Strona główna 0_Slider Świdnica sprzed wieku

Świdnica sprzed wieku [KONKURS]

0

Jaka była Świdnica pod koniec XIX wieku i do lat 40. wieku XX? Obraz miasta zachował się na starych pocztówkach, których kolejna porcja trafiła do albumu opracowanego przez Andrzeja Dobkiewicza i Sobiesława Nowotnego. Na czytelników Swidnica24.pl czekają dwa egzemplarze nowej publikacji.

Album jest kontynuacją serii „Świdnica na starych pocztówkach”. Trzeci tom, wydany w języku polskim i niemieckim, zawiera 300 kart pocztowych, na których można zobaczyć nie tylko doskonale znane współczesnym świdniczanom budynki, ale także te obiekty, po których już nie ma śladu, jak pierwszy dworzec czy wyburzone w latach 60. XX wieku kamienice. Szczególnie wzruszające są pocztówki, na których widać dawnych mieszkańców miasta. Karty zostały ułożone w porządku alfabetycznym wg polskich nazw ulic, ale autorzy podają także ich wcześniejsze, niemieckie odpowiedniki. Każda pocztówka została opatrzona wyczerpującym podpisem.  – Mam nadzieję, że trzeci tom publikacji o Świdnicy dostarczy czytelnikom nowych ciekawych informacji nie tylko na temat wyglądu miasta, ale także jego mieszkańców i ich zajęć. Staraliśmy się bowiem zidentyfikować właścicieli dawnych świdnickich sklepów widocznych na kartkach, czy też w ogóle w kilku przypadkach rozpoznać miejsca przedstawiane na pocztówkach. Niektóre z nich sprawiły nam trochę problemów, jak na przykład identyfikacja wejścia do jednego ze sklepów, który nie był opisany na kartce. Kilkakrotne wyjazdy na miasto i wizje w prawdopodobnych jego lokalizacjach zakończyły się sukcesem – mówi Sobiesław Nowotny.

Dotychczas z inicjatywy Andrzeja Dobkiewicza ukazało się 15 albumów, prezentujących miejscowości, jednostki terytorialne oraz zabytki na pocztówkach wydanych do 1945 r.

KONKURS

Autorzy dwa egzemplarze najnowszego albumu przekazują czytelnikom Swidnica24.pl. Otrzymają je osoby, które jako pierwsze podadzą prawidłowo nazwę browaru, który działał w obecnym budynku Klubu Bolko przy placu Grunwaldzkim w Świdnicy. Na odpowiedzi czekamy do 23 lutego 2018 roku pod adresem [email protected]. W temacie proszę wpisać Album, w treści odpowiedź, imię i nazwisko oraz numer telefonu do wiadomości redakcji, a także zgodę na publikację imienia i nazwiska w ogłoszeniu wyników konkursu. Wyniki podamy 24 lutego 2018 roku.

 

Poprzedni artykułUbezpieczenia komunikacyjne – kiedy i dla kogo?
Następny artykułŚwidnicki olimpijczyk powalczy z najlepszymi w Polsce