Strona główna 0_Slider Przetarg na modernizację basenu letniego w poniedziałek

Przetarg na modernizację basenu letniego w poniedziałek

46

Po blisko roku od decyzji Rady Miejskiej prezydent Świdnicy podpisała umowę z prezesem Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji na powierzenie modernizacji i użytkowania basenu letniego przy ulicy Śląskiej. Komunikat Urzędu Miejskiego nie zawiera informacji o kwotach, jakie z budżetu miasta będą przedsiębiorstwu na ten cel wypłacane. Umowa została podpisana wczoraj, na poniedziałek szef ŚPWiK zapowiada ogłoszenie przetargu na wykonanie modernizacji.

“Umowa precyzuje wzajemne zobowiązania stron w zakresie przebudowy  oraz późniejszego udostępniania i eksploatacji basenu letniego, które przyjęło na siebie na najbliższe 23 lata ŚPWiK oraz sposób wyliczania rekompensaty poniesionych przez spółkę kosztów, rodzajów tych kosztów, podstawę do wyliczeń i terminy wypłaty kwot rekompensat. Przypomnijmy, że miejska spółka wodociągowa wcześniej zapewniła sobie “finansowanie inwestycji modernizacji basenu poprzez środki z emisji obligacji.” – informuje w komunikacie Magdalena Dzwonkowska z UM w Świdnicy. Nie podaje jednak żadnych kwot ani sposobów zabezpieczenia zaciągniętych przez ŚPWiK zobowiązań. Przypomnijmy, ze obligacje wyemituje PEKAO S.A. Swidnica24.pl czeka na odpowiedź, wyjaśniającą zarówno kwestię zabezpieczeń, jak i zobowiązań z budżetu miasta na wykonanie zadania. Wstępnie rzecznik prasowy spółki Witold Tomkiewicz informował, że kwota przekazana przez miasto do ŚPWiK ma sięgnąć 53.32 mln. zł (wypłacana w transzach do 2041 roku).

W komunikacie rzecznika przytaczana jest wypowiedź prezesa ŚPWiK:

– Teraz czekają nas kolejne kroki, które przybliżą do dnia wbicia pierwszej łopaty – mówi Jacek Sochacki, prezes Zarządu ŚPWiK – W poniedziałek ogłaszamy przetarg na wykonawstwo tej inwestycji, oferty powinniśmy poznać w styczniu. Cały czas nie tracimy z pola widzenia podstawowej misji spółki: produkcji dobrej wody oraz bezpiecznego i nieprzerwanego dostarczania jej do mieszkań świdniczan. Nie muszą się oni martwić o to, że nasza inwestycja spowoduje wzrost cen wody z dwóch powodów: ani rok temu, ani dzisiaj prawo nie pozwalało w cenie wody umieszczać innych czynników, jak tylko koszt jej wytworzenia, a po wejściu w życie nowelizacji Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i pojawieniu się urzędu państwowego regulatora cen, system kontroli powinien być szczelny, jak nigdy dotąd. Drugim powodem jest podpisana dziś umowa, która gwarantuje, że spółka ma zabezpieczenie finansowe podejmowanego przedsięwzięcia i gwarancje zwrotu ponoszonych kosztów.

/opr. asz/

 • Suw

  Stało się, tym ruchem Świdnica blokuje sobie na kilka lat duże inwestycje a na kilkanaście aquapark. Gratuluje głupoty opartej na przeczuciach bezradnych radnych oraz założeń nie popartych żadną rozsądną kalkulacją. Czas pokaże jakie będą wpływy z biletów na otwarty basen w czerwcu i wrześniu !!!!!!

 • mieszkaniec miasta

  Świdnicy potrzebny jest duży basen letni gdzie wolny czas spędzą całe rodziny. Jeśli ktos ma ochotę na aquapark to proponuje kierunek Wałbrzych. Ale zastanówcie się tam godzina kosztuje 15pln od osoby. Bardzo dobra decyzja, najważniejsze, że coś zaczęło sie dziać.

  • Suw

   Jak ktoś ma ochotę na basen letni to ja proponuje kierunek Grunwald

  • BA

   Nikt, kto ma poczucie humoru nie przepuści takiego komentarza. Oto zwolennik pani prezydent dostrzega, że po trzech latach jej panowania nareszcie zaczyna się coś dziać.

   • nmisiek

    Odwieczna przeciwniczka obecnej prezydent, a niesamowita zwolenniczka poprzedniego prezydenta.

