Strona główna 0_Slider Zabytki sakralne odzyskują blask… dzięki parafianom

Zabytki sakralne odzyskują blask… dzięki parafianom [FOTO]

18

Ponad 1,4 mln zł dofinansowania pozyskano na odnowienie obiektów sakralnych w gminie Marcinowice. Dzięki unijnym funduszom, wkładowi własnemu parafian oraz wsparciu merytorycznemu samorządu prace remontowe prowadzone są równocześnie w czterech zabytkowych kościołach w Strzelcach, Szczepanowie, Zebrzydowie i Wirach. Efekty rewitalizacji już są widoczne.

Trwa projekt partnerski, którego liderem jest Parafia pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach oraz jej proboszcz ks. Marcin Czchowski. Dzięki niemu prace remontowe prowadzone są w czterech obiektach sakralnych – w Strzelach, Szczepanowie, Zebrzydowie i Wirach.

Już na półmetku jest rewitalizacja kościoła parafialnego w Strzelcach. – W tej chwili zakończony został pierwszy etap remontu świątyni i oddane wnętrze kościoła. Wykonane zostały tynki renowacyjne w nawie kościoła oraz tynki wapienne w prezbiterium poniżej fresków, a kościół został pomalowany na nowo. Na swoje miejsca powróciły żyrandole, które były kiedyś i pasowały koncepcyjnie do wystroju kościoła. Jeden z nich jest zabytkowy. Wykonany został nowy konfesjonał, ambona, nowy ołtarz i nowa podstawa do ołtarza głównego – wymienia ks. Marcin Czchowski. – W najbliższym czasie w środku kościoła czyszczona będzie posadzka specjalnym kwasem, co poprawi jej wygląd estetyczny. Po za tym na swoje miejsce wróciły stacje drogi krzyżowej, które przez kilka lat leżały zaniedbane w stodole. Zostały one wyczyszczone i odrestaurowane. Przeprowadzony został również remont generalny przedsionków kościoła oraz całej zakrystii – mówi ks. Marcin Czchowski.

Jak wspomina proboszcz pozostało dokończenie elewacji wraz z drenażem i odwodnieniem świątyni. W najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na remont organów firmy Schlag&Söhne. – Z racji tego, że zima jest dosyć łagodna, prace nad elewacją zewnętrzną do wysokości 1,5 m (wg projektu) trwają, a zakończenie planuje się najpóźniej na początku maja. Elewacja zakończy prace budowlane. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na remont instrumentu organowego. Do miesięcy letnich organy mają być gotowe – dodaje proboszcz.

Zdjęcie ze strony www.dolny-slask.org.pl

Projekt obejmuje swoim zakresem jeszcze trzy zabytkowe świątynie: kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej w Szczepanowie, kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Zebrzydowie oraz kościół pw. Michała Archanioła w Wirach. W Szczepanowie wyremontowane zostały organy, natomiast pozostały jeszcze prace budowlane. Kościół w Zebrzydowie czeka na rozpoczęcie prac, a Wiry są przed ogłoszeniem przetargu. – W najbliższym czasie przeprowadzony będzie przetarg na remont wieży i ściany od strony cmentarza w kościele w Szczepanowie. Dla parafii Mysłaków u ks. Tadeusza Karasiewicza został przeprowadzony przetarg i wyłoniony wykonawca. W miesiącach wiosennych zostanie rozpoczęty remont elewacji kościoła w Zebrzydowie. Natomiast ks. Adam Woźniak jest przed ogłoszeniem przetargu na kościół w Wirach – informuje ks. Marcin Czchowski.

Remont kościoła w Wirach. Zdjęcie ze strony www.wiry.pl

Projekt remontów świątyń wspierany jest merytorycznie przez gminę Marcinowice. – To dzięki życzliwości wójta Władysława Gołębiowskiego, wielkiej kompetencji i pomocy Ewy Fiedler-Łeńskiej kierownik Referatu Infrastruktury Technicznej i Gospodarki Komunalnej, która razem z Panią Dagmarą Gorlowską pomagają w rozliczeniu wszystkich inwestycji, jest szansa na płynne i bieżące korespondowanie z Aglomeracją Wałbrzyską. Bez ich pomocy technicznej i merytorycznej nie byłoby możliwe realizowanie projektu – mówi proboszcz ks. Marcin Czchowski.

Projekt dofinansowany został w kwocie ponad 1,4 mln zł ze środków Aglomeracji Wałbrzyskiej, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych RPO WD 2014-2020. Wkład własny do projektu finansowany jest dzięki prywatnym funduszom parafian. – Prywatne pieniądze musiały być włożone, gdyż niemożliwy byłby wkład własny – informuje lider projektu.

Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi 1 665 049 zł. Zakończenie wszystkich prac zaplanowane zostało na koniec sierpnia 2018 r.

Zdjęcie ze strony www.dolny-slask.org.pl

Poza projektem gmina Marcinowice dofinansuje prace przy kościele w Goli Świdnickiej, który również jest obiektem zabytkowym. – Dzięki gminie Marcinowice otrzymaliśmy 35 tys. zł na remont części elewacji w kościele w Goli Świdnickiej, plus wkład własny 20 tyś zł parafian z Goli Świdnickiej – dodaje ks. Marcin Czchowski.

/oprac. AN/
/komunikat UG Marcinowice/
/Zdjęcia kościołów ze strony www.wiry.pl oraz www.dolny-slask.org.pl/

Poprzedni artykułŚwiebodzice na targach turystycznych
Następny artykuł„Przyjazne dusze” na deskach świdnickiego teatru [ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU]