Strona główna 0_Slider Elektroniczne tablice z rozkładem staną na przystankach

Elektroniczne tablice z rozkładem staną na przystankach

1

Najprawdopodobniej już w czerwcu pasażerowie świdnickiej komunikacji miejskiej będą mogli wygodnie sprawdzić godzinę odjazdu najbliższego autobusu. Urzędnicy planują montaż 10 elektronicznych tablic informacyjnych na najważniejszych przystankach. W planach jest też kolejnych 5 lokalizacji.

Do tej pory mieszkańcy byli zmuszeni do sprawdzania rozkładu jazdy na tradycyjnych, papierowych tablicach. Nie dla wszystkich było to rozwiązanie wygodne, głównie z uwagi na mnogość linii autobusowych zatrzymujących się przy niektórych przystankach, a tym samym konieczność sprawdzenia wielu rozkładów jazdy. Z wiadomych względów takie rozwiązanie nie niosło ze sobą żadnej informacji o opóźnieniach występujących na danym kursie.

O zmianę tego stanu rzeczy już kilka lat temu postarało się MPK Świdnica. – Z myślą o naszych pasażerach stworzyliśmy aplikację na smartfony z systemem Android. Pozwala ona nie tylko sprawdzić, o której zaplanowany jest odjazd autobusu, ale i dowiedzieć się, kiedy rzeczywiście dotrze na przystanek – tłumaczy Witold Tomkiewicz, rzecznik spółek miejskich. To nie jedyne ułatwienie wprowadzone przez świdnickiego przewoźnika. Na początku lutego wystartowała nowa, bardziej czytelna i nowoczesna strona z rozkładem jazdy miejskich autobusów. Pod adresem http://rozklad.mpk.swidnica.pl/ użytkownicy komputerów stacjonarnych oraz smartfonów mogą wygodnie odszukać godzinę odjazdu interesującego ich kursu, wybierając przystanek z listy lub wskazując go na mapie.

Niestety, ze skorzystaniem z tych rozwiązania mogą mieć problem niektórzy seniorzy. Między innymi dlatego, świdnicki magistrat ogłosił przetarg na dostawę, montaż i uruchomienie elektronicznych tablic, działających w ramach Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Podobny system działa już w wielu polskich miastach, w tym we Wrocławiu, Wałbrzych, Jeleniej Górze i Legnicy.

Dwustronne ekrany będą wyświetlały 4 najbliższe odjazdy z danego przystanku. Mają też pokazywać przewidywany czas przyjazdu autobusów, uwzględniając ewentualne opóźnienia. – Cieszymy się z wprowadzenia tego rozwiązania, które powinno okazać się bardzo pomocne dla naszych pasażerów – dodaje Tomkiewicz. Zapewnie przy tym, że przewoźnik jest przygotowany do współpracy z planowanym systemem, a wszystkie miejskie autobusy zostały już wyposażone w nadajniki GPS.

Do 26 czerwca 2018 roku elektroniczne tablice mają stanąć na przystankach: pl. Grunwaldzki/kiosk, pl. Grunwaldzki/Jonatan, pl. św. Małgorzaty/Łukasińskiego, pl. św. Małgorzaty/Chrobrego, Pobożnego, Kopernika (w stronę centrum), Riedla (w stronę centrum), E. Plater/pętla, Łukasińskiego/Gdyńska, oraz pl. Wolności/Równa. Później, bo dopiero do 30 kwietnia 2019 roku, ma zostać zamontowanych 5 dodatkowych tablic przy przystankach Zamenhofa (w stronę centrum), pl. Drzymały, Westerplatte/Śląska, Muzealna (w stronę centrum), Muzealna/baszta.

Jedyną niewiadomą w planowanej przez urzędników inwestycji pozostaje rzeczywisty termin uruchomienia tablic. Do tej pory już kilkukrotnie opóźniało się rozstrzygnięcie przetargu na wykonanie prac przygotowawczych, polegających na doprowadzeniu zasilania pod przyszłe tablice. Wykonawcy zainteresowani realizacją tych prac żądali honorarium wyższego, niż to oferowane przez urząd miasta. Nie jest wykluczone, że podobny problem wystąpi także w aktualnym przetargu. Budowa całego systemu elektronicznych tablic ma się zamknąć w kwocie 750 tys. złotych.

/Tekst: MN/

Poprzedni artykułŻarowskie Centrum Przesiadkowe – trwają intensywne prace [FOTO]
Następny artykułPosterunek policji w Słotwinie podsumuje działalność [FOTO]