Strona główna 0_Slider Urodziny Schlaga przy muzyce organowej

Urodziny Schlaga przy muzyce organowej [KONKURS]

0

Na 215. urodziny założyciela świdnickiej firmy, produkującej znakomitej jakości organy – Christiana Schlaga, organizatorzy przygotowali niezwyczajne wydarzenie. Na świdnickim Rynku będzie można złożyć życzenia słynnemu organmistrzowi, ale też sprawdzić jak działa jedna z oryginalnych części tworzonego przez niego instrumentu muzycznego. W związku z rocznicą dla naszych czytelników do wygrania mamy pamiątkowe, bawełniane torby.

Dokładnie we wtorek 27 lutego przypada 215. rocznica urodzin znanego założyciela świdnickiej fabryki organów Christiana Schlaga. – Spotkajmy się wspólnym na świętowaniu 27 lutego od godz. 10.30 do 12.00 na świdnickim Rynku, przed bocznym wejściem do teatru. Niemały to jubileusz, więc atrakcje nie mogą być zwyczajne! Złóż życzenia Schlagowi – przyjdź i napisz kilka słów na naszej wielkiej kartce urodzinowej. A potem sprawdź, jak działa jedna z oryginalnych części organów firmy Schlag & Söhne. To wszystko przy akompaniamencie utworów organowych – zapraszają organizatorzy, Fundacja Chorda Auxit.

Świdnicką firmę Christian Schlag założył w 1869 roku. Fabryka zakończyła swoją działalność na skutek kryzysu gospodarczego w latach dwudziestych XX wieku. Katalog firmowy obejmował ponad tysiąc instrumentów, z czego obecnie zachowanych jest około 700. Instrumenty świdnickiej fabryki wyróżniają się wysoką jakością i bardzo miękkim brzmieniem. Organy Schlaga znane na całym świecie znajdują się także w Świdnicy. Można je podziwiać w Kościele Pokoju oraz w Kościele Ewangelickim pw. św. Zbawiciela.

Słynny organmistrz stał się inspiracją, ale i patronem Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga, organizowanego od trzech lat przez Fundację Chorda Auxit. – Tegoroczny festiwal wpisze się w jubileusz 215. urodzin organmistrza. Na przełomie czerwca i lipca odbędzie się kilkanaście wydarzeń – koncertów i spotkań z artystami. Podczas cyklu imprez zaprezentujemy sylwetkę świdnickiego producenta organów z XIX wieku oraz jego instrumenty w Świdnicy, Wałbrzychu, Świebodzicach oraz Bardzie – zapowiadają organizatorzy.

Wygraj nagrody!
Dla naszych Czytelników mamy dwie pamiątkowe, bawełniane torby z logo dwóch festiwali zorganizowanych przez Fundację Chorda Auxit w zeszłym roku. By wziąć udział w konkursie wystarczy przesłać do nas e-maila zatytułowanego „Organy” na adres [email protected] do 26 lutego. W wiadomości należy odpowiedzieć na pytanie – ile lat Christian Schlag mieszkał w Świdnicy. E-mail powinien zawierać również imię, nazwisko, kontaktowy numer telefonu (do wiadomości redakcji) oraz zgodę na opublikowanie danych w przypadku wygranej.

Odpowiedzi można szukać w Encyklopedii Świdnickiej (dostępna online) oraz na fanpage’u Fundacji w akcji #poznajSchlaga.

/oprac. AN/
/materiały: Fundacja Chorda Auxit/

Poprzedni artykułDenis Urubko sam idzie na szczyt K2
Następny artykułŚwidnica na dawnych pocztówkach [ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU]