Strona główna 0_Slider Balonem nad mroźnym Spitsbergenem

Balonem nad mroźnym Spitsbergenem [FOTO/VIDEO]

2

Przy temperaturze -40 stopni Celsjusza trójka śmiałków wzniosła się nad arktyczną, norweską wyspą Spitsbergen. W podniebną podróż w ekstremalnych warunkach wybrał się m.in. świdnicki pilot Krzysztof Zapart.

Załoga, w skład której wchodzą także Bartosz Oberski i Duńczyk Philip Mundt, wykonała loty nad Spitsbergenem na zaproszenie Lokalnej Organizacji Turystycznej Svalbardu.  Inspiracją była próba lotu balonem na Biegun Północny, której w 1891 roku podjęli się szwedzcy piloci Salomon August Andréeho, Knut Fraenkel i Nils Strindberg. Wyprawa zakończyła się fiaskiem, a szczątki pilotów odnaleziono dopiero w 1930 roku.

Latanie w mroźnym powietrzu grozi oblodzeniami czaszy balonu i to właśnie było przyczyną niepowodzenia Szwedów. Współcześnie piloci radzą sobie z tym problemem. Polsko-duńska załoga wykonała już kilkanaście lotów na wysokości do ok. 2 tysięcy metrów i na odległość ok. 25 kilometrów. W planach jest jeszcze pięć lotów.

Krzysztof Zapart jest założycielem Świdnica Balloons Club od 6 lat, z powodzeniem startuje w zawodach balonowych światowej rangi – Pucharze Gordona Bennetta i Mistrzostwach Ameryki Balonów Gazowych.

/red./
Zdjęcia i nagranie z archiwum Krzysztofa Zaparta

Poprzedni artykułDietetyczne rewolucje dla dzieci i rodziców
Następny artykułApel o dom dla Sary [FOTO]