Strona główna 0_Slider Udokumentowane piękno Kościołów Pokoju

Udokumentowane piękno Kościołów Pokoju [FOTO]

0

Sfotografowane perły Dolnego Śląska autorstwa Franciszka Grzywacza można już oglądać na wystawie w Muzeum Dawnego Kupiectwa. Zdjęcia ukazują monumentalność i piękno architektury Kościołów Pokoju w Świdnicy i w Jaworze, a także niedostrzegalne niekiedy szczegóły w ich wnętrzach. Dokładnie opisane stanowią dokument, upowszechniający wiedzę o zabytkach wpisanych na listę UNESCO.

Zachwycające architekturą XVII-wieczne drewniane obiekty sakralne, bogato zdobione sztuką, od lat fotografowane są przez mieszkańca Legnicy i ogromnego pasjonata zabytków, przestrzeni kultu i tajemnic Franciszka Grzywacza. Jego zdjęcia zamieszczone zostały w wielu albumach, ukazujących przestrzenie miejskie i obiekty na Dolnym Śląsku. – Świdnicę poznałem przy realizacji pierwszego mojego albumu właśnie o Kościele Pokoju na przełomie 2001/2002 r. Już wtedy byłem zafascynowany tym miastem. Następne okazje odwiedzin pojawiły się, gdy robiłem zdjęcia do albumu o świdnickiej katedrze, a także rok temu – o Muzeum Dawnego Kupiectwa. Cieszę się z kolejnego mojego przyjazdu do Świdnicy, bo miasto jest piękne i jest w nim co fotografować oraz podziwiać – mówił Franciszek Grzywacz podczas otwarcia wystawy w świdnickim muzeum.

Ekspozycja „Z DREWNA I GLINY… Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze” została przygotowana wspólnie z Barbarą Skoczylas-Stadnik, dyrektor muzeum w Kamiennej Górze, która szczegółowo opisała zdjęcia z pięknym i największymi drewnianymi budowlami sakralnymi w Europie. – Często oglądamy różnego rodzaju obiekty, ale nie wiemy o nich zbyt wiele. Moją rolą jest je upowszechniać i opowiadać dokładniej, co w nich możemy dostrzec – dodał fotograf.

Wystawę można oglądać do 18 marca w Muzeum Dawnego Kupiectwa.

/Tekst: AN/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułOłówek Pawła: Aktor
Następny artykułMagia… wystarczy w nią uwierzyć [FOTO]