy się o godz. 16.00.

/Tekst: AN/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułWyrzucony do rowu jak niepotrzebna rzecz [FOTO]
Następny artykułZłożyli wizytę Straży Miejskiej [FOTO]