    • BA

     No i nie miałam racji ? Nawet poczucie humoru skrytykują 🙂 Proszę się uśmiechnąć, a zrobi się cieplej..

     • nmisiek

      Poczucie humoru u ciebie? Kpisz? Wskaż choć jeden twój tekst, mówiący o obecnej prezydent Świdnicy, z poczuciem humoru.

     • BA

      Choćby powyższy :). A odnośnie wpisu sprzed 2 godzin, to proszę poczytać tekst pani Anity Odachowskiej, która poznała się na pani prezydent dużo wcześniej niż ja, a znała ją lepiej, bo z nią współpracowała.. Tekst nosi tytuł “Fatalne zauroczenie”. Ja też na początku byłam zauroczona panią jeszcze wtedy nie prezydent. Po bliższym poznaniu przeszło mi jak ręką odjął. Pani Anita dokładnie wyraziła to, co ja myślę, tyle tylko, że zrobiła to o wiele dosadniej. Tam też jest o Murdzku. Może zrozumie pan i inni, którzy zechcą przeczytać ten tekst, o co tu biega. Warto zobaczyć, kto rządzi naszym miastem. Litościwie nie dodam innych rzeczy. W google trzeba wstukać paniztorebka.blog.onet.plp (zamiast plp powinno być pl, ale nie mogę zmienić, bo redakcja, albo automat wyrzuca)

     • nmisiek

      To nie poczucie humoru, to kpina z drugiej osoby. A co do reszty to uprzedzenie. Zatem czego by nie zrobiła to i tak źle, bo gdzieś, kiedyś, komuś wlazła za skórę.

     • nmisiek

      Czytałem tego bloga. Żadnych konkretów, jedynie. “babska” zawiść i zazdrość. Że śpi długo i późno przychodzi do pracy? że nie przychodzi, a przyjeżdża choć ma blisko? To ma być argument że jest złym prezydentem? Mnie nie rajcują plotki z magla.

     • BA

      No właśnie, tyle tylko, że w tym blogu jest dużo więcej treści, o wiele ważniejszej niż to, co pan przytoczył i nie ma to nic wspólnego z plotkarstwem – jest to osobiste doświadczenie i opinia osoby dobrze znającej BMS , a pani Odachowska jest do tego osobą , której można spokojnie wierzyć (moje doświadczenie). Bardzo myli się pan mówiąc, że to nie ma nic wspólnego z byciem złym prezydentem. Człowiek jest całością i jaki jest “prywatnie” taki służbowo.

     • nmisiek

      Więcej treści to może jest, konkretów mało. Jakieś aluzje, że ktoś, kogoś, wysadził z czegoś, coś mu odebrał. Na końcu, że Murdzek i tak byłby lepszy, bo nikogo nie udaje (?). Czy można było spodziewać się czegoś innego od zwolenniczki poprzedniego prezydenta?
      I do końca nie wiadomo o co chodzi. Jak w maglu, wiecie, rozumiecie, bo ta pani tamtej pani, itd.

     • BA

      To przypomnę, że była jego przeciwniczką, a po bliższym poznaniu przekonała się jaki jest naprawdę (na początku myślała, że jest jak wszyscy politycy) no i zmieniła zdanie. Właśnie takie rzeczy są niezwykle cenne i dają do myślenia. Pomiędzy panią Słaniewską a nią było odwrotnie i właśnie to też daje do myślenia.
      Dodam jeszcze, że pani Odachowska jako dziennikarka i to bardzo bystra i rzetelna, na wylot znała i zna nasz mały świdnicki grajdołek.

     • nmisiek

      Czyli Pani Ołdachowska mając osobiste anse do p. Słaniewskiej, jest wyrocznią dla ciebie, w sprawie tej ostatniej. Można i tak.

   • mieszkaniec miasta

    Pisz sobie człowieku ile wlezie, narzekaj dnie i noce. I co ci to da?! Decyzja zapadła. Czy ci sie podoba czy nie. Nie pasuje? Pakuj torby i selawi 😀 Jakaś gmina cie przygarnie, moze nawet z Mopsu cos wpadnie 🙂

    • BA

     Proponuję przeczytać to, co odpisałam nmiśkowi. Zrozumie pan, dlaczego zadaję sobie tyle trudu. Rozumiem, że te złośliwości są w nagrodę za żarcik. Ale jak nie ma pan poczucia chumoru, to mógł urazić, więc przepraszam

    • Młody

     Janusz to ty😉

    • BA

     Widzimy teraz, kto między innymi popiera nową władzę. W złości zawsze odkrywa się prawda o człowieku.

