Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz imprez

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz imprez

0

Spektakle, słuchowiska, wystawy i spotkania w ramach tegorocznych „Transformacji”, jubileusz świdnickiego zespołu Tantua z warsztatami i koncertem, rozgrywki piłkarskie czy turniej hokeja. Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

XV. Forum Teatrów Niezależnych trwa w Świdnicy

Od wczoraj trwają tegoroczne „Transformacje”, podczas których przed świdnicką publicznością prezentują się alternatywne, nie stroniące od eksperymentów, najczęściej działające w mniejszych miejscowościach grupy teatralne. W ramach dwudniowego, festiwalowego programu zaplanowano m.in. wystawy fotograficzne, słuchowiska, spotkania, pokazy oraz spektakle.

Co dziś czeka miłośników teatru?
23 lutego – piątek
godz.16.30 „Opłata za powietrze” – słuchowisko (dźwięk z balkonu ŚOK)
„Opłata za powietrze” to słuchowisko zrealizowane na podstawie nagrodzonego w konkursie świdnickiej Alchemii teatralnej dramatu Amelii Pudzianowskiej. To dialog dwóch starszych kobiet, w którym pod absurdalną formą kryją się celne diagnozy dotyczące naszych lęków, nieudolności w radzeniu sobie z rzeczywistością i nieporozumień jakie z tego wynikają, zamknięcia w wąskim świecie, którego każda próba naprawy musi skończyć się niepowodzeniem.

godz.17.00 „Wspomnienia z kufra wyciągane…” – Teatr „Zielona Gęś” z Dziennego Domu „Senior-WIGOR” w Świdnicy (sala teatralna ŚOK)
Kolejnym spektaklem Teatru „Zielona Gęś” są „Wspomnienia z kufra wyciągane…”. To zbiór opowieści z życia babci Doroty, które z dziecięcą ciekawością i lekkością wyciąga od niej jej słodka wnuczka Zuzia. Zabiera widzów w podróż do świata, który już odchodzi w zapomnienie, ale problemy i radości zostają re same. Choć na zewnątrz wszystko jest inne, w środku człowiek nadal jest taki sam – tak samo bezbronny wobec śmierci i miłości, tak samo poszukujący radości i swojego miejsca w życiu. W tym niezwykłym kufrze kryją się historie, moje i twoje. Już czas. Pora je odkurzyć. Spektakl z elementami dramy, tańca i pantomimy. Scenariusz i reżysera – Monika Masłowska, Elżbieta Dudziak – ruch sceniczny i gra aktorska, Jolanta Rosińska –kostiumy.

godz.18.00 Wernisaż wystawy Jacka Sikory „ISO zero”(Galeria Fotografii, Rynek 43)
Jacek Sikora swoją przygodę ze sztuką rozpoczynał pracy na scenie, potem była paryska szkoła artystyczna Étienne Decroux. Już w jego najwcześniejszych pracach odnajdziemy charakterystyczne cechy jego twórczości – minimalizm kolorystyczny i dążenie do redukowania szczegółu, co zaowocowało później tak charakterystycznym minimalizmem formy. Jego twórczość sytuuje się na pograniczu figuratywności i abstrakcji, statyczności i dynamiki, subtelności i ekspresji. Najważniejsza w jego pracach jest rozedrgana materia oraz gra świetlnych refleksów. Dziś obrazy Sikory znaleźć można w kolekcjach w Wielkiej Brytanii, USA, Rosji, Australii, Francji, na Cyprze, w Emiratach Arabskich i Japonii.

godz. 19.00 „Prosto w Twarz” – Terminus A Quo (sala teatralna ŚOK)
„Prosto w twarz” to spektakl wyjątkowy w dorobku Teatru TAQ. Powstał w czasie stanu wojennego w Polsce, ale wprost do tych realiów się nie odnosi – powstał w oparciu o prozę wenezuelskiego pisarza Luisa Britto Garcii i opowiada o problemach Ameryki Łacińskiej. Niemniej pewne sugestywne paralele i aluzje są w nim zawarte. To opowieść o chuliganerii, bezwzględności organów prewencji, szalonych pomysłach szalonych naukowców, braku tolerancji. Wrażenie wszechogarniającego scenicznego chaosu sprawiło, że krytycy ochrzcili przedstawienie mianem „punk theater”.

godz. 20.00 Rozmowa „Aktor performatywny” z artystami Teatru Terminus A Quo – prowadzenie Adam Reczuch (hol ŚOK)
Terminus A Quo to teatr alternatywny działający od roku 1976 w Nowej Soli. Teatr wykorzystuje eksperymentalne formy pracy scenicznej oparte na doświadczeniach Jerzego Grotowskiego. Na przestrzeni 40 lat swojej działalności grupa ma za sobą ponad 200 premier. Założycielem teatru, reżyserem wszystkich przedstawień i autorem większości z nich jest Edward Gramont.

