Strona główna 0_Slider Postępowanie dyscyplinarne powodem odwołania prezesa Sądu Okręgowego?

Postępowanie dyscyplinarne powodem odwołania prezesa Sądu Okręgowego?

4

Przed poznańskim Sądem Apelacyjnym będzie się toczyła sprawa, dotycząca byłego prezesa Sądu Okręgowego w Świdnicy. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, powołując się na nieoficjalne źródła zbliżone do ministerstwa sprawiedliwości, mogło być to powodem odwołania Anatola Gula.

Jak poinformowała rzeczniczka Sądu Apelacyjnego w Poznaniu sędzia Elżbieta Fijałkowska, na 2 marca Sąd Apelacyjny w Poznaniu, jako sędziowski sąd dyscyplinarny I instancji, wyznaczył rozprawę w sprawie byłego prezesa Sądu Okręgowego w Świdnicy Anatola Gula. Rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych sędzia Marek Hibner, który skierował wniosek do sądu dyscyplinarnego wyjaśnił, że „zarzut dotyczy nieujawnienia wszystkich składników majątkowych w oświadczeniach”. Z informacji PAP wynika, że sprawa dotyczy oświadczeń majątkowych z lat 2011-2015 i niewykazania w nich papierów wartościowych. Sprawa została zapoczątkowana po analizach oświadczeń majątkowych sędziego, którą prowadziło Centralne Biuro Antykorupcyjne.

– W 2016 roku CBA prowadziło postępowanie, ale nie dopatrzyło się żadnego przestępstwa, natomiast stwierdzili, że są nieprawidłowości w wypełnianiu oświadczeń – mówi sędzia Agnieszka Połyniak, rzeczniczka prasowa Sądu Okręgowego w Świdnicy. – Ponieważ nasze oświadczenia mają to do siebie, ze nikt do końca nie wie, jak je wypełniać i co należy wpisać, w związku z tym zwracają nam je co roku, żeby wyjaśnić, dopisać, sprecyzować to co zostało zawarte. Co roku dostajemy dodatkowe instrukcje. CBA nie dopatrzyło się przestępstwa. O sprawie został poinformowany Sąd Apelacyjny oraz minister sprawiedliwości.

Prezes w lutym 2017 roku na ręce ministra złożył wyjaśnienia. – I stwierdził, że nie ma sprawy, on nie będzie żądał wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. Tyle było ze strony ministerstwa. Natomiast rzecznik uznał, że będzie postępowanie wszczynał. Jestem zaskoczona przywoływaniem tej sprawy jako ewentualnego powodu odwołania. Nikt niczego pod dywan nie zamiatał, minister o wszystkim wiedział. Sprawa nie dotyczy ostatnich dni czy nawet miesięcy, ma grubo ponad rok  – dodaje sędzia Połyniak.

Prezes Sądu Okręgowego został powołany przez obecnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę 11 kwietnia 2016 roku.Odwołanie przyszło 13 lutego 2018 roku z datą 12 lutego 2018. Od wczoraj p.o. prezesa jest dotychczasowy wiceprezes Dariusz Pająk.

asz/PAP

Poprzedni artykułWstydliwy problem? Możesz dać sobie z nim radę!
Następny artykułŚwidnickie liceum zyskało patrona. Teraz zbiera na nowy sztandar