    • BrawoJa

     Kler dostał po tyłu? Nie żartuj. I nie pisz bzdur. Może czas ujawnić też to ile obecna władza daje klerowi. Wcale nie mniej niż Murdzek. A dam sobie rękę obciąć, że przed wyborami narobi jednak Beata w gacie bo nie wytrzyma medialnej nagonki i da im jeszcze wiecej. W końcu to nie jej kasa, a nas mieszkańców.

  • Pająk

   Trzeba być burakiem żeby ludzi ze swojego miasta wyganiać. Taką butę może mieć tylko czerwony beton.

   • BA

    Bardzo dziękuję 🙂

  • kibol

   To chyba chorobliwe oczekiwanie na ocieplenie klimatu.. Jak się ktoś naogladał amerykańskich filmów z Kaliforni , to teraz buduje pomnik swojej głupoty. Chciałbym poznać nazwiska ojców tego “sukcesu”…

 • BA

  Szkoda, że pani prezydent nie słucha tak licznych negatywnych opinii co do zasadności ponoszenia tak ogromnych nakładów w stosunku do rezultatów, no ale będzie już na emeryturze, a ŚPWIK będzie jeszcze przez wiele lat potem (cirka 15) spłacał ten dług.

 • Krzysztof Czarnecki

  Garść danych z netu: średnia temperatura dobowa w wrześniu to 12,2 st. C. Temperatura dnia to 18 C, w nocy 6 C. Zachód słońca 30 września – ok. 18.20.

  A jak tam z frekwencją w tym roku? Dane za pierwszy miesiąc wakacji opublikowano, za drugi już nie. Czyżby rozminęły się z urzędowym optymizmem?

 • Andrzej

  53 miliony na basen,który będzie otwarty 3 miesiące w roku i to pod warunkiem,że nie będzie padać.I chociaż większość decyzji pani prezydent jest dobra, to ta z basenem – według mnie – jest bezsensowna.

  • BrawoJa

   A kto bogatemu zabroni? Jest takie powiedzenie – po nas choćby potop. Wiec jeszcze cztery kolejne lata, bo ciemny lud kocha Beatę, wszak jest ciemny, a potem – będziemy jak Żarow przed laty – bez kasy. Ale kwiatki pozostaną i Farma Miejska jako jedna z najbogatszych firm w mieście, bo więszośc zleceń nawet chyba też na projektowanie a nie tylko sadzenie trawy co można wyczytać w rejestrze umów urzedowych wędrują do niej.

   • Jolanta Pałac

    Kwiatków nie będzie, bo utrzymanie miliona tulipanków i różyczek kosztuje.

 • sąsiad z przeciwka

  a jest juz projekt modernizacji basenu??
  Może z letniego basenu dobrze by było zrobić aquapark z częściowym basen odkrytym…

  • Młody

   Bardzo dobre pytanie. Oczywiście że już się nic nie da zrobić w tym temacie. Ale pokazuje że można było pochylić się nad tematem. Tylko kto miał na to wpaść? Suwalski czy Szymonek? 😂😂😂

   • sąsiad z przeciwka

    zawsze da sie zrobić. jeszcze budowy nie zaczeli. Ze stadionem wydawało się że nie da się nic zrobić i dało się wypieprzyć wykonawce i zacząć prawie od nowa.. Włodarze mają jeszcze szanse jeszcze do wyborów dużo czasu..

    • Madzia

     Szymon to może nie wiedzieć że jest basen, poza tym on teraz na Prezydenta ma startować to pewnie u kosmetyczki będzie przesiadywał.

     • BrawoJa

      hahahah zostawcie go w spokoju. On na szczescie za wiele nie psuje, bo decyzyjny w ogole nie jest. Najwieksze szkodniki to Stalin i Beata.

  • BA

   Dokładnie taki projekt mieli poprzednicy. Bardzo przemyślany, po licznych konsultacjach , w tym z niemiecką firmą, która była fachowcem w tej dziedzinie i pani BMS bardzo walczyła, żeby nie przeszedł. Tak więc nic już nie da się zrobić. AMBICJA.

 • Madzia

  Z tej inwestycji będzie się śmiała cała Polska. To będzie najdroższy odkryty basen we tej części Europy. Będziemy mieć park za 17 baniek kwiatki za prawie 5 milionów cesarzowa ma gest a dwór bierze srebrniki i przytakuje na głupie pomysły. W końcu nie ich kasa.

