Strona główna 0_Slider Inwestycja przy Pogodnej miała pozostać tajemnicą?

Inwestycja przy Pogodnej miała pozostać tajemnicą?

12

Pewne rozmowy prowadzi się w zaciszu gabinetów – twierdzi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, której nie spodobało się nagłaśnianie szczegółów dotyczących planowanej fabryki przy ulicy Pogodnej. Czy zapomniała o własnym obwieszczeniu, które zostało opublikowane w miejskim Biuletynie Informacji Publicznej? Tajemnicy z całej inwestycji nie robi też niemiecki inwestor.

Ponad tydzień temu poinformowaliśmy o planach budowy zakładu firmy Ideal Automotive z niemieckiego Bambergu. Fabryka miałaby powstać przy ulicy Pogodniej, na terenie świdnickiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Firma Ideal Automotive Swidnica otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie podstrefy 9 stycznia tego roku. Projekt inwestycyjny zakłada utworzenie przedsiębiorstwa produkującego podłogi ładunkowe do samochodów – tłumaczył Jacek Serdeczny z departamentu komunikacji i marketingu WSSE „Invest-Park”. Niemiecki inwestor planuje przeznaczyć na ten cel nie mniej niż 15 mln euro. Dokładne terminy rozpoczęcia i zakończenia inwestycji nie są jeszcze znane. Według nieoficjalnych informacji, właściciele spółki chcieliby rozpocząć produkcję jeszcze pod koniec 2018 roku. – Firma zadeklarowała zatrudnienie co najmniej 29 nowych pracowników do końca 2019 roku – wyjaśniał Serdeczny.

Pojawienie się doniesień na temat budowy nowego zakładu w świdnickiej podstrefie wywołało zainteresowanie miejskich radnych. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta zwrócili się do prezydent Moskal-Słaniewskiej z pytaniem o szczegóły inwestycji. Ostatecznie ani oni, ani mieszkańcy przysłuchujący się obradom nie poznali nowych informacji na temat planowanej fabryki. – Dżentelmeńska umowa pomiędzy nami a inwestorem była taka, że my jako miasto nie będziemy udzielać żadnych informacji, do czasu rozstrzygnięcia przetargu przez Specjalną Strefę Ekonomiczną – twierdziła prezydent Świdnicy. Podkreśliła przy tym, że wcześniejsze informowanie w tej sprawie jest niestosowne i nieodpowiedzialne.

Inwestor bardzo wyraźnie na początku rozmów artykułował, żeby nie ujawniać informacji dotyczących planowanej inwestycji do momentu, kiedy nie będzie można mówić o tym, iż ta inwestycja stanie się faktem – dodała Moskal-Słaniewska. Stałoby się to dopiero w momencie nabycia terenu przez inwestora. To jednak może nastąpić dopiero w marcu.

Niechęć do udzielania informacji o planowanej inwestycji może dziwić z kilku powodów. Przede wszystkim fabryka ma powstać na gruntach należących do miasta i objętych strefą ekonomiczną. Na 1 marca 2018 roku zaplanowano rozstrzygnięcie przetargu na sprzedaż terenów przy ulicy Pogodnej. Cena wywoławcza, ustalona dla 3 działek o łącznej powierzchni ponad 5,5 hektara, to 2 mln 973 tys. złotych. Jednocześnie w budżecie miasta zarezerwowano 5,6 mln złotych na przygotowanie pod inwestycje terenu przy Pogodnej. To istotne kwestie, o których powinni być informowani mieszkańcy Świdnicy, korzystający z zasady jawności i przejrzystości działań samorządu.

Powoływanie się na „dżentelmeńskie umowy” i „rozmowy prowadzone w zaciszu gabinetów” zaskakuje tym bardziej, że informacja dotycząca niemieckiego inwestora i jego planów została w sposób jawny opublikowana na stronie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park” oraz na stronie świdnickiego Biuletynu Informacji Publicznej. W drugim przypadku było to obwieszczenie prezydenta Świdnicy, dotyczące wszczęcia postępowania o udzielenie decyzji środowiskowej dla budowy fabryki. Znalazły się tam informacje o inwestorze, jak i lokalizacji zakładu. Nie są więc one żadną tajemnicą.

Co więcej, informacja o planowanej w Świdnicy fabryce została umieszczona także na stronie internetowej Ideal Automotive, na mapie zakładów należących do niemieckiej spółki.

Ideal Automotive jest jednym z największych dostawców dla przemysłu motoryzacyjnego. Wśród jej klientów znajdują się producenci takich marek jak Audi, BMW, Bugatti, McLaren, Lamborghini, Mercedes-Benz, Mini, Opel, Porsche, Renault, Rolls Royce, Seat, Skoda, Suzuki, Volvo i Volkswagen. Niemiecka spółka zatrudnia ponad 4 tysiące osób, pracujących w 17 fabrykach, zlokalizowanych na całym świecie. Zakłady firmy działają w Niemczech, Chinach, Meksyku, Czechach i na Słowacji. W ubiegłym roku obroty spółki wyniosły 389 mln euro. We wrześniu 2017 roku producent specjalizujący się w wytwarzaniu obić siedzeń i wnętrz bagażników, otworzył fabrykę w Zielonej Górze, na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. W tamtejszej hali produkcyjnej pracę znalazło 50 osób, jednak mówi się o zatrudnieniu kolejnych 200. Sama firma deklaruje chęć rozbudowy zakładu, dzięki czemu docelowo pracę może zyskać nawet 800 osób.

