Strona główna 0_Slider Świdniccy szachiści walczą o zwycięstwo

Świdniccy szachiści walczą o zwycięstwo [FOTO]

0

Którzy szachiści zdobędą dziś tytuły mistrzów? O tym będziemy mogli przekonać się około godz. 14.30. Rozgrywki dopiero się rozpoczęły. Pojedynki prowadzone są w pięciu kategoriach, systemem szwajcarskim. Dla laureatów – zarówno tych najmłodszych, jak i dorosłych – przewidziano liczne, atrakcyjne nagrody.

Szachowe Mistrzostwa Świdnicy po raz ósmy zorganizowały – Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy oraz Stowarzyszenie Klub Szachowy GAMBIT MDK Świdnica. Turnieje, w którym biorą udział przede wszystkim świdniczanie oraz zawodnicy ze świdnickiego klubu szachowego, działającego przy MDK-u, tradycyjnie rozgrywają się w Klubie Bolko.

W tym roku do mistrzostw zgłosiło się około 50 uczestników i jest to jeden z lepszych naszych wyników. Oprócz świdniczan jest także kilka osób spoza naszego miasta, które regularnie uczestniczą w zajęciach w Młodzieżowym Domu Kultury – mówi Marcin Korzewa, nauczyciel prowadzący koła szachowe w MDK-u, który wraz z Wojciechem Kowalczukiem również opiekującym się szachistami w świdnickiej instytucji kulturalnej, będą sędziować na zawodach.

Rozgrywki przewidziano w pięciu kategoriach – do 8 lat, do 10 lat, do 14 lat i do 18 lat wśród chłopców i dziewcząt oraz seniorzy. – Seniorzy uczestniczą w mistrzostwach już od trzech lat. Nagrody dla dorosłych sponsoruje nasze stowarzyszenie. Czasami grają dziadkowie, rodzice, ale i dorośli szachiści, którzy mieszkają w Świdnicy. Zawody stanowią więc ciekawą ofertę także dla nich – tłumaczy nauczyciel.

Mistrzostwa rozpoczęły się po godz. 10.00. – Gramy tempem 15 minut plus 15 sekund na zawodnika. Jedna runda może trwać około godziny. Gramy na dystansie sześciu rund i tyle też przewidujemy w młodszych grupach, a najstarsza prawdopodobnie zagra jedną rundę mniej – wyjaśnia sędzia. Turniej prowadzony jest systemem szwajcarskim. – W tym systemie nie ma takiej sytuacji, że zawodnik, który przegra w pierwszej rundzie odpada, ale gra do końca turnieju. Liczy się po prostu najlepszy wynik w danej kategorii – dodaje.

W meczach szachowych ważne są – wytrwałość i skupienie. – W rozgrywkach szachowych mamy wiele elementów. Na pewno trzeba bardzo uważać na ruch przeciwnika, żeby nas czymś nie zaskoczył i by dobrze rozegranej partii nie zepsuć jednym ruchem. Koncentracja jest więc zdecydowanie najważniejsza. Trzeba mieć także głowę wolną od zbędnych myśli, by świetnie planować i dokładnie liczyć ruchy – zauważa Marcin Korzewa.

Mistrzów tegorocznego turnieju poznamy około godz. 14.30. Nagród jest ponad 40. Młodsi laureaci otrzymają nagrody o łącznej wartości 1200 zł, ufundowane przez Urząd Miejski w Świdnicy. Wśród nich znajdą się chociażby gry planszowe, puzzle czy książki. Dla seniorów przewidziano natomiast karty podarunkowe, sponsorowane przez Stowarzyszenie Klub Szachowy GAMBIT MDK Świdnica.

Wyniki mistrzostw znajdziesz TUTAJ.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułHistoryczna studniówka Technikum Ortopedycznego [FOTO]
Następny artykułKolędnicy nagrodzeni za wyjątkowe występy [FOTO]