Strona główna 0_Slider Świdnica wczoraj i dziś. Plac św. Jana Pawła II

Świdnica wczoraj i dziś. Plac św. Jana Pawła II

5

Kto pamięta puste przestrzenie po wyburzonych kamienicach? Płoty wokół zrujnowanych budynków? Stare kotłownie, zakłady, po których już nie ma śladu? Miasto żyje, zmienia się, często aż nie do poznania! Zapraszamy do oglądania metamorfozy, jaką przeszła Świdnica.

W każdy piątek opublikujemy nowe zdjęcie, które będzie można przez tydzień oglądać na stronie głównej Swidnica24.pl. Suwak (znajduje się połowie zdjęcia, porusza się w prawo i lewo) pozwoli Państwu przenosić się z przeszłości do współczesności.

Zdjęcie archiwalne ze strony mojemiasto.swidnica.pl

Fot. Władysław Orłowski.
Kolekcja: Agnieszka Orłowska-Raj.
Plac Jana Pawła II (w latach 1945-1998 plac Kościelny).
Rozbiórka gmachu dawnego pruskiego (fryderycjańskiego) magazynu wojskowego z połowy XVIII wieku rozpoczęta 29 marca 1977 roku. Licząca 8.000 m3 budowla przesłaniała niemal całkowicie znajdujący się za nią kościół pw. św. Stanisława i św. Wacława.

Zdjęcie współczesne Dariusz Nowaczyński
Montaż Tomasz Kownacki

 • Waldi

  “Licząca 8.000 m3 budowla przesłaniała niemal całkowicie znajdujący się za nią kościół pw. św. Stanisława i św. Wacława” Hm…No i wiadomo czemu gmach fryderycjański rozebrano

  • L Br

   Teraz za to profilaktycznie stworzono teren płaski, żeby już na pewno nic nie zasłaniało…

  • nmisiek

   Hm … . W 1977, komuna, a ty brzdąkasz z aluzją “wiadomo czemu gmach rozebrano”. W tamtym czasie wręcz by zasłonięto każdy kościół.

 • Obserwator

  Pamiętam, że jako kilkulatek, podczas wyjść z mamą po zakupy, wspinałem się na belki widoczne na zdjęciu. One potem były ułożone na miejscu obecnego Banku Spółdzielczego i skwerka. To wtedy była namiastka małpiego gaju:)

  • airsebo

   Te belki przez wiele lat służyły jako opał pobliskim mieszkańcom …