Strona główna 0_Slider Świdnica wczoraj i dziś. Ul. Bohaterów Getta

Świdnica wczoraj i dziś. Ul. Bohaterów Getta

1

Kto pamięta puste przestrzenie po wyburzonych kamienicach? Płoty wokół zrujnowanych budynków? Stare kotłownie, zakłady, po których już nie ma śladu? Miasto żyje, zmienia się, często aż nie do poznania! Zapraszamy do oglądania metamorfozy, jaką przeszła Świdnica.

W każdy piątek opublikujemy nowe zdjęcie, które będzie można przez tydzień oglądać na stronie głównej Swidnica24.pl. Suwak (znajduje się połowie zdjęcia, porusza się w prawo i lewo) pozwoli Państwu przenosić się z przeszłości do współczesności.

Zdjęcie archiwalne pochodzi ze strony mojemiasto.swidnica.pl

Fot. N.N.
Kolekcja: Portal „Świdnica – Moje Miasto”.
Ulica Bohaterów Getta 19 (w latach 1945-1948 ulica Piotrkowska) – lipiec 1980 r.
Widok ogólny budynku. Do końca lat 60. miał tu swoją siedzibę świdnicki oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów. W latach 70. na parterze działał aktywnie Klub Spółdzielni Inwalidów „Introkart” z ulicy Budowlanej. Na parterze znajdowały się również pomieszczenia biurowe Wojewódzkiego Zarządu Inwestycji Rolniczych. Budynek został rozebrany na początku lat 80. Do dziś z budynku zostały zachowane i zabezpieczone kilkupiętrowe piwnice – jeszcze niedawno stała tam informująca o tym tabliczka. Po lewej stronie widoczny fragment budowanego szeregowca przy ulicy. Siostrzanej, w którym cały parter, od maja 1983 r. do września 2005 r., zajmowała Miejska Biblioteka Publiczna.

Zdjęcie współczesne Dariusz Nowaczyński
Montaż Tomasz Kownacki

Poprzedni artykułPiotr Snopczyński: Wieści spod K2
Następny artykułCzas na rehabilitację w Częstochowie