Strona główna 0_Slider Lekarze w całej Polsce nie chcą pracować ponad normę. Jak jest w...

Lekarze w całej Polsce nie chcą pracować ponad normę. Jak jest w Świdnicy?

26

W całym kraju lekarze masowo wypowiadają umowę opt-aut, która pozwalała na pracę ponad 48 godzin w tygodniu. Wiele szpitali zamyka oddziały, zawiesza również pomoc nocną i świąteczną.

Jesienią lekarze rezydenci prowadzili protesty głodowe, żądając zwiększenia nakładów na służbę zdrowia. W październiku zakończyli głodówki, ale zapowiedzieli podjęcie innej formy protestu. Masowo zaczęli wypowiadać klauzulę opt-aut, a skutki tych działań są coraz bardziej dotkliwe. Dyrektorzy szpitali nie mają możliwości, by zapewnić opiekę pacjentom i zawieszają prace całych oddziałów oraz rezygnują z udzielania pomocy nocnej i świątecznej.

Świdnicy na razie problem nie dotyczy. – W  SPZOZ w Świdnica zatrudnionych jest łącznie 166 lekarzy. 35 lekarzy zatrudnionych jest w ramach umowy o pracę (w tym 4 lekarzy stażystów). 134 lekarzy zatrudnionych jest w ramach umów cywilnoprawnych (131 lekarzy – kontrakty, 3 lekarzy – umowy zlecenia). Jeden lekarz wypowiedział klauzulę opt-out, co nie ma to znaczenia dla funkcjonowania szpitala – zapewnia dyrektor Grzegorz Kloc. Brakuje jednak specjalistów. –  Szukamy lekarzy neurologów, lekarzy na SOR i do Poradni Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej – informuje szef świdnickiego Latawca.

/asz/

Poprzedni artykułSylwester w Świebodzicach [FOTO]
Następny artykułRekordowe wydatki na inwestycje w Strzegomiu [FOTO]