Adam Reczuch z wykształcenia jest prawnikiem, jest inicjatorem powstania Forum Teatrów Niezależnych „Transformacje”.

Turniej piłkarski JAKO Polonia-Stal Świdnica Cup

W sobotę 24 lutego w hali sportowej w Witoszowie Dolnym odbędą się kolejne rozgrywki w ramach Turnieju piłkarskiego JAKO Polonia-Stal Świdnica Cup. W szranki staną piłkarze z roczników 2011/2012. Turnieje zaplanowano w godzinach od 8.30 do 14.00.

Mecz siatkarek

Mecz pomiędzy Polonią Świdnica a TKS-em Tychy już w sobotę, 24 lutego. Początek spotkania w hali na Zawiszowie o 17.00.

10. urodziny świdnickiego zespołu Tantua

Jubileusz Tantuy rozpocznie się w sobotę, 24 lutego o 12.30 w Galerii Fotografii od familijnych warsztatów plastyczno-konstrukcyjnych, podczas których dzieci z opiekunami będą tworzyć berimbau – jednostrunowe instrumenty muzyczne, pochodzenia afrykańskiego. Ze względu na duże zainteresowanie trwają zapisy na dodatkowe zajęcia w sobotę 3 marca. Warsztaty poprowadzi Witek Kowaliszyn z Tantuy.

Kolejne warsztaty, tym razem gry na afrykańskich bębnach djembe, rozpoczną się o 15.00 w „sali lustrzanej” w budynku ŚOK (Rynek 44). Chętni, bez względu na wiek, mogą się jeszcze zapisywać. Zajęcia poprowadzi Kuba Lichwa z wrocławskiej Rytmoteki. Uczestnicy zajęć dołączą na scenie do Tantuy podczas ich występu.

Etno-folkowa Tantua rozpocznie występ w sali teatralnej ŚOK o 19.00 (wstęp od 18.30). Zespół tworzy na koncertach magiczną atmosferę, dając słuchaczom możliwość obcowania z muzyką spoza tzw. „głównego nurtu”, w której liczy się przede wszystkim świeżość brzmienia i autentyczność przekazu.

Koncert podzielony będzie na dwie części. Występ zostanie wzbogacony o wizualizacje, a na scenie pojawią się gościnnie dawni muzycy zespołu. W holu Sali Teatralnej będzie można obejrzeć też prace plastyczne Witka Kowaliszyna.

Udział w warsztatach jest bezpłatny (obowiązują zapisy mailowe do piątku!, szczegóły na stronie ŚOK), a bilety na koncert kosztują 10 zł. Uczniowie podstawówek, gimnazjów i szkół średnich będą mogli kupić tańsze wejściówki w cenie 1 zł w ramach akcji „100 groszy na 100-lecie”. Zniżka obowiązuje po okazaniu legitymacji szkolnej.

Turniej hokeja na świdnickim lodowisku

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji w niedzielę, 25 lutego stanie się areną turnieju hokeja na lodzie amatorów. Od godziny 8.00 do 14.30 na tafli świdnickiego lodowiska odbędzie się sześć meczów pomiędzy drużynami Watahy Wrocław, Nielotów Oleśnica, Tygrysów Gostyń i Cebularzy Kalisz. Mecze będą trwały 2×15 minut. Wydarzeniu towarzyszyć będą pokazy umiejętności hokejowych, atrakcje dla dzieci i konkursy dla kibiców.

W związku z turniejem ogólnodostępne ślizgawki ruszą w tym dniu wyjątkowo od godziny 15.30.

Spotkanie z „Apostołami Niepodległości”

W niedzielę, 25 lutego o godz. 19.00 w świdnickim Teatrze Miejskim rozpoczyna się projekt „Apostołowie Niepodległości”. Poczynając od lutego do listopada, z przerwą na wakacje, każdego miesiąca organizatorzy będą przybliżać jedną z osób z Kościoła katolickiego ostatniego stulecia. Spotkanie będzie związane z prelekcją na ich temat oraz projekcją filmu fabularnego lub dokumentalnego opowiadającego o ich życiu.

Jako pierwszy zostanie przypomniany św. Ojca Maksymiliana Kolbe. Opowie o nim dziennikarz, publicysta, pisarz i działacz katolicki, dyrektor programowy Telewizji Republika Tomasz Terlikowski. Po prelekcji odbędzie się pokaz filmu fabularno-dokumentalnego „Dwie korony”.

/Zebrała: AN/

Poprzedni artykułMieszkańcy Kraszowic na sesji przeciwko rozbudowie fabryki
Następny artykułGrypa nie omija świdniczan