Strona główna Temat dnia Ubezpieczenia komunikacyjne – kiedy i dla kogo?

Ubezpieczenia komunikacyjne – kiedy i dla kogo?

0

Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego – jako pieszy, jako pasażer albo jako kierowca. Kiedy warto zastanowić się nad wykupieniem specjalnego ubezpieczenia?

Polisy komunikacyjne to aż dwie trzecie rynku ubezpieczeń w naszym kraju. Choć kupowane są przede wszystkim przez kierowców, swym zakresem często obejmują również podróżujących z nimi pasażerów.

OC to obowiązek!

Podstawowym rodzajem ubezpieczeń komunikacyjnych jest OC – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Opłacenie go jest obowiązkiem każdego kierowcy (choć sama polisa przypisana zostaje nie do osoby prowadzącej auto, lecz do konkretnego pojazdu). Od 2018 roku kara za brak OC podwyższona została o 200 zł i wynieść może nawet 4200 zł. Wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej nie tylko pozwala uniknąć kary, ale też umożliwia pokrycie ewentualnych szkód po wypadku czy kolizji spowodowanej przez kierowcę.

Pomoc na drodze

Oferty ubezpieczycieli nie ograniczają się jednak do obowiązkowego OC. Do najpopularniejszych rodzajów ubezpieczeń należy AC, czyli Autocasco. Dzięki niemu można naprawić szkody związane z wypadkami komunikacyjnymi – również w pojeździe sprawcy. AC powinni wykupić również właściciele pojazdów, którzy mają szczególne powody obawiać się ich kradzieży – pozwala ono uzyskać stosowne odszkodowanie. Na pomoc serwisową i medyczną mogą liczyć natomiast osoby, które skorzystały z oferty Assistance. Skrót NNW oznacza natomiast ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków; jego podstawowym zadaniem jest ochrona ludzkiego zdrowia i życia (nie tylko w sytuacjach związanych z ruchem drogowym). Wykupując ubezpieczenia komunikacyjne, warto skorzystać z gotowych pakietów – takie oferty są zwykle najbardziej konkurencyjne.

Ubezpieczenia dla zawodowców

Osobny segment rynku ubezpieczeń stanowią oferty utworzone z myślą o kierowcach zawodowych. Na przykład właściciele taksówek mogą korzystać z polis typu „taxi fleetinsurance”, pozwalających na ubezpieczenie całej floty aut, a firmy transportujące towary z rozwiązań dedykowanych kierowcom ciężarówek. W Europie Zachodniej funkcjonują firmy, które specjalizują się właśnie w tego rodzaju ubezpieczeniach (np. The Taxi Insurerze swoją ofertą https://www.taxiinsurer.co.uk/taxi-fleet-insurance/).

Każdy uczestnik ruchu drogowego narażony jest na niebezpieczeństwo. O wykupieniu stosownego ubezpieczenia pamiętać powinni przede wszystkim kierowcy – zwłaszcza ci, którzy prowadzeniem pojazdów zajmują się zawodowo. Właściciele przedsiębiorstw posiadających wiele pojazdów mogą skorzystać ze specjalnych ubezpieczeń flotowych, jak taxi fleetinsurance.

/artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułRowerem z Osiedla Młodych do centrum? Na razie tylko przez 150 metrów
Następny artykułŚwidnica sprzed wieku [KONKURS]