Strona główna 0_Slider Jaka ulica zamiast Leona Kruczkowskiego? Jest decyzja

Jaka ulica zamiast Leona Kruczkowskiego? Jest decyzja

15

Wojewoda dolnośląski wskazał nowe nazwy dla ulic, które w związku z ustawą dezubekizacyjną straciły dotychczasowych patronów. W Świdnicy zmiana dotyczy tylko jednego miejsca.

Po raz pierwszy w najnowszej historii miasta to nie Rada Miejska zadecydowała o zmianie nazwy ulicy. Na fali wcielania w życie Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej Leon Kruczkowski, patron niewielkiej uliczki nieopodal ul. Sikorskiego w Świdnicy został odgórnie zastąpiony kimś innym.

Przypomnijmy. Ustawa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości weszła w życie 2 września ubiegłego roku. Rady Gmin miały rok na zmianę tych nazw, które stały w sprzeczności z zapisami o dekomunizacji. W Świdnicy nazw budzących wątpliwości było zaledwie kilka. Większość zmieniono jeszcze w latach 90-tych XX wieku (m.in. plac Lenina na plac św. Małgorzaty, ul. K.Świerczewskiego na Grodzką, ul. Armii Czerwonej na Armii Krajowej, ul. Marksa na Kotlarską, ul. Zofii Jaroszewicz na Wodną).

Już 2 września Urząd Miejski w Świdnicy wystąpił do wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej o stanowisko w sprawie nazw, które mogły w Świdnicy budzić wątpliwości, a chodziło o ulice Leona Kruczkowskiego, 1 Maja, Gustawa Morcinka, Wincentego Witosa, Władysława Broniewskiego, Ludwika Waryńskiego i plac Ludowy. Dyrektor oddziału IPN we Wrocławiu Krzysztof Kawalec 20 września odpisał, że wymienione nazwy ulice ze względu na ustawę nie podlegają zmianie. Tym samym temat miasto uznało za wyjaśniony i zakończony.

Tymczasem ulica Kruczkowskiego znalazła się w spisie nazw do zmiany w Warszawie. Na swojej stronie IPN w Warszawie w zakładce „Ulice do zmiany” wymienia właśnie tę ulicę, pisząc: W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nazwa powyższa powinna zostać zmieniona jako wypełniająca normę art. 1 Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej  (Dz.U. RP z 2016 r. poz. 744).

W drugiej połowie października do Urzędu Miejskiego w Świdnicy wpłynęło pismo z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, z wnioskiem o podanie informacji, czy w Świdnicy jest ul. Kruczkowskiego i jakim aktem została nadana (Takiego patrona niewielka uliczka ma od 1965 roku, a decyzję podjęła Rada Narodowa).

Dzisiaj wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak ogłosił nowe nazwy dla 19 ulic na Dolnym Śląsku, które zostały nadane na mocy zarządzeń zastępczych. W Świdnicy ulica Leona Kruczkowskiego będzie miała nowego patrona. Bedzie nosiła nazwę Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Jak informuje biuro prasowe wojewody, zgodnie z ustawą zmiana nazwy dokonana na jej podstawie nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.

/asz/

Miejscowość Dotychczasowa nazwa ulicy Nowa nazwa ulicy
Bielawa Jana Hempla WŁADYSŁAWA GRABSKIEGO
Bielawa Karola Marksa ROTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO
Bielawa Marcelego Nowotki LEGIONÓW
Boguszów-Gorce Karola Marksa GENERAŁA STEFANA GROTA-ROWECKIEGO
Boguszów-Gorce Wincentego Pstrowskiego WŁADYSŁAWA GRABSKIEGO
Bolesławiec Mariana Buczka TADKA JASIŃSKIEGO
Chojnów Leona Kruczkowskiego TADEUSZA GAJCEGO
Dzierżoniów Leona Kruczkowskiego KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO
Kowary Mariana Buczka KAWALERYJSKA
Kowary Wincentego Pstrowskiego WŁADYSŁAWA GRABSKIEGO
Marcinowice Leona Kruczkowskiego TADEUSZA GAJCEGO
Oborniki Śląskie Leona Kruczkowskiego TADEUSZA GAJCEGO
Podgórzyn Juliana Marchlewskiego JANA KARSKIEGO
Polanica-Zdrój Leona Kruczkowskiego TADEUSZA GAJCEGO
Szklarska Poręba Wincentego Pstrowskiego WŁADYSŁAWA GRABSKIEGO
Świdnica Leona Kruczkowskiego KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO
Wałbrzych Leona Kruczkowskiego TADEUSZA GAJCEGO
Wałbrzych Wincentego Pstrowskiego WŁADYSŁAWA GRABSKIEGO
Wrocław Leona Kruczkowskiego TADEUSZA GAJCEGO
Poprzedni artykułRaj w zasięgu myszki i portfela
Następny artykułJak wybrać kabinę prysznicową?