Strona główna 0_Slider Świdnickie liceum zyskało patrona. Teraz zbiera na nowy sztandar

Świdnickie liceum zyskało patrona. Teraz zbiera na nowy sztandar

0

Choć wybitny matematyk Stefan Banach już patronuje II Liceum Ogólnokształcącemu w Świdnicy, to oficjalne nadanie placówce imienia naukowca nastąpi w marcu. W związku z uroczystością szkoła ma zyskać także nowy sztandar. Na razie Rada Rodziców zbiera fundusze na jego zakup.

Pomysł zakupu sztandaru pojawił się po tym jak liceum zyskało nowego patrona. – Wcześniej posiadaliśmy sztandar, ale nawiązywał on do poprzedniego patrona szkoły. Był nim do 1989 roku generał Aleksander Zawadzki, działacz komunistyczny, funkcjonariusz KC PZPR – wyjaśnia dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego Jacek Iwancz. Szkoła pozostawała bez imienia i bez patrona przez 27 lat i dopiero w zeszłym roku z inicjatywy uczniów i nauczycieli zaproponowano postać wybitnego matematyka, współzałożyciela Lwowskiej Szkoły Matematycznej, twórcy podstaw analizy funkcjonalnej i autora ponad 60 prac naukowych. Jak wyjaśniał wówczas dyrektor, wybór Stefana Banacha na patrona nie był przypadkowy, gdyż liceum właśnie w zakresie nauk matematycznych i przyrodniczych wykazuje wysoki poziom. Kandydatura lwowskiego matematyka zatwierdzona została uchwałą Rady Powiatu w Świdnicy 4 października 2017 roku.

W związku nadaniem imienia słynnego naukowca, szkoła podjęła decyzję by zakupić także nowy sztandar i prosi o wsparcie finansowe inicjatywy. – Chcieliśmy, by sztandar nawiązywał do nowego patrona. Znajdzie się na nim nazwa naszej szkoły i podobizna Stefana Banacha – mówi Jacek Iwancz. Samo uszycie sztandaru z haftowanym wizerunkiem patrona i napisem wyniesie 6 tys. zł. Do tego zakupione będą także drzewiec, gablota do przechowywania, szarfy i rękawice dla pocztu sztandarowego. W sumie całość przedsięwzięcia będzie kosztowała około 7,5 tys. zł

Inicjatywę można wesprzeć przekazując dobrowolną kwotę lub w postaci cegiełek o nominałach 50 zł, 30 zł i 20 zł. Wpłaty należy kierować na konto Rady Rodziców – Bank Zachodni WBK S.A. 04 1090 2369 0000 0001 1828 1071, z dopiskiem: CEGIEŁKA. Szkoła zachęca także firmy lub indywidualne osoby do ufundowania „gwoździa” do sztandaru. Sugerowana kwota to 1000 zł.

Uroczystości związane z nadaniem imienia Stefana Banacha odbędą się 23 marca. – Podczas uroczystości zostanie wprowadzony sztandar do szkoły i od tego momentu stanie się oficjalnym elementem ceremoniałów szkolnych. W ramach wydarzenia zaplanowane zostało także symboliczne wbicie „gwoździa” do sztandaru przez fundatorów – dodaje dyrektor.

/Tekst: AN/

Poprzedni artykułPostępowanie dyscyplinarne powodem odwołania prezesa Sądu Okręgowego?
Następny artykułZmagania „Pegazika” w Strzelcach