  • sąsiad z przeciwka

   powinni ściągnąć Rydzyka żeby im geotermy załatwił, wtedy basen odkryty będzie czynny cały rok

 • YES

  słyszałem że przetarg wygrała firma Saltex Europa z Wrocławia-zaproponowali najniższą cenę i wygrali – i co im pan zrobi?? 🙂

  • sąsiad z przeciwka

   wypłaci za to co wywalczą reszte mają w dupie..reszty nie trzeba

 • Politolog z Katowic

  Jaki lament był gdy powstawały plany Aquaparku, teraz jest kompletnie cicho, opozycja w RM wywiesiła białą flagę? może czekają, że BMS i jej paladyni udławią się tymi pseudoekonomicznymi wyliczeniami i sami wpadną we własne sidła? a może sidła zastawiła prezydentka na ponurego prezesa Wodociągów i jest do wymiany bo nie wykona mission impossible?

  • BrawoJa

   Kto ma prostestowac? Ci nieudolni radni z SLD czy pociotki jak Podgórski?
   Tam nikt nie ma jaj. Może przewodniczący leśniczy? Coś fiknął, bo facet ma w sumie łeb na karku, to żona natychmiast zastępcą dyrektora w bibliotece została, choć tam nigdy nie było przez 70 lat istnienia tej instytucji zastepcy dyrektora. A od wrzesnia jest. I kupić można wszystko jak widać.

   • Młody

    Leśniczy to i z czerwonymi poukładany i za pisu awans dostał. Klasyczny działacz PO.

   • Politolog z Katowic

    Na SLD bym nie liczył, że będzie atakować prezydentkę, swoją prezydentkę, oni w przypadku zdrady nie bardzo mają do kogo pójść na listy wyborcze. Podgórski ma za dużo za uszami ażeby nawet na sesji mówić “dzień dobry” , jest kompletnie niewiarygodny.
    Wicedyrektora MBP nie było, nie było też wiceprezesa MPK, został jakiś fircyk co startował z UPR-u na prezydenta, teraz SLD. Nie było też potrójnego rzecznika prasowego za poprzednich kadencji, BMS ze swoim nepotyzmem poszła Va banque.
    Na tą opozycję faktycznie liczyć nie można, jeden sprawiedliwy Solecki to nieco za mało, ale jest ten plankton bezpartyjnych radnych, ale chyba i ci zostali kupieni.

 • KrissKross

  Mam pytanie – ile miasto Świdnica pobudowała nowych dróg/ulic w obrębie miasta po 1989 roku? Ile kilometrów tych dróg gruntownie przebudowała? Stan dróg w Świdnicy to jest poziom ukraiński. Jeżdżę po Polsce to widzę i czuję a zwłaszcza samochód. I takiej zacofanej wioski pod względem drogowym to ze świeczką szukać – prócz miast znacznie większych z aglomeracji śląskiej. W Świdnicy wyboje, uskoki, łata na łacie i te poniemieckie bruki, że niby zabytkowe… W byłym zaborze pruskim wszystkie bruki zlikwidowano z dotacji unijnych przed 2008r. oprócz ścisłej starówki. Natomiast w Świdnicy zdaje się, że jak jest coś starego to jest zabytkowego.

  • Swidniczanin

   Co ciekawe, w Legnicy na jakiejś ulicy przywrócili kostkę, z której po zimie zaczął odpadać asfalt i droga była zmasakrowana. A czemu powrócili? Bo łatwiej ją utrzymać w zimie. Mało tego: jak w Walimiu robili nowy asfalt i zdarli stary, to też ukazała się kostka. Położona była równiuteńko, żadnych dziur aż byłem w szoku. Stara, poniemiecka kostka. Można było na dobrą sprawę to zostawić. Fakt, że auto na tym hałasuje ale też trzeba to umieć układać.

  • Rezolutek

   A po Wałbrzychu jeździłeś? Podoba ci się jazda po takich dzielnicach, jak np. Sobięcin czy Kuźnice Świdnickie? To dopiero jazda, co?

 • kibol

  BIZNES PLAN
  60 000 mieszkańców * 30 dni * 2 miesiące *10 zł/wejście = 3 600 000
  Po 15 latach zwrot 54 000 000
  Czy ktoś w to wierzy?
  REALNIE
  będzie 10 % frekwencja w stosunku do liczby mieszkańców ( optymistycznIe ujmując)
  Wówczas zwot kapitału po 150 latch.
  Jest jeszcze czas zatrzymania tego pomnika głupoty !

 • Natalia

  Po tych komentarzach mam wrazenie , ze wszyscy siedza w brodziku po uszy w wodzie.