Strona główna 0_Slider Urodziny słynnego organmistrza i kolejne nagrody do wygrania

Urodziny słynnego organmistrza i kolejne nagrody do wygrania [KONKURS]

0

Na 215. urodziny założyciela świdnickiej firmy, produkującej znakomitej jakości organy – Christiana Schlaga, organizatorzy przygotowali niezwyczajne wydarzenie. Na świdnickim Rynku będzie można złożyć życzenia słynnemu organmistrzowi, ale też sprawdzić, jak działa jedna z oryginalnych części tworzonego przez niego instrumentu muzycznego. W związku z rocznicą dla naszych czytelników mamy do wygrania kolejne pamiętnikowe, bawełniane torby.

Dokładnie we wtorek 27 lutego przypada 215. rocznica urodzin znanego założyciela świdnickiej fabryki organów Christiana Schlaga. – Spotkajmy się wspólnym na świętowaniu 27 lutego od godz. 10.30 do 12.00 na świdnickim Rynku, przed bocznym wejściem do teatru. Niemały to jubileusz, więc atrakcje nie mogą być zwyczajne! Złóż życzenia Schlagowi – przyjdź i napisz kilka słów na naszej wielkiej kartce urodzinowej. A potem sprawdź, jak działa jedna z oryginalnych części organów firmy Schlag & Söhne. To wszystko przy akompaniamencie utworów organowych – zapraszają organizatorzy, Fundacja Chorda Auxit.

Świdnicką firmę Christian Schlag założył w 1869 roku. Fabryka zakończyła swoją działalność na skutek kryzysu gospodarczego w latach dwudziestych XX wieku. Katalog firmowy obejmował ponad tysiąc instrumentów, z czego obecnie zachowanych jest około 700. Instrumenty świdnickiej fabryki wyróżniają się wysoką jakością i bardzo miękkim brzmieniem. Organy Schlaga znane na całym świecie znajdują się także w Świdnicy. Można je podziwiać w Kościele Pokoju oraz w Kościele Ewangelickim pw. św. Zbawiciela.

Słynny organmistrz stał się inspiracją, ale i patronem Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga, organizowanego od trzech lat przez Fundację Chorda Auxit. – Tegoroczny festiwal wpisze się w jubileusz 215. urodzin organmistrza. Na przełomie czerwca i lipca odbędzie się kilkanaście wydarzeń – koncertów i spotkań z artystami. Podczas cyklu imprez zaprezentujemy sylwetkę świdnickiego producenta organów z XIX wieku oraz jego instrumenty w Świdnicy, Wałbrzychu, Świebodzicach oraz Bardzie – zapowiadają organizatorzy.

Rozwiązanie konkursu z dnia 24 lutego
Dla naszych Czytelników mieliśmy dwie pamiątkowe, bawełniane torby z logo dwóch festiwali zorganizowanych przez Fundację Chorda Auxit w zeszłym roku. By je otrzymać należało w wiadomości do redakcji napisać – ile lat Christian Schlag mieszkał w Świdnicy. Prawidłowa odpowiedź brzmiała – 55 lat. Nagrody otrzymali – Agnieszka Kaźmierczyk oraz Paweł Stanisławski. Gratulujemy!

Kolejne nagrody do wygrania
Dla naszych Czytelników mamy kolejne dwie pamiątkowe, bawełniane torby z logo dwóch festiwali zorganizowanych przez Fundację Chorda Auxit w zeszłym roku. By wziąć udział w drugim konkursie wystarczy do jutra 27 lutego przesłać do nas e-maila zatytułowany „Schlag” na adres [email protected] W wiadomości należy odpowiedzieć na pytanie – dlaczego Christian Schlag przeprowadził się do Świdnicy, mimo posiadania warsztatu w Jaworze? E-mail powinien zawierać również imię, nazwisko, kontaktowy numer telefonu (do wiadomości redakcji) oraz zgodę na opublikowanie danych w przypadku wygranej.

Odpowiedzi można szukać w Encyklopedii Świdnickiej (dostępna online) oraz na fanpage’u Fundacji w akcji #poznajSchlaga.

/oprac./
/materiały: Fundacja Chorda Auxit/

Poprzedni artykułStworzyły pudełka z marzeń [FOTO]
Następny artykułZmiana na basenie SP 4. Nie wszystkim się podoba