/mn/

 • Natalia

  W zaciszu to se pani moze gadac ze swoim mezem ……jezeli to prawda co napisane jest w artykule to………….. to smierdzi.

  • henryk

   W magistracie od dawna nie jedno śmierdzi i smród roznosi się szeroko.

  • Kruk Biały

   Śmierdzi to może coś u ciebie. Pozwol ze w prosty sposób wyjaśnię dlaczego takie tematy warto zachować w gronie decydentów. Wchodzi do miasta duzy inwestor i chce kupić duża działkę pod duzy zakład (z tego na logikę wynika ze będzie to na oko dużo więcej niż 30pracownikow) . Do chwili zakupu ziemi i wynikuprzetargu warto siedzieć cicho by nie popsuć szyków dużej firmie bo to są miejsca pracy dla świdniczan i szansa na większe zarobki gdyż będzie presja na większe zarobki jeśli nowa duża firma wchodzi do Miasta. Jeśli portal tego nie rozumie i redaktor to wg mnie to jest działanie wbrew interesowi miasta i mieszkańców …. bo wszyscy możemy zyskać na nowych miejscach pracy. Skoro w Zielonej Gorze zapowiada kilkaset miejsc pracy w zbliżonym wielkością zakładzie to na chłopski rozum tu tez tak Będzie.

   • Waldi

    Śmierdzi, śmierdzi i ty dobrze o tym wiesz. Albo jesteś ślepy i nie chcesz wiedzieć. To miała być tajemnica do rozstrzygnięcia przetargu…czyżby z góry zakładano na czyją korzyść? A jakie ty tu widzisz działanie na szkodę miasta? Chyba tylko takie, że urzędnicy patrzą swego interesu. Dobrze, ze redaktor pilnuje interesu społeczeństwa.

   • Natalia

    Jaka praca dla swidniczan chyba dla Ukaincow nizszy szczebel , wyzszy dla swoich bo ktos musi zarzadzac . Jeszcze z naszych podatkow doplaca ale interes ale cicho sza .

 • Ewka

  Ale o co chodzi? Czego ten artykuł dotyczy? Cóż to za dochodzenie? Czy jakiś świdniczanin dopytywał się o inwestora na Pogodnej? Z tego, co rozumiem, to przetarg na sprzedaż tego terenu dopiero się odbędzie i nie wiadomo jeszcze kto i jaki zakład wybuduje. Jak już będzie wiadomo na 100% to może wtedy redakcja o tym napisze, a teraz mam wrażenie, że nie ma się czym zająć i na siłę coś próbuje napisać. Kogo obchodzą jakieś negocjacje i umowy dżentelmeńskie??? Mnie interesują fakty.

  • Nie usuwajcie konta!

   Proszę, oto fakty: miasto coś kręci i chce dołożyć do interesu ponad 2,5 bańki na miejsca pracy dla jedynie 30 osób. Uważasz, że wszystko jest ok?

 • Violetta Ostrowska

  Za marzenia (czyli przymiarki do… ) nie ,, karają ” ! Może z podejrzeniami się wstrzymamy i poczekamy do finału transakcji ? Jak dobrze się poskłada to może Pogodna doczeka planowanej przebudowy chodnika i ścieżki rowerowej ! Może nawet kilka latarni i koszów na śmieci ! Na razie to mamy tam ,,dzikie ” centrum sportu i rekreacji ! ( Sikorskiego też czeka na połączenie ścieżki – obecnie totalnie przejazd niebezpieczny dla rowerów ). Powodzenia w konkurencji – nowe miejsca pracy !

  • michbaner

   Pogodna raczej nie doczeka się ścieżki rowerowej itp., bo działka zostanie sprzedana za 2, 5 miliona a miasto do tej inwestycji ma dołożyć blisko 6 milionów więc na ścieżkę zabraknie jakieś 6 milionów.

   • łoś_superktoś

    Co Ty pier$$$$? ?

    • Obi von Kenobi ;-)

     To taki standart.
     Miasto ściagają inwestora, przygotowuje papiery pod przetarg, ale nasza opcja musi cos s…. ,koniecznie, nawet jak nie mamy za bardzo co.
     Wiec kłamiemy, fejkujemy, trollujemy i jest temat 😜. Zwłaszcza dla redaktor zmartwionej merytoryczną konkurencją na naszejswidnicy.

 • Wiktor Lis

  jakieś rozdwojenie jaźni czy co ???