Strona główna 0_Slider Himalaiści wyprawy na K2 sprowadzili Francuzkę z Nanga Parbat

Himalaiści wyprawy na K2 sprowadzili Francuzkę z Nanga Parbat

2

Uczestnicy wyprawy na K2, którzy wczoraj ruszyli na ratunek dwojgu alpinistom na Nanga Parbat, dotarli po błyskawicznym wejściu do Francuzki Elisabeth Revol. Po Tomasza Mackiewicza, który został na wysokości około 7 300 metrów najprawdopodobniej nie pójdą ze względu na pogarszającą się pogodę. Jak podaje portal sport.pl, Revol i Mackiewicz zdobyli szczyt Nanga Parbat.

Elisabeth Revol, zdjęcie fb Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady

Kilkunastu himalaistów z Narodowej Zimowej Wyprawy na K2, w której uczestniczy świdniczanin Piotr Snopczyński, przygotowuje się do ataku na szczyt góry. Nie wahali się, by po informacjach o dramatycznej sytuacji na Nanga Parbat zorganizować akcję ratunkową. Dwoma helikopterami czterej himalaiści dotarli na wysokość 4 600 metrów i rozpoczęli błyskawiczną wspinaczkę. Denis Urubko i Adam Bielecki do Francuzki, która zaczęła schodzić, dotarli na 8 godzin przed zakładanym czasem. Dotarli do Revol około 22.00 polskiego czasu.

Około północy rozpoczęła się akcja opuszczania Elisabeth Revol, która ma odmrożone nogi. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to do bazy – gdzie czekają na nich Bator i  Tomala – dotrą o świcie czasu polskiego.

Akcja ratunkowa Mackiewicza nie będzie już kontynuowana z nocy z soboty na niedzielę. Zespół podjął taką decyzję ze względu na fatalną pogodę i wysokość, która naraziłaby ekipę ratunkową na duże niebezpieczeństwo. Priorytetem zostaje sprowadzenie Revol.

Ambasada Polska w Pakistanie organizuje na jutro rano (ok. godziny 10:00) śmigłowiec.
Warunki pogodowe uniemożliwiają dalszą akcję ratunkową. Śmigłowiec ma zabrać Elisabeth oraz czwórkę Himalaistów do Skardu. Następnie Elisabeth zostanie przetransportowana do Islamabadu, a członkowie ekipy ratunkowej będą oczekiwać na transport do bazy pod K2 (najpewniej pojutrze) – czytamy w komunikacie podanym przez Polski Himalaizm Zimowy.

– Dotarliśmy w sobotę do zaskakujących informacji. Aż trzy źródła potwierdziły, że Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol w czwartek stanęli na szczycie góry – poinformował sport.pl.

Około 8.00 czasu polskiego ratownicy wraz z Elisabeth Revol dotarli do bazy na wysokości 4 850 m n.p.m., skąd ma ich zabrać śmigłowiec. O 9.30 w tvn24.pl Krzysztof Wielicki, kierownik wyprawy na K2 poinformował, że najprawdopodobniej helikoptery podjęły himalaistów i są w drodze do Skardu.

Elisabeth Revol została przetransportowana do Istambułu.

Uratowana z wyprawy na Nanga Parbat Francuzka jest w szpitalu, a polscy himalaiści, jej wybawcy, w hotelu. – Odpoczywają. Piotrek Tomala mówił mi, że są zmęczeni, chcą iść spać – przyznał na antenie TVN24 koordynujący akcje ratowniczą Krzysztof Wielicki.

/sport.pl, tvn24.pl/

 

Poprzedni artykułPowalczyli na parkiecie wicelidera tabeli
Następny artykułRyś znowu szuka domu [Aktualizacja]