Strona główna 0_Slider Zabytki sakralne odzyskują blask… dzięki parafianom

Zabytki sakralne odzyskują blask… dzięki parafianom [FOTO]

18

Ponad 1,4 mln zł dofinansowania pozyskano na odnowienie obiektów sakralnych w gminie Marcinowice. Dzięki unijnym funduszom, wkładowi własnemu parafian oraz wsparciu merytorycznemu samorządu prace remontowe prowadzone są równocześnie w czterech zabytkowych kościołach w Strzelcach, Szczepanowie, Zebrzydowie i Wirach. Efekty rewitalizacji już są widoczne.

Trwa projekt partnerski, którego liderem jest Parafia pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach oraz jej proboszcz ks. Marcin Czchowski. Dzięki niemu prace remontowe prowadzone są w czterech obiektach sakralnych – w Strzelach, Szczepanowie, Zebrzydowie i Wirach.

Już na półmetku jest rewitalizacja kościoła parafialnego w Strzelcach. – W tej chwili zakończony został pierwszy etap remontu świątyni i oddane wnętrze kościoła. Wykonane zostały tynki renowacyjne w nawie kościoła oraz tynki wapienne w prezbiterium poniżej fresków, a kościół został pomalowany na nowo. Na swoje miejsca powróciły żyrandole, które były kiedyś i pasowały koncepcyjnie do wystroju kościoła. Jeden z nich jest zabytkowy. Wykonany został nowy konfesjonał, ambona, nowy ołtarz i nowa podstawa do ołtarza głównego – wymienia ks. Marcin Czchowski. – W najbliższym czasie w środku kościoła czyszczona będzie posadzka specjalnym kwasem, co poprawi jej wygląd estetyczny. Po za tym na swoje miejsce wróciły stacje drogi krzyżowej, które przez kilka lat leżały zaniedbane w stodole. Zostały one wyczyszczone i odrestaurowane. Przeprowadzony został również remont generalny przedsionków kościoła oraz całej zakrystii – mówi ks. Marcin Czchowski.

Jak wspomina proboszcz pozostało dokończenie elewacji wraz z drenażem i odwodnieniem świątyni. W najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na remont organów firmy Schlag&Söhne. – Z racji tego, że zima jest dosyć łagodna, prace nad elewacją zewnętrzną do wysokości 1,5 m (wg projektu) trwają, a zakończenie planuje się najpóźniej na początku maja. Elewacja zakończy prace budowlane. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na remont instrumentu organowego. Do miesięcy letnich organy mają być gotowe – dodaje proboszcz.

Zdjęcie ze strony www.dolny-slask.org.pl

Projekt obejmuje swoim zakresem jeszcze trzy zabytkowe świątynie: kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej w Szczepanowie, kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Zebrzydowie oraz kościół pw. Michała Archanioła w Wirach. W Szczepanowie wyremontowane zostały organy, natomiast pozostały jeszcze prace budowlane. Kościół w Zebrzydowie czeka na rozpoczęcie prac, a Wiry są przed ogłoszeniem przetargu. – W najbliższym czasie przeprowadzony będzie przetarg na remont wieży i ściany od strony cmentarza w kościele w Szczepanowie. Dla parafii Mysłaków u ks. Tadeusza Karasiewicza został przeprowadzony przetarg i wyłoniony wykonawca. W miesiącach wiosennych zostanie rozpoczęty remont elewacji kościoła w Zebrzydowie. Natomiast ks. Adam Woźniak jest przed ogłoszeniem przetargu na kościół w Wirach – informuje ks. Marcin Czchowski.

Remont kościoła w Wirach. Zdjęcie ze strony www.wiry.pl

Projekt remontów świątyń wspierany jest merytorycznie przez gminę Marcinowice. – To dzięki życzliwości wójta Władysława Gołębiowskiego, wielkiej kompetencji i pomocy Ewy Fiedler-Łeńskiej kierownik Referatu Infrastruktury Technicznej i Gospodarki Komunalnej, która razem z Panią Dagmarą Gorlowską pomagają w rozliczeniu wszystkich inwestycji, jest szansa na płynne i bieżące korespondowanie z Aglomeracją Wałbrzyską. Bez ich pomocy technicznej i merytorycznej nie byłoby możliwe realizowanie projektu – mówi proboszcz ks. Marcin Czchowski.

Projekt dofinansowany został w kwocie ponad 1,4 mln zł ze środków Aglomeracji Wałbrzyskiej, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych RPO WD 2014-2020. Wkład własny do projektu finansowany jest dzięki prywatnym funduszom parafian. – Prywatne pieniądze musiały być włożone, gdyż niemożliwy byłby wkład własny – informuje lider projektu.

Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi 1 665 049 zł. Zakończenie wszystkich prac zaplanowane zostało na koniec sierpnia 2018 r.

Zdjęcie ze strony www.dolny-slask.org.pl

Poza projektem gmina Marcinowice dofinansuje prace przy kościele w Goli Świdnickiej, który również jest obiektem zabytkowym. – Dzięki gminie Marcinowice otrzymaliśmy 35 tys. zł na remont części elewacji w kościele w Goli Świdnickiej, plus wkład własny 20 tyś zł parafian z Goli Świdnickiej – dodaje ks. Marcin Czchowski.

/oprac. AN/
/komunikat UG Marcinowice/
/Zdjęcia kościołów ze strony www.wiry.pl oraz www.dolny-slask.org.pl/

 • YES

  ” Dzięki unijnym funduszom, wkładowi własnemu parafian oraz wsparciu merytorycznemu samorządu” czy nie wydaje się Wam że kogoś brakuje żeby wspomóc finansowanie? nie widzę żeby przedstawiciele państwa watykańskiego się dołożyli-ale oni tylko do siebie:-)

  • Natalia

   I ot chodzi Watykan zyje po krolewsku a to ze zwyklych ludz ciagnie sie kase . Dodaje sie blask martwym przedmiotom jakie to marne .

 • obserwator

  Brawo dla mieszkańców/parafian i ks. Marcina. Dzięki zaangażowaniu i pracy własnej uzyskali wsparcie tzw. dźwignię 1:8. Nic, tylko jechać do nich po naukę, jak rozmnożyć kasę i dobrze ją zainwestować. Powodzenia 🙂

  • Swidniczanin

   Biskup powinien się tam wybrać, choć w sumie u swojego boku ma kogoś, kto wiele zrobił dla katedry i jakieś doświadczenie ma.

   • obserwator

    Bardziej myślałem o świdnickim urzędzie.
    Remont Katedry to wyzwanie pokoleniowe i wymaga realnej współpracy wszystkich środowisk a nie pięknych deklaracji.

    • YES

     już finansowałem ze swoich podatkow jedno wyzwanie pokoleniowe -betonowy parking przed katedrą i figure która tam stoi o dominantach pałacowych nie wspomnę

     • obserwator

      A co ze stadionem? nic nie boli? za mała kasa?
      Zapomniałeś też o Kościele Pokoju- teraz wydasz dużo więcej “swoich podatków”. Ja tez wydam, ale w przeciwieństwie do ciebie, w obu przypadkach uważam to za dobrą inwestycję.

     • YES

      co do Kościoła Pokoju to cytat z portalu “Poznaj Polskę”: “W ciągu niemal trzech lat na prace renowacyjne przeznaczono prawie 18 mln zł, z czego ponad 15 mln zł to dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.” widocznie kraje skandynawskie mają słabość do owego Kościoła :-),watykan nie ma takowej :-)), a co do stadionu to niech jeszcze raz wybiorą firmę “S” -pewnie znowu bedzie najtańsza :-))))

     • obserwator

      ” kraje skandynawskie mają słabość” tylko do ich sosny skandynawskiej z owego kościoła.
      O Kościele dawno zapomnieli 🙂

     • YES

      to kogo widziałem w 2011 roku w Kosciele Pokoju? wygladali na parę królewska Szwecji, zapomnieli o kościele? o kosciele typu rydzykowego wszyscy powinni zapomnieć :-))))

     • obserwator

      Za słowem Kościół idą wartości, za słowem kościół idzie sosna lub cegła. Jak dla mnie – zasadnicza różnica.

     • YES

      fakt-całkiem wymierne wartości

     • obserwator

      Co cię tak boli?

      Nie dajesz na tacę a najgłośniej lamentujesz.

      Odrobinę tolerancji dla innych …

     • Swidniczanin

      Ja też finansowałem i też mi się to lądowisko nie podoba. Lepiej było w poprzedniej wersji, wystarczyło to w jakiś sposób zrewitalizować. Nie mniej, katedra jest zabytkiem wpisanym w historię miasta, widać ją z daleka, ma jedną z najwyższych wież na Dolnym Śląsku, największe okno witrażowe na Dolnym Śląsku i wiele innych walorów. Dlatego trzeba ją ratować i ja to popieram, podobnie jak inne zabytki – czy to byłaby synagoga (niestety została zniszczona w czasie wojny) czy cerkiew prawosławna, czy Kościół Pokoju. Bo idąc twoim tokiem rozumowania to najlepiej wziąć odpowiedni sprzęt i zrównać to z ziemią. Tego byś chciał?

     • YES

      nie tego bym nie chciał,ale mam wrażenie graniczące z pewnością że instytucja zawiadująca Katedrą poradziła by sobie finansowo (bez żadnego uszczerbku) z remontem dziesięciu takich zabytków 🙂 no może z małą pomocą bezdomnych darczyńców :-)))))

     • Swidniczanin

      Kiedyś ksiądz proboszcz czytał na ogłoszeniach, ile na co idzie pieniędzy i ile są w stanie uzbierać z tacy. Różowo to nie wyglądało. W kasie nie siedzę ale same datki ludzi na pewno nie wystarczą. A skąd biorą pieniądze na limuzyny i inne rzeczy to nie wiem.

    • Swidniczanin

     I owszem. Ale przede wszystkim to zarządca musi się zwrócić o pomoc. Wówczas można usiąść i ustalić jakiś plan działania i warunki pomocy. Tak robił poprzedni proboszcz i efekty są widoczne bo zrobił bardzo dużo. I jest to dobry przykład do naśladowania.

     • obserwator

      Proboszcz ks. Śliwka (inżynier z wykształcenia) korzysta ze wsparcia zarówno ks Bagińskiego jak i osób zawodowo piszących wnioski. O odrzuceniu największego wniosku o dotację zadecydował “drobny niuans